Blog

Pluskwy - jak wyglądają i jak się ich pozbyć? Objawy ugryzienia

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka

Pluskwy nie posiadają skrzydeł. Są płaskie i bardzo wytrzymałe – ciężar odpowiadający wadze przeciętnego ciała ludzkiego nie jest w stanie ich zmiażdżyć, co najwyżej spowoduje tylko ich unieruchomienie. Pękają dopiero w uścisku pomiędzy dwoma twardymi i płaskimi powierzchniami. Zwykle nie wiadomo, skąd się biorą pluskwy w domu, jednak gdy się pojawią, są bardzo uciążliwe, a zwalczanie pluskiew nie jest proste. Zwykle pierwszym sygnałem ich obecności są objawy po ugryzieniu przez pluskwę.Rozwój pluskwy

Gdy już znajdziemy ich kryjówkę, trzeba się ich pozbyć. Jednak zwalczanie pluskiew nie jest łatwe. Owad atakuje nocą, kiedy śpimy. Budzimy się wtedy ze swędzącą, zaczerwienioną skórą na rękach, plecach, nogach. Pluskwy nie są jednak jedynie niedogodnością, ale też poważnym zagrożeniem dla człowieka. Domowe sposoby zwykle nie są skuteczne i konieczna jest najszybsza pomoc fachowca. W przeciwnym razie trzeba będzie wyrzucić meble, zrobić remont mieszkania, a w skrajnych sytuacjach przeprowadzić się.

Pluskwy - jak wyglądają?

Dorosłe pluskwy są czerwono-brązowymi, owalnymi, bezskrzydłymi owadami, o długości około 5-7 mm. Dorosłe osobniki, które nie odżywiały się przez jakiś czas są koloru blado żółto-brązowego, ale po pełnym pobraniu krwi, przybierają ciemniejszą, brązową barwę.

Pluskwa ma trzy pary cienkich, ale dobrze rozwiniętych odnóży, wyposażonych w pazurki umożliwiające skuteczne przyczepienie się do gospodarza w czasie karmienia. Głowa jest krótka i szeroka, z parą dużych, złożonych oczu oraz parą dobrze widocznych 4-segmentowych czułek.

Pluskwy - wyglądFormy rozwojowe pluswy

Samice pluskwy produkują zazwyczaj od 2 do 3 jaj dziennie. Żyją kilka miesięcy, w związku z tym każdy samica w ciągu swojego życia składa około 400-500 jaj. Jaja są koloru kremowego, lekko zagięte i mają około 1 mm długości. Jaja, wyglądem przypominające słoiczki z nakrętka, są zwykle składane w szparach, w obrębie ciemnych miejsc. Czas trwania poszczególnych stadiów rozwojowych w znacznym stopniu zależy od dostępności pożywienia, temperatury i wilgotności względnej.

 

Pluskwy - skąd się biorą?

Największym mitem jest to, że pluskwy biorą się z brudu, co jest nie prawdą, to nie jest szkodnik sanitarny! Brud nie zwabia pluskiew, ale regularne sprzątanie i usuwanie niepotrzebnych przedmiotów pomoże je szybciej zauważyć i skuteczniej się ich pozbyć.

Przykładowymi miejscami, skąd możemy je przywieść je niczym wakacyjna pamiątkę są:

 • hotele (nawet 5-gwiazdkowe), hostele, schroniska, akademiki, biura, szpitalachMiejsca wystepowania pluskwy
 • używane meble (zwłaszcza te wzięte z pod śmietnika pod blokiem)
 • transport mebli nowych z używanymi
 • komunikacja miejska (tramwaje, autobusy), pociągi i inne środki transportu zbiorowego
 • kino, teatr, muzea
 • goście, którzy zmagają się z pluskwami w swoim mieszkaniu

Gdy pluskwy znajdą się już w mieszkaniu, mogą przemieszczać się pomiędzy pokojami lub nawet mieszkaniami poprzez niewielkie pęknięcia lub otwory w ścianach lub na sufitach bądź pod drzwiami.

Pluskwy - w jakich miejscach w domu można znaleźć pluskwy?

Jeśli w mieszkaniu wykryto pluskwy istnieje duże prawdopodobieństwo, że występują one również w innych mieszkaniach w budynku, szczególnie w mieszkaniach sąsiednich. Dlatego należy skontrolować mieszkania po obu stronach zapluskwionego mieszkania, a także mieszkania nad i pod nim.

Pluskwy mają płaski kształt ciała i mogą praktycznie ukryć się w dowolnym pęknięciu i szczelinie, preferując ciemne, odizolowane przestrzenie. Pluskwy "lubią" drewno, papier i powierzchnie tkanin, dlatego w pierwszej kolejności należy szukać w miejscach, gdzie te materiały się znajdują. Aby znaleźć ich kryjówkę, niekiedy może zaistnieć potrzeba usunięcia wezgłowia łóżka, podniesienia dywanów i demontażu przedmiotów (np. osłonki gniazdek elektrycznych), aby zapewnić dostęp do wszystkich miejsc bytowania pluskiew.

Pluskwy w domu można znaleźć:

 • za tapetąGdzie szkukać pluskiew?
 • w odzieży
 • pod dywanami
 • za listwami przypodłogowymi
 • w ubytkach w ścianie
 • w łóżku - występują  na  materacach, szczelinach w ramie łóżka i wezgłowiu
 • w innych meblach, zwłaszcza w okolicach szwów i suwaków krzeseł i kanap, w złączeniach szuflad
 • w ramach do obrazów
 • w lustrach ściennych
 • w żaluzjach
 • w  fałdach zasłon i karnisze
 • w listwie z przewodami elektrycznymi
 • w obudowach gniazdek elektrycznych

Jak sprawdzić, czy w domu są pluskwy?

O obecności pluskiew w domu świadczą:

 • żywe lub martwe pluskwy, wylinki larw, wylęgnięte lub niewylęgnięte jaja
 • plamienie krwią - jest to krew strawiona i wydalona przez owady, którą można początkowo zaobserwować na pościeli, ale także wzdłuż szwów materacy i innych miejscach, gdzie pluskwy będą się ukrywać
 • mdły, słodki zapach, przypominający zapach kolendry/ migdałów, może być obecny przy intensywnej aktywności owadów
 • ukąszenia na skórze

Pluskwy - objawy ugryzienia przez pluskwy

Pluskwy żywią się krwią człowieka. Do ataku dochodzi zwykle nocą, podczas snu żywiciela. Pluskwa lokalizuje swoją ofiarę dzięki wrażliwym czułkom wrażliwym na zapach lub ciepło ciała ssaków.

Reakcje na ukąszenia pluskiew mogą być różne. Niektórzy nie wykazują żadnej reakcji lub jest ona niewielka, podczas gdy u innych mogą powodować uczulenie lub inne silne dolegliwości i bezsenne noce.Ukąszenia pluskiew

Ślady po ukąszeniach pluskiew rzadko się pojedyncze, częściej występują w grupach, np. po trzy lub więcej w linii.

 • ukąszenia nie są bolesne (pluskwa gryząc, wstrzykuje do krwi człowieka substancję znieczulającą)
 • miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, często przybierają formę wypukłych, zaczerwienionych obrzęków. Zdarzają się także silniejsze reakcje alergiczne w postaci rozległych owalnych śladów o średnicy 5 cm lub więcej z rumieniem naokoło.
 • rzadko się pojedyncze, częściej występują w grupach, np. po trzy lub więcej w linii
 • są swędzące
 • pluskwy pasożytują na odsłoniętych częściach skóry, najczęściej nakłucia znajdowane są na brzuchu, ale także na szyi, ramionach, barkach, plecach i klatce piersiowej, bardzo rzadko na nogach i stopach

Dorosły owad pobiera krew co kilka dni, ale w przypadku braku żywiciela może przeżyć kilka miesięcy, a nawet dłużej.

Pluskwy - czy pluskwy przenoszą choroby?

Obecnie nie ma dowodów na to, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Jednak ich obecność może powodować u ludzi niepokój, uczucie strachu. Mogą zaburzać sen, a nawet doprowadzać do bezsenności.

Pluskwy - jak się ich pozbyć? Zwalczanie pluskiew

Po pierwsze należy pamiętać, że domowe sposoby na zwalczanie pluskiew zwykle nie są skuteczne. Trzeba zwrócić się po pomoc do fachowca. Nie zawsze trzeba pozbyć się pościeli, ubrań oraz innych materiałów, które mogą być zapluskwione. Chyba że specjalista ds. zwalczania pluskiew uzna inaczej. W razie konieczności wyrzucenia takich przedmiotów, należy je usuwać w szczelnie zamkniętych plastikowych torbach, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się robaków.

Należy wyprać pościel oraz inne zapluskwione materiały w gorącej wodzie (60 st. C), a następnie zastosować gorące suszenie w suszarce, by zabić wszystkie formy rozwojowe pluskiew. Po wypraniu i wysuszeniu wszystkich rzeczy należy je włożyć do czystych, szczelnie zamykanych torebek, aby nie dopuścić do ponownego zapluskwienia.

Pluskwy można też usunąć odkurzaczem. Należy odkurzać podłogę, pęknięcia i szczeliny w ścianie/podłodze, połączenia ściany i podłogi, wzdłuż krawędzi dywanu, ramy łóżek, szwy materaca i całość jego podstawy, meble i inne potencjalne miejsca siedlisk. Odkurzanie pęknięć i szczelin przed zastosowaniem środka owadobójczego, nie tylko usuwa owady, ale także brud, co pozwoli na lepsze wniknięcie środków chemicznych i poprawi ich efekt. Po zakończeniu odkurzania, zawartość odkurzacza musi być szczelnie zamknięta w plastikowej torbie i usunięta.

Pluskwy - jak się ich pozbyć? Profesjonalne środki

 • zamgławianie ULV – polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej ( koncentrat biobójczy o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) za pomocą generatora zimnej mgły (wysokiej jakości zamgławiacz ULV) dzięki któremu powstają 5x mniejsze krople (ok. 40 mikronów), niż przy oprysku szczegółowym (ok. 200 mikronów), które dają efekt mgły unosząc się w powietrzu, ale też dzięki temu cząsteczki wody wraz ze skutecznymi preparatami biobójczymi penetrują każdą najmniejszą szczelinę
 • oprysk ciśnieniowy - metoda polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej (koncentratu biobójczego o odpowiednim stężeniu wraz z wodą) w miejscach i na powierzchniach występowania danego owada za pomocy manualnych wysokojakościowych opryskiwaczy ciśnieniowych
 • wymrażanie mieszkania ciekłym azotem - suchy lód (temp. poniżej -68°C) może być bardzo niebezpieczny dla człowieka
 • wygrzewanie mieszkania - nagrzewanie mieszkania do 60°C przeciwko pluskwom często przez wysoką temperaturę topi wiele urządzeń RTV/AGD z tworzywa sztucznego, plastiku ( tj. odkurzacz, żelazko, telewizory, monitory, laptopy, miksery, czajniki, piloty, konsole)

Pluskwy - jak zapobiec?

Pluskwy  występują praktycznie wszędzie, więc zawsze należy bacznieobserwować otoczenie

 • przed dokonaniem zakupu należy zawsze sprawdzać meble oraz pościel, w szczególności używane, pod kątem oznakInspekcja występowania pluskiew
 • nigdy nie należy wnosić do mieszkania przedmiotów wyrzuconych przez kogoś innego, gdyż mogą być one siedliskiem pluskiew
 • po powrocie do domu z podróży należy zawsze dokładnie sprawdzić bagaż przed wniesieniem go do mieszkania
 • warto zmniejszyć ilość przedmiotów zagracających mieszkanie, szczególnie w sypialniach
 • należy często prać i suszyć poście
 • należy regularnie sprawdzać łóżka i meble pod kątem ewentualnych oznak występowania pluskiew

 

Zapraszmy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie udzielimy wszystkich niezbednych informacji i porad.

Jeśli zauważysz problem ze szkodnikami, zadzwoń do INSECT OUT. Bez względu na szkodniki poradzimy sobie z nimi!. W chłodne miesiące robaki i szkodniki są nadal aktywne, ale staną się bardziej aktywne, gdy pogoda zacznie się rozgrzewać. Skorzystaj z kontroli szkodników i zadzwoń do nas!  668 478 452 Możemy pomóc upewnić się, że Twój dom pozostaje wolny od szkodników przez cały rok.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up