Blog

Odkryłeś korniki w domu? Poznaj skuteczne sposoby, aby się ich pozbyć

Odkrycie korników w domu to nieprzyjemna niespodzianka. Rzadko kiedy właściciele dowiadują się o problemie od razu. Kiedy obecność tych owadów da się zauważyć, szkody przez nie wyrządzone są już zwykle spore. Przedstawiamy skuteczne sposoby na korniki! We wpisie poruszymy także kwestię żelu Xilix — wymienimy jego zastosowanie, zalety oraz sposób działania!

Gdzie żerują korniki?

Korniki i inne szkodniki drewna szczególnie upodobały sobie drewniane elementy konstrukcyjne, w których długo mogą żerować niezauważone. Dlatego potencjalnie dobre miejsca dla ich rozwoju to więźba dachowa, strychy lub poddasza.

Korniki nie gardzą także belkami podporowymi i innymi elementami konstrukcji. Objawy ich bytności widać wtedy, kiedy owadów jest dużo albo zdążą już wyrządzić duże szkody.

Jak poznać, że w domu pojawiły się korniki?

Jeden z objawów żerowania korników to otwory pojawiające się na powierzchni drewnianych elementów. Na początku trudno je dostrzec. Kiedy dziurek pojawi się więcej, może to oznaczać, że drewno zostało już mocno spenetrowane i naruszone.

Owady drążące w drewnie produkują też trociny. Dlatego czasem łatwiej zorientować się, że coś jest nie tak, jeśli na podłodze strychu czy poddasza regularnie pojawiają się niewielkie kupki drzewnego pyłu.

Część owadów w trakcie drążenia w drewnie wydaje również ciche dźwięki. Najgorszym z możliwych sposobów odkrycia korników jest pęknięcie lub nagłe uszkodzenie drewnianego elementu konstrukcji.

Jak zabezpieczyć drewno przed kornikami?

Istnieje wiele metod ochrony drewna przed szkodnikami. Najprostsze sposoby to malowanie popularnymi preparatami do pielęgnacji drewna.

Pamiętaj jednak, że takie środki zdecydowanie lepiej zdają egzamin z ochrony przed wilgocią lub grzybami, ponieważ działają głównie powierzchniowo. W przypadku grubszych elementów takie zabezpieczenie przed agresywnymi larwami owadów, które drążą swoje tunele w głębi drewna, może okazać się niewystarczające.

Jak pozbyć się korników z domu?

Jeżeli owady pojawią się w drewnie, jest sporo metod, aby się ich pozbyć: od sposobów domowych, takich jak wstrzykiwanie do drewna nafty, terpentyny lub innych wydzielający przykry zapach substancji, po profesjonalne usługi zwalczania.

Można się uwolnić od korników np. za pomocą mikrofal. Poprzez ich działanie owady się przegrzewają, co prowadzi do ich śmierci. To rozwiązanie skuteczne, a zarazem bezpieczne dla drewnianych elementów.

Inną techniką jest gazowanie (fumigacja), czyli wykorzystanie biobójczego gazu. To również dość skuteczna metoda, trudniejsza do zastosowania, ale dobrze sprawdzająca się w przypadku drewnianych mebli.

Spore możliwości oferują preparaty biobójcze w formie płynów lub żeli. Spośród nich zdecydowanie wyróżnia się Xilix Gel. To znacznie więcej, niż tylko preparat do zwalczania korników. Przede wszystkim posiada on wiele unikalnych zalet, które przedstawimy w dalszej części wpisu.

Xilix Gel przeciwko kornikom – co to za preparat?

Xilix Gel zarówno zwalcza korniki, jak i zabezpiecza od nich drewno. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że problem powróci. Zaimpregnowane z jego pomocą elementy staną się odporne na działanie szkodników, uniemożliwiając im dalsze powodowanie szkód. Xilix Gel ze względu na to, iż jest środkiem bezpiecznym dla ludzi, jest przeznaczony zarówno do stosowania wewnątrz domu, jak i zewnętrznie, na przykład na tarasach czy słupach podporowych.

Na czym polega jego skuteczność? Naukowo opracowana receptura pozwoliła autorom rozwiązania dobrać komponenty, które doskonale zwalczają szkodniki drewna. Główny środek owadobójczy to w tym przypadku permetryna. Jest ona niezwykle skuteczna w zwalczaniu owadów – stosuje się ją nie tylko do eliminacji korników i szkodników drewna, lecz także do zabijania szkodliwych owadów takich jak pluskwy, mszyce i kleszcze.

Permetryna to sprawdzona substancja syntetyczna, a jej biobójcze działanie przejawia się na dwa sposoby: dotykowo, czyli poprzez kontakt z ciałem owada, oraz żołądkowo, czyli po spożyciu żelu przez szkodnika. Dzięki jej obecności w Xilix Gelu możesz cieszyć się domem wolnym od korników i zapobiegać pojawianiu się ich w przyszłości.

