Blog

Sezon na meszki nadchodzi. Jak skutecznie pozbyć się meszek z domu?

Meszki w ostatnich latach stają się coraz większym utrapieniem. Pomimo że są drobne, potrafią dotkliwie kąsać. Podpowiadamy, jak skutecznie pozbyć się tych nieproszonych gości.

Meszki

Źródło: Poradnik Zdrowie

Meszki czy muszki?

Na początek warto wprowadzić pewne rozróżnienie. Potocznie meszkami bywają też nazywane popularne w domach muszki owocówki. Są to jednak dwa odrębne gatunki.

Owocówki zamieszkują przede wszystkim pomieszczenia, w których mają łatwy dostęp do pokarmu, jakim są owoce i warzywa oraz inne resztki jedzenia. Pomimo że nieestetyczne i uciążliwe, nie stanowią szczególnego zagrożenia. Przede wszystkim – nie gryzą.

Podobne do nich, również niewielkie latające muszki, to właściwe meszki. Te z kolei potrafią skutecznie uprzykrzyć życie.

Meszki nie zamieszkują na co dzień domów, chętnie jednak przylatują do nich w poszukiwaniu żywicieli. Ich cykl rozrodczy wymaga, podobnie jak u komarów, krwi zwierząt lub ludzi, aby możliwe było złożenie jajeczek przez samice.

Meszki na co dzień przebywają w zaroślach i żywią się sokami roślinnymi. Ich obecności sprzyja przydomowa roślinność – masowo mnożą się np. w pobliżu kwitnących lip. Na ich obecność są szczególnie narażone też miejsca położone w pobliżu zbiorników wodnych.

Małe, kilkumilimetrowe owady łatwo przenikają do ludzkich siedzib. Są też bezgłośne, więc w odróżnieniu np. od komarów, w ciemnych pomieszczeniach trudno zdać sobie sprawę z ich obecności. Do ludzi i zwierząt przyciąga je wydychany dwutlenek węgla oraz zapach potu, który meszki potrafią zlokalizować z dużej odległości.

Meszki gorsze od komarów

Ukąszenia meszek są boleśniejsze niż w przypadku komarów. Dlaczego mniejsze owady gryzą dotkliwiej? Komary żądlą swoją ofiarę oraz wstrzykują enzymy, które znieczulają miejsce ugryzienia. Meszki natomiast robią w skórze niewielkie, ale bolesne nacięcia. Następnie przywierają do nich i spijają krew. Pomimo tego że są mniejsze, ich działania bardziej dają się we znaki.

Na dodatek, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość krwi, meszki wprowadzają do ran enzymy zapobiegające krzepnięciu. Przez to ich ugryzienie bardziej boli, ugryzione miejsce dłużej krwawi, gojenie trwa co najmniej kilka dni i może pojawić się opuchlizna.

Jeszcze poważniejsze efekty mogą dotyczyć osób uczulonych. W przypadku nadwrażliwości na działalność meszek obrzęk w miejscu ukąszenia bywa dużo większy. Czasami pojawiają się nawet gorączka i mdłości.

Kolejny problem związany z meszkami to fakt, że pojawiają się w dużej liczbie. Na ich ukąszenia szczególnie narażone są osoby, które nie mogą same się przed nimi uchronić. Mowa np. o niemowlętach, osobach starszych czy obłożnie chorych. Jeśli meszki wprowadzą pod skórę człowieka dużą ilość swoich enzymów, może się to skończyć poważnym wstrząsem lub – w skrajnych przypadkach – nawet śmiercią. Są to jednak przypadki rzadkie. Zazwyczaj obecność meszek kończy się „jedynie” bolesnymi i nieprzyjemnymi bąblami.

Co odstrasza meszki?

Owady te kierują się zapachem człowieka, a w szczególności potu. Sposobem na ich odstraszenie może być więc np. przyjmowanie witaminy B. Wpływa ona na skład ludzkiego potu – jego zapach staje się mniej atrakcyjny dla owadów.

Podobnie odstraszająco działają niektóre naturalne zapachy, takie jak czosnek, goździki lub lawenda. W sezonie występowania meszek warto więc zaopatrzyć się w olejek eteryczny. Kilka kropel na skórze może skutecznie odstraszyć owady.

Jeśli w okolicy występuje duże nasilenie niechcianych owadów, lepiej wybierać ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Bywa to oczywiście trudne w sezonie letnim, ale w przypadku małych dzieci lub osób starszych warto pamiętać o takim podstawowym zabezpieczeniu.

Jeśli w okolicy występuje duże nasilenie niechcianych owadów, lepiej wybierać ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Bywa to oczywiście trudne w sezonie letnim, ale w przypadku małych dzieci lub osób starszych warto pamiętać o takim podstawowym zabezpieczeniu.

Przed meszkami można też zabezpieczać pomieszczenia. Podobnie jak w przypadku skóry, także we wnętrzach warto stosować odstraszające zapachy. Zadbaj więc o świece zapachowe, dozowniki lub specjalne elektryczne emitery, które pozwolą rozsiewać zapach przyjemny dla ludzi, a nietolerowany przez owady.

Możesz również pokusić się o zakup środków przeznaczonych specjalnie do zwalczania meszek. Znajdziesz je w wielu sklepach. W pomieszczeniach i ogrodzie warto też sadzić zioła i pachnące rośliny, które w naturalny sposób „przegonią” meszki. Należą do nich wspomniana lawenda, a także mięta i inne aromatyczne przyprawy. Jednocześnie warto rozważnie dobierać inne rośliny w domu i ogrodzie – te wydzielające słodki nektar są naturalnym pożywieniem meszek.

Zabezpieczeniem pomieszczeń może być też moskitiera. Pamiętaj jednak, że standardowe moskitiery na komary nie stanowią żadnej bariery dla meszek. Należy szukać materiałów gęstszych, o mniejszych oczkach, przez które nie przenikną niewielkie owady.

Jeśli już uda im się dostać do domu, niezłym rozwiązaniem może okazać się stary dobry lep na muchy. Nie jest zbyt estetyczny, ale dość skutecznie „zbiera” meszki. Przy stosowaniu lepu trzeba mieć na uwadze jednak i to, że potrafi być śmiertelną pułapką dla owadów niegroźnych, takich jak np. zapylające wiele kwiatów ćmy.

Aby pozbyć się meszek z otoczenia, warto też zabezpieczyć dostęp do wody. Wszystkie zawilgocone i trudnodostępne dla człowieka miejsca, takie jak zatkane rynny, należy oczyścić i udrożnić. Beczki lub zbiorniki na wodę opadową powinny mieć pokrywy.

Meszek pomogą pozbyć się profesjonaliści

Skutecznym zabiegiem zwalczającym meszki i komary na podwórzu lub w ogrodzie jest zamgławianie. To jeden z zabiegów dezynsekcji. Za pomocą specjalistycznych urządzeń rozprowadza się specjalną drobnokropelkową mgłę, która dociera do wszystkich lubianych przez meszki zakamarków.

Specjalne substancje uśmiercają owady lub uniemożliwiają ich rozmnażanie – także w wodzie. Dzięki temu można pozbyć się problemu na wiele tygodni. Warto rozważyć przeprowadzenie takiego zabiegu, jeśli domowe sposoby zawiodły. Zabieg jest niegroźny dla ludzi i domowych zwierząt, a wykonanie go przez doświadczonych profesjonalistów gwarantuje bezpieczeństwo i satysfakcjonujący efekt.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up