Blog

Rybiki cukrowe – jak się ich pozbyć?

Nieproszeni owadzi goście w naszych domach i mieszkaniach nie zawsze od razu oznaczają duże kłopoty. Czasami są to utrudnienia „mniejszego kalibru”. Tak jest w przypadku rybików cukrowych. Ich pojawienie się nie zwiastuje szczególnych problemów, choć na pewno nie należy do przyjemności. Podpowiadamy, jak się pozbyć tych niepozornych żyjątek.

Wchodząc w nocy do łazienki lub kuchni, odkrywasz czasem, że po dnie wanny lub po podłodze wędrują niepozorne srebrne robaczki, które szybko chowają się w szczelinach lub odpływie. To właśnie rybiki cukrowe. Są całkowicie niegroźne. Dla wielu osób jednak sama świadomość, że w niedostępnych zakamarkach mieszkania coś się kryje, jest do zniesienia. Na szczęście łatwo można temu zaradzić.

Czym są rybiki cukrowe?

Rybiki są małymi owadami, dorastającymi maksymalnie do 1 cm długości. Nie latają i nie wspinają się. Raczej nie spotkasz ich w górnych warstwach pomieszczeń. Pozostają przy podłodze, głównie w kuchni i łazience. Sporadycznie możesz też zauważyć je w szafkach z żywnością.

Nazwa „rybiki” pochodzi od ich przypominającego malutką rybę kształtu. Czasami owady te zwane są srebrzykami ze względu na połyskujący metalicznie pancerzyk. Dlaczego rybik jest „cukrowy”? Z powodu sposobu odżywiania. Rybiki gustują w różnego rodzaju artykułach zawierających węglowodany. Poszukują więc chętnie resztek zarówno czystego cukru, jak i mąki czy produktów zbożowych.

Skąd się biorą rybiki w domu?

Rybiki, podobnie jak wiele innych insektów zamieszkujących obok człowieka, lubią ciepło i dużą wilgotność. W odróżnieniu od np. pluskiew dość łatwo o ich pojawienie się w mieszkaniu, nawet nowo wybudowanym. Preferują szczeliny i ciemne zakamarki, gdzie wilgotność przekracza 60%.

Takie warunki może zapewniać łazienka lub kuchnia, w tym odpływy kanalizacyjne. W dzień rybiki pozostają ukryte, natomiast nocą wyruszają na poszukiwanie pożywienia. Małe rozmiary pozwalają im na swobodne wędrówki, a do życia wystarczy dosłownie odrobina pokarmu.

Czy rybiki są niebezpieczne?

Najważniejsza informacja – te niepozorne owady nie są groźne dla człowieka. Rybiki cukrowe nie gryzą. Wystarczy też zapalić światło, aby uciekły. Nie wytwarzają, w odróżnieniu np. od karaluchów czy pluskiew, szkodliwych i uczulających odchodów. Mogą za to powodować szkody w mieszkaniach, szczególnie jeśli będą miały odpowiednio dużo czasu i sprzyjające warunki.

Rybiki przemierzają przestrzeń kuchni i łazienek w poszukiwaniu odpadków. Interesują się nie tylko resztkami z ludzkiego stołu. Chętnie żywią się np. papierem. Lubią więc zasiedlać szczeliny pod tapetami i półki z książkami. Nie pogardzą również pleśnią, a także odchodami innych owadów lub ich szczątkami. W niektórych przypadkach mogą też doprowadzać do niszczenia tapet lub innych elementów wyposażenia wykonanych z papieru.

Jak pozbyć się rybików z domu?

Aby pozbyć się z mieszkania tych nieproszonych gości, na początek zadbaj o likwidację warunków, które im sprzyjają. Przede wszystkim musisz pozbyć się wilgoci i nabrać nawyku częstszego wietrzenia kuchni oraz łazienki. Jeżeli proste sposoby nie pomagają, zastosuj elektryczny osuszacz powietrza. W ten sposób zahamujesz też przy okazji rozwój wielu innych niepożądanych organizmów, np. pleśni.

Drugi krok to odcięcie rybików od źródła pożywienia. Często i dokładnie sprzątaj w domu. Dobrym rozwiązaniem będzie też wyczyszczenie raz na jakiś czas trudno dostępnych miejsc w kuchni i łazience. Produkty zbożowe i cukier przechowuj w opakowaniach szklanych lub ceramicznych, ponieważ przez papierowe rybiki z łatwością się przegryzają.

Kolejny krok to ograniczenie rybikom dostępu do mieszkania. Zidentyfikuj szczeliny i pęknięcia w ścianach i stropach, np. wzdłuż rur, którymi rybiki mogą wędrować, a następnie wypełnij je szpachlą. Pewne efekty daje też zaklejanie szczelin w kuchni i łazience silikonem lub innym uszczelniaczem. W miejscach, gdzie od ścian odstają tapety, szczelnie je przyklej. Jeśli rybiki dokonały już dużych zniszczeń – wymień pokrycia ścian na nowe.

Profesjonalne zwalczanie rybików

Ze względu na małe rozmiary i niewielkie wymagania życiowe tych sprytnych owadów, całkowite wytępienie rybików domowymi sposobami może być trudne. Czasami pomagają niezawodne kulki na mole, ale nie każdy lubi ich zapach w domu. Możesz więc zastąpić je pachnącymi ziołami czy skrapiać powierzchnie mebli i sprzętów sokiem z cytryny.

Gwarancję skutecznego i całkowitego wytępienia populacji rybików dają dopiero profesjonalne metody chemiczne. Specjalistyczna firma wykona oprysk specjalnym środkiem, który zabije insekty.

Najlepsze efekty daje metoda zamgławiania. Drobna zawiesina preparatu owadobójczego skutecznie dotrze nawet do najbardziej niedostępnych miejsc, które tak lubią rybiki. Jeśli chcesz się pozbyć rybików cukrowych, pamiętaj, żeby korzystać z usług wyłącznie renomowanych firm. Zwróć uwagę na opinie i doświadczenie.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up