Blog
19.02.2022

Jak przygotować mieszkanie do odpluskwiania?

Jeżeli w Twoim mieszkaniu zalęgły się pluskwy, a domowe sposoby nie działają, nie ma na co czekać. Skontaktuj się z profesjonalistami, którzy pomogą skutecznie pozbyć się tego uciążliwego problemu. Umówiłeś ekipę do dezynsekcji? Teraz musisz odpowiednio przygotować mieszkanie. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać!

Pozbyć się pluskiew nie jest łatwo. Te owady lubią żyć w ukryciu i wychodzą raczej nocą. Szczególnie upodobały sobie przestrzenie ciasne, trudno dostępne, pokryte tkaniną, gąbką lub innym materiałem, który ułatwia ukrycie się, zapewnia stabilną temperaturę i możliwość rozmnażania. To miejsca, które jednocześnie ciężko umyć, odkurzyć lub w inny sposób posprzątać.

Receptą na pluskwy jest zabieg profesjonalnej dezynsekcji. Polega on na rozpyleniu w mieszkaniu środka w postaci mgiełki.

Dobre przygotowanie mieszkania do odpluskwiania to podstawa

Zanim do mieszkania wejdzie fachowa ekipa, właściciel musi wykonać kilka ważnych czynności. Dlaczego? Inaczej wykonanie dezynsekcji nie będzie w ogóle możliwe!

Zabieg usuwania pluskiew wykonują profesjonalni, przeszkoleni fachowcy. Mają oni niezbędną wiedzę i umiejętności, aby prawidłowo i bezpiecznie korzystać ze środków biobójczych. Ponieważ zabieg polega de facto na otruciu insektów, trzeba zabezpieczyć dom, aby żaden z domowników nie miał kontaktu z wykorzystywaną substancją chemiczną. Od czego zacząć? Od sprzątania!

Dokładnie odkurz podłogi, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, a więc za i pod meblami. Szczególnie starannie posprzątaj okolice łóżek, bo to w nich najchętniej bytują pluskwy. Pozbycie się kurzu jest niezbędne z dwóch powodów. Po pierwsze nie będzie on przeszkadzał w rozprowadzaniu biobójczej mgiełki ani unosił się wraz z nią. Pod drugie – w zakurzonych zakamarkach insekty się nie ukryją.

Pamiętaj też o dywanach i wykładzinach. Poza odkurzaniem zroluj dywany i odsuń je maksymalnie daleko od łóżka. Z wykładzinami bywa zwykle trudniej, bo są zazwyczaj przymocowane do podłogi. Jeżeli masz taką możliwość, zdejmij je, bo od tego może zależeć skuteczność walki z pluskwami.

Sprzątanie oznacza też pozbycie się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Jeżeli coś możesz wyrzucić – zrób to bez wahania. Wszystko, co trafia na śmietnik, zawiń w mocne, szczelne worki.

Zapewnij ekipie dezynsekcyjnej dostęp do każdego miejsca

Wszystkie meble odsuń od ścian o 10–15 cm, aby zapewnić swobodny dostęp ekipie oraz dobry przepływ mgły zwalczającej pluskwy. Pamiętaj o schowkach i pustych przestrzeniach wewnątrz mebli, do których być może nie zaglądałeś od miesięcy. Dotyczy to w szczególności mebli takich jak pufy czy fotele. Pootwieraj je i usuń z nich zawartość.

Szczególnych zabiegów wymagają łóżka jako miejsca wyjątkowo lubiane przez pluskwy. Skrzynie na pościel powinny być puste i na czas zabiegu otwarte. Jeżeli na łóżku leży osobny materac, zdejmij go i ustaw w pionie, np. oprzyj o ścianę. W przypadku łóżek i kanap o bardziej złożonej konstrukcji, np. popularnych narożników, konieczne będzie przynajmniej częściowe ich rozmontowanie. To ważne, bo w zakamarkach kanapy zwykle mieszka najwięcej dorosłych pluskiew.

Pamiętaj też o pościeli. Zdejmij poszewki i o ile jest taka możliwość, porozwieszaj je w mieszkaniu, np. na drzwiach. Środek zwalczający musi skutecznie wniknąć w tkaniny. Po zabiegu wszystko, co się da, upierz, najlepiej w wysokiej temperaturze (minimum 50°C).

Drobne wyposażenie i ozdoby, takie jak wazony, figurki, zdjęcia (także te wiszące na ścianach) zbierz w jednym miejscu i zostaw w pomieszczeniu.

Najważniejsze podczas dezynsekcji jest bezpieczeństwo

Środek do odpluskwiania jest trujący dla ludzi i zwierząt, dlatego musisz zadbać o bezpieczeństwo Twoje i Twoich domowników. Na czas zabiegu należy oczywiście wyjść z mieszkania. Dotyczy to też domowych pupili.

Na pewno przyda Ci się folia, np. malarska (oby nie najcieńsza), i dobra taśma. Przy pomocy tych materiałów zabezpiecz szafki i blaty w kuchni oraz wszystkie powierzchnie, które na co dzień mają kontakt z jedzeniem (np. stoły w pokojach). Ważna jest szczelność, aby później uniknąć kontaktu z substancją biobójczą. Pamiętaj, żeby meble i sprzęty kuchenne okleić nie tylko od góry, ale także od dołu, przy podłodze i przy ścianach.

Folia i taśma przyda się także do oklejenia ekranów telewizorów lub komputerów. Dzięki temu unikniesz zamoczenia ich środkiem chemicznym. Jeżeli w domu są dzieci, koniecznie przykryj folią ich łóżeczka, wyjmując wcześniej materace. Pamiętaj o zabawkach. Wkłada się je do foliowych worków, ale zostawia w mieszkaniu, aby mogły być odpluskwione. Najlepiej nie dawać ich dzieciom do następnego dnia.

W domu trzeba zabezpieczyć wszystkie produkty żywnościowe oraz higieniczne: jedzenie, napoje, środki czystości, szczoteczki, ręczniki itp. Nie wolno zapomnieć też o miskach z jedzeniem dla zwierząt.

Nie roznoś insektów!

Zapluskwione meble należy zniszczyć. Nie wynoś ich na śmietnik. Niestety zdarza się, że pełne pluskiew kanapy czy łóżka znajdują nowych właścicieli. Czasem zachęca ich pozornie dobry stan. Taki mebel, zaniesiony z powrotem do mieszkania, oznacza rozsiewanie plagi pluskiew na kolejne lokale i kłopoty niczego niespodziewających się mieszkańców. Oszczędź sobie i innym takich problemów!

Zostaje jeszcze odpowiedź na pytanie: co po odpluskwianiu? Sam zabieg trwa od 30 minut do godziny. Zaleca się, aby nie wchodzić do mieszkania przez 4 godziny po zakończeniu (2 godziny to absolutne minimum). Po powrocie możesz zdjąć folie zabezpieczające kuchnię i stoły, natomiast poczekaj z myciem powierzchni, na których rozprowadzany był środek przeciw pluskwom, przez 2- 3 dni.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ!

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up