O wyjątkowej skuteczności żelu Xilix decydują zarówno jego skład chemiczny, jak i odpowiednio dobrane właściwości fizyczne. Nieprzypadkowo preparat ma formę żelu. Wykorzystano tu zjawisko tzw. tiksotropii, co w uproszczeniu oznacza, że po wymieszaniu substancja staje się bardziej lepka. Ta właściwość fizyczna ułatwia prawidłowe nanoszenie preparatu i penetrację drewna, a w efekcie dobrze je zabezpiecza.

XILIX GEL - POZNAJ JEGO NAJWAŻNIEJSZE ZALETY!

Xilix Gel nieprzypadkowo jest uznawany za najbardziej skuteczny preparat na rynku. Cechuje się on wieloma zaletami, które czynią go liderem w zwalczaniu korników i innych szkodników, niszczących drewniane elementy.

Po pierwsze, jak już wcześniej wspomnieliśmy, Xilix Gel ma postać lepkiego żelu, przez co niezwykle ułatwione jest jego równomierne rozprowadzanie. Należy zaznaczyć, że jest to preparat bezbarwny, dzięki czemu nie musisz obawiać się o to, że drewniane elementy w Twoim domu nabiorą innej barwy, niż wcześniej. To świetna wiadomość dla każdego, kto obawiał się zniszczenia spójności aranżacyjnej w swoim wnętrzu czy na tarasie.

Po drugie, należy bezwzględnie podkreślić jego wysoką przenikliwość. Xilix Gel doskonale wnika nawet w głębsze warstwy drewna, dzięki czemu efekt jest natychmiastowy oraz bardzo skuteczny. Dzięki temu preparat gwarantuje również długotrwałe działanie, w przeciwieństwie do innych dostępnych na rynku środków na korniki. Wiele osób zmagających się z kornikami myśli, że aby w pełni się ich pozbyć niezbędne będzie, wwiercanie się wgłąb drewnianych elementów, a następnie wtryskiwanie środka owadobójczego wewnątrz nich. Decydując się na korzystanie z Xilix Gelu, nie musisz obawiać się tak skomplikowanych procedur!

Po trzecie, Xilix Gel jest całkowicie bezwonny. To niezwykle ważna cecha, ponieważ każdy, kto mierzył się kiedyś ze szkodnikami, zapewne doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak uciążliwe i intensywne potrafią być zapachy innych środków. Niektórzy skarżą się wręcz na dolegliwości takie jak migrena, która potrafi zupełnie wyłączyć człowieka z życia. Stosując Xilix Gel masz pewność, że tego typu problemy nie będą Cię dotyczyły.

Jak więc widzisz, preparat ten to nie tylko moc sprawdzonej skuteczności, ale również wiele dodatkowych plusów, wynikających z jego stosowania.

Jak stosować Xilix Gel do zwalczania korników?

Skład preparatu został przebadany i sprawdzony, dlatego zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa użytkowników i mieszkańców domu, w którym jest stosowany. Mimo tego aplikacją żelu Xilix powinni zajmować się fachowcy!

Żel nakłada się na drewno zwykle poprzez malowanie lub natrysk. W przypadku grubszych drewnianych elementów preparat można także wstrzykiwać. O tym, jaką technikę wybrać, decyduje doświadczony specjalista.

Xilix Gel po naniesieniu jest bezwonny i przezroczysty. To ważne, ponieważ w żaden sposób nie narusza struktury drewna oraz pozwala cieszyć się jego naturalną formą. Nadaje się również do malowania wszystkich rodzajów drewna. Może być z powodzeniem stosowany zarówno do wewnętrznych, jak i zewnętrznych elementów konstrukcji.

Aby osiągnąć upragniony efekt, trzeba nałożyć trzy warstwy substancji. Jeżeli preparat stosuje się profilaktycznie, na metr kwadratowy zużywa się średnio około 80 gramów Xilix Gelu. W przypadku już zaatakowanych drewnianych elementów dawkę zwiększa się do ponad 200, a czasem – ponad 400 gramów na metr kwadratowy.

Zabieg nanoszenia żelu Xilix zajmuje zwykle kilka godzin z uwzględnieniem półgodzinnych przerw między kolejnymi warstwami. Natomiast schnięcie preparatu trwa od kilku do kilkunastu dni w zależności od gatunku drewna i wilgotności w pomieszczeniach.

Warto dać drewnu czas na dobre wyschnięcie. Nie należy rozpoczynać w tym okresie kolejnych prac.

W przypadku pytań skorzystaj z porady fachowców, którzy dopasują rozwiązanie do Twoich potrzeb. Zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up