Blog
| zaktualizowano:

Mrówki faraona - jak je poznać i się ich pozbyć?

Mrówki to pracowite, świetnie zorganizowane owady, pożyteczne mieszkanki lasów. Potrafią zrobić wiele dobrego dla naszego ogrodu - tworząc podziemne tunele, pozwalają na dostawanie się do gleby wartościowych składników, takich jak azot czy węgiel. Temat mrówek w naszych domach poruszyliśmy w innym wpisie, do którego Was serdecznie zapraszamy: Mrówki - jak się ich pozbyć? Czy są pożyteczne?

Istnieje jednak jeden gatunek, potocznie nazywany faraonkami, który potrafi skutecznie naprzykrzać się ludziom. Dlaczego mrówki faraonki lubią penetrować domy i mieszkania? Jakie szkody powodują i jak się ich pozbyć? Serdecznie zapraszamy do naszego wpisu, z którego wszystkiego się dowiecie.

  • Mrówki faraona to małe szkodniki o brązowożółtym kolorze, które lgną do naszych domów szczególnie jesienią i zimą, w poszukiwaniu schronienia, a także pokarmu.
  • Mrówki faraona potrafią tworzyć ogromne kolonie, które dzielą się na mniejsze, jeśli są nieskutecznie odstraszane.
  • Zwalczanie faraonek powinno polegać na połączeniu kilku metod, a w przypadku ich nasilenia, polecamy skontaktować się z profesjonalistą, który pomoże pozbyć się problemu.

Charakterystyka mrówek faraona

Faraonki, czy też mrówki faraona, to jeden z gatunków owadów, które szczególnie upodobały sobie mieszkanie w pobliżu człowieka. Mają one kolor brązowożółty. Do Europy trafiły prawdopodobnie z Azji lub Afryki – choć raczej nie z Egiptu. Ich sposobem na przetrwanie, podobnie jak robią to prusaki i karaluchy, jest korzystanie z sąsiedztwa ludzi. Szczególnie jesienią i zimą, mrówki faraona lgną do ciepłych budynków, gdzie szukają schronienia. Najczęściej bytują w szczelinach ścian, czy framugach okien. Można je również spotkać w doniczkach z roślinami. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Mrówki faraonki przemieszczają się z pomocą systemu ogrzewania czy elektryczności.

Poza lubianym przez nie ciepłem w mieszkaniach i domach faraonki mają zapewniony łatwy dostęp do pożywienia. Nie gardzą żadnym jego rodzajem. Szczególnie upodobały sobie produkty zawierające dużo cukru i białka, chętnie więc żerują np. na wypiekach. Znaleźć je też można na owocach czy mięsie. Co istotne, nie gardzą także karmą dla zwierząt, więc można spotkać je wędrujące do kocich czy psich misek. Mrówki faraona zawsze znajdą sobie pożywienie, ponieważ nawet inne martwe owady czy myszy mogą zaspokoić ich głód.

Mrówki faraona – kłopotliwi lokatorzy

Mrówki faraonki to owady społeczne, które umieją się skutecznie porozumiewać i przekazywać informacje o znaleziskach. Przemierzają mieszkania w poszukiwaniu jedzenia, a kiedy je znajdą, wyruszają po zapasy większą grupą. Można wtedy dostrzec charakterystyczne wężyki robotnic maszerujących w szeregu do źródła pożywienia. Chętnie korzystają z odpadków i okruchów pozostawionych przez człowieka. Kiedy tych zabraknie, faraonki są w stanie dotrzeć do kuchennych szafek, w tym też do niedokładnie zamkniętych pojemników.

Owady chodzące po jedzeniu, meblach i ścianach to widok nieprzyjemny i irytujący. Na dodatek pracowite faraonki potrafią sporo zniszczyć. Przede wszystkim żerują na ludzkim jedzeniu, odgryzają jego cząstki, a w zamian zostawiają bakterie i wirusy - ze względu na to, że żywią się na przykład w odpływach czy śmietnikach. Nadgryzione przez nie produkty najlepiej wyrzucić. Warto dodać, że mrówki faraona charakteryzują się stosunkowo silnymi żuwaczkami, przez co są w stanie przegryźć nawet plastikowe torebki.

Co gorsza, faraonki budują gniazda w najróżniejszych miejscach. Jako zwierzęta pochodzenia tropikalnego lubią ciepło i wilgoć, wystarczy im jednak spokojny, rzadko sprzątany zakątek, aby się zadomowiły. Co istotne, zazwyczaj zakładają kilka gniazd i szybko się rozmnażają. Oznacza to, że od pojawienia się pierwszych osobników do prawdziwej inwazji nie potrzeba wiele czasu. Tworzone przez mrówki faraona kolonie to zazwyczaj od kilkudziesięciu do nawet 300 000 osobników!

Skąd się biorą faraonki?

Jeżeli mrówki pojawiają się w domu regularnie, możesz być pewny, że założyły już u Ciebie swoją kolonię. Jak poznać, że masz do czynienia z faraonkami? To owady niewielkie, zazwyczaj długości ok. 2 mm. Mogą różnić się kolorem – od żółtego do brązowoczerwonego. Jeżeli spotkasz w domu kilka takich osobników naraz, to prawie na pewno są to faraonki, a nie przypadkowy gość z podwórka czy lasu. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, często można je spotkać wędrujące w rzędzie w kierunku źródła pożywienia.

Niewielkie rozmiary faraonek to dodatkowy problem przy ich zwalczaniu. Insekty dość łatwo dostają się do domów i mieszkań – wystarczą im niewielkie szpary, spękania czy otwory techniczne. Niektóre drogi dostępu możesz zablokować. Szczelnie zamknij okna, a pęknięcia i szczeliny w ścianach lub podłogach zaszpachluj odpowiednimi środkami. Czasem to jednak nie wystarczy. Nie da się przecież zamknąć na głucho otworów wentylacyjnych, nie zawsze zabezpieczysz też trudno dostępne miejsca, np. kanałów, w których przebiegają rury i instalacje.

Dodatkowa trudność w przypadku pojawienia się faraonek to wielość ich kolonii. W społecznościach tego gatunku występuje więcej niż jedna królowa. Może być ich nawet kilkaset, rozsianych w kilku gniazdach. Oznacza to, że nawet jeśli uda się znaleźć jedno z nich – np. śledząc trasy pochodów mrówek, to jego zniszczenie nie będzie jeszcze oznaczało pełnego sukcesu. Próby pozbycia się ich często skutkują podziałem kolonii na mniejsze, a więc problem się nasila. Za zwalczanie faraonek musisz zabrać się metodycznie.

Jak się pozbyć mrówek faraonek?

Pierwsze, co możesz zrobić, to ograniczenie owadom dostępu do pożywienia. Nie zostawiaj na wierzchu żadnego jedzenia, w tym owoców i warzyw. Wszystkie pojemniki w szafkach powinny być porządnie zamknięte, a produkty z papierowych opakowań najlepiej przełożyć do słoików. W kuchni dbaj o czystość, aby na blatach i podłodze nie pozostawały okruchy i resztki, które mogą posłużyć mrówkom faraona za pokarm i zwabić je.

Problemem może być kosz na śmieci. Przyda się szczelna przykrywka i częste wynoszenie nieczystości. Jeżeli w domu jest zwierzę, pilnuj czystości w miskach i nie przetrzymuj w nich pożywienia dłużej niż trzeba.

Istnieje kilka domowych sposobów na zwalczanie mrówek faraona. Może to być rozsypywanie na ścieżkach soli, cynamonu czy silnie pachnących ziół, które podobno mogą je odstraszyć. Nawet jeśli to działa, mrówki szybko znajdą sobie jednak drugą drogę.

Lepsze efekty daje wykorzystanie specjalnie przygotowanych preparatów. Na rynku dostępne są np. spreje, którymi można spryskać ich drogi w celu odstraszania. Preparatem biobójczym najlepiej bezpośrednio zrosić gniazdo faraonek, choć trudność polega na tym, że często nie wiadomo, gdzie się ono znajduje.

Ciekawym rozwiązaniem są specjalne karmniki. Znajduje się w nich odpowiednio zabezpieczona trutka. Zasada działania jest tu taka sama jak w przypadku karmników dla szczurów i myszy. Owady pobierają z pojemnika drobiny karmy i zanoszą ją do gniazd. Tam jest spożywana, w tym też przez królowe. Preparat działa z opóźnieniem i pozwala skutecznie wyeliminować dużą liczbę mrówek faraona.

Warto jednak pamiętać, że aby skutecznie dobierać środki tego typu, potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Zwalczanie faraonek może zakończyć się większym sukcesem, jeśli zwrócisz się po pomoc profesjonalisty, który nie tylko wielokrotnie je stosował, ale także odpowiednio zna charakterystykę tych owadów.

Podobnie jest w przypadku, kiedy problem się nasila, o co przy mrówkach faraona nietrudno - skorzystaj wtedy z pomocy specjalistycznej firmy. Profesjonaliści mogą wykonać oprysk specjalną substancją lub wyłożyć skuteczne trutki. Mają też duże doświadczenie, będą więc wiedzieć, gdzie szukać kolonii owadów. Często dobre rezultaty daje dopiero łączenie kilku metod zwalczania faraonek. Jeśli inwazja mrówek ma miejsce w budynku wielorodzinnym, bez specjalistycznej pomocy się nie obejdzie. Zadaniem lokatorów jest wtedy udostępnienie do zabiegów dezynsekcji wszystkich pomieszczeń i konsekwentne dbanie o czystość.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up