Blog

Skuteczne sposoby na odkomarzenie ogrodu

Wiosenne i letnie miesiące to czas wypoczynku na świeżym powietrzu, a także prac na działkach i w ogrodach. Do ogródków na zewnątrz przenoszą się także klienci barów i restauracji.

Wszędzie tam uciążliwymi i niepożądanymi gośćmi bywają komary. Ich nieprzyjemna obecność to nie tylko uciążliwość – mogą męczyć i odstraszać gości, a to już przekłada się na konkretne straty finansowe. Na szczęście są sposoby na skuteczne pozbycie się komarów.

Sezon wylęgu komarów rozpoczyna się wiosną – w kwietniu lub maju. Wpływ na ich rozmnażanie mają przede wszystkim temperatura i wilgotność – im więcej opadów i ciepłych dni, tym lepsze warunki dla wylęgu.

Komary składają jaja w zbiornikach wodnych, przy czym najbardziej sprzyjają im płytkie kałuże lub rozlewiska po ulewnych deszczach. Nie pogardzą jednak nawet wodą stojącą w starej oponie lub beczce na deszczówkę. Przetrwaniu komarów sprzyja też duże zagęszczenie roślinności, gdzie mogą skryć się przed nadmiernym słońcem.

Aktywność komarów osiąga szczyt w miesiącach wakacyjnych, szczególnie jeśli jest ciepło i wilgotno. W sprzyjających okolicznościach okres aktywności komarów może trwać nawet prawie pół roku!

Coraz cieplejsze w ostatnim okresie lata dodatkowo sprzyjają rozwojowi tych owadów i wydłużają czas ich występowania. W tej perspektywie skuteczne ograniczanie aktywności komarów będzie więc coraz istotniejsze.

Po co odkomarzać ogród?

W Polsce występuje około 50 gatunków komarów. Ich liczebności nie są w stanie skutecznie zredukować inne zwierzęta, np. ptaki. Istnieją natomiast opracowane naukowo metody, dzięki którym w znacznym stopniu można pozbyć się niemile widzianych gości. Skutecznie przeprowadzone, profesjonalne odkomarzanie bardzo mocno ogranicza aktywność komarów na okres od kilku tygodni do nawet dwóch miesięcy. Specjalne środki rozprowadzone w odpowiedni sposób uśmiercają dorosłe osobniki lub larwy. Po jednym zabiegu możesz przez całe lato cieszyć się wolnym od komarów podwórkiem, działką lub kawiarnianym ogródkiem!

Jakie są najpopularniejsze metody odkomarzania?

Istnieje kilka sposobów unieszkodliwiania komarów w środowisku. Najczęściej polegają one na rozprowadzaniu specjalistycznych środków chemicznych, które uśmiercają owady.

  • Oprysk wykonuje się przy użyciu specjalistycznych opryskiwaczy. To najprostsza i jednocześnie skