Blog

Dezynsekcja, dezynfekcja, deratyzacja – czym się różnią?

Problem ze szkodliwymi drobnoustrojami, uciążliwymi owadami lub gryzoniami może pojawić się niespodziewanie. Nie zawsze da się zabezpieczyć przed wizytą nieproszonych gości. Jaka jest różnica między dezynsekcją, dezynfekcją a deratyzacją? Dowiedz się, czym charakteryzują się te metody walki z uciążliwymi lokatorami.

Nawet w najczystszych mieszkaniach i domach pojawiają się czasem nieproszeni goście. Wystarczy pozostawiona na balkonie poduszka i wizyta miejskiego gołębia, aby nieświadomie przenieść do domu pluskwy. Zdarza się również, że różne sytuacje życiowe zmuszają do sięgnięcia po usługi profesjonalnych firm. Zalanie, długotrwały brak sprzątania, a czasami wypadki takie jak choroba lub śmierć – powodów do odkażania pomieszczeń jest całkiem sporo. Z kolei niewłaściwie zabezpieczone śmietniki często stwarzają warunki do rozprzestrzeniania się myszy i szczurów.

Na czym polega dezynfekcja?

Dezynfekcja to odkażanie pomieszczeń, a więc usuwanie niebezpiecznych bakterii i wirusów, rozsadników pleśni i innych szkodliwych grzybów. Zabiegi dezynfekcji przeprowadza się regularnie w miejscach szczególnie narażonych na obecność szkodliwych drobnoustrojów. Odkażanie jest obowiązkowe w szpitalach i gabinetach medycznych. Przepisy nakazują też regularnie dezynfekować pomieszczenia, w których produkowana jest żywność.

Kiedy zabieg dezynfekcji może być potrzebny w prywatnym domu lub mieszkaniu? Zazwyczaj wtedy, gdy pomieszczenia nie były długo sprzątane lub gdy w środku przebywała chora osoba czy zwierzę. Mieszkania dezynfekuje się też po śmierci ich mieszkańców – przede wszystkim wtedy, kiedy od chwili zgonu do momentu znalezienia zwłok minął dłuższy czas.

Istnieje kilka metod dezynfekcji. Najczęściej polega ona na rozpylaniu środków chemicznych – zarówno w formie oprysków, jak i np. zamgławiania. Dostępne są także mniej inwazyjne (ale również nieco mniej skuteczne) metody fizyczne, takie jak mycie gorącą parą czy stosowanie odkażających lamp UV.

Czym jest dezynsekcja?

Dezynsekcja to zestaw metod do zwalczania szkodliwych owadów. Dotyczy przede wszystkim owadów zasiedlających domy i mieszkania, np. karaluchów, pluskiew, mrówek, pcheł i wszy. Specjalne zabiegi dezynsekcji można też przeprowadzać na otwartej przestrzeni. Zalicza się do nich np. likwidowanie komarów i much oraz usuwanie gniazd os czy szerszeni.

Dezynsekcję przeprowadza się najczęściej z wykorzystaniem środków chemicznych. Najpopularniejszą metodą jest opryskiwanie najbardziej narażonych miejsc. Czasem niezbędne bywa też zamgławianie chemiczną parą, która pozwala dotrzeć we wszystkie zakamarki. Mniej inwazyjna metoda to wykładanie specjalnych trutek w postaci kropel żelu. Mają one długotrwałe działanie, a jednocześnie są bezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych.

Warto pamiętać, że dezynsekcja to nie tylko usuwanie dorosłych owadów. Równie ważne jest skuteczne pozbycie się jaj i larw. O ile dorosłe sztuki łatwiej zlokalizować, to jaja i młode często bywają skutecznie ukryte w domowych zakamarkach. Dobrze przygotowana i przeprowadzona dezynsekcja powinna zlikwidować owady we wszystkich stadiach rozwoju.

Co to deratyzacja i jak przeprowadza się ten zabieg?

Deratyzacja to zwalczanie szczurów, myszy oraz pokrewnych im gryzoni, a także likwidacja kretów i nornic z ogrodów i pól. Obecność gryzoni jest uciążliwa i niebezpieczna z wielu powodów. Mogą roznosić niebezpieczne dla ludzi i zwierząt domowych choroby i pasożyty. Zanieczyszczają pomieszczenia szkodliwymi odchodami. Szczury i myszy w krótkim czasie niszczą też instalacje elektryczne i meble. Największe zagrożenie to oczywiście obecność gryzoni wszędzie tam, gdzie czystość jest szczególnie istotna – w szpitalach, przychodniach lub zakładach gastronomicznych.

Jak przeprowadza się deratyzację? Wyspecjalizowana firma zazwyczaj stosuje chemiczne przynęty i trutki, które fachowcy od deratyzacji wykładają w miejscach występowania gryzoni. Skuteczna i bezpieczna deratyzacja wymaga sporej wiedzy i przygotowania. Trutkę konieczne trzeba zabezpieczyć przed przypadkowym zjedzeniem np. przez zwierzęta domowe lub ptaki.

Trucizna powinna być przygotowana tak, aby gryzonie zjadały ją w określonym miejscu i nie mogły jej przenosić. Wreszcie – trzeba fachowo usunąć zwłoki martwych zwierząt. Ciekawym rozwiązaniem są np. preparaty mumifikujące, które blokują rozkładanie się ciał szczurów i myszy w trudno dostępnych miejscach.

Poza metodami chemicznymi dostępne są też techniki mechaniczne, czyli pułapki – i to zarówno uśmiercające, jak i chwytające gryzonie żywe. Najlepsze efekty daje łączenie metod chemicznych z wyłapywaniem. Warto też pamiętać o regularnym, profilaktycznym powtarzaniu zabiegów deratyzacyjnych. Często zdarza się niestety, że gryzonie ponownie pojawiają się w już raz opanowanych miejscach.

Dezynfekcja, dezynsekcja, deratyzacja – o tym musisz pamiętać

Jeśli zmagasz się z niechcianymi lokatorami, poczynając od grzybów i wirusów, a na szczurach i myszach kończąc – pamiętaj o bezpieczeństwie. Skuteczne środki chemiczne nie są obojętne dla ludzkiego organizmu. Warto więc zlecić dezynfekcję, dezynsekcję lub deratyzację profesjonalistom. Znają oni skuteczne metody zwalczania szkodników. Mają odpowiednie doświadczenie, sprzęt, a przede wszystkim dostęp do środków i metod, których nie mogą stosować osoby nieprzeszkolone. Profesjonalna firma pomoże Ci uporać się z problemem raz na zawsze.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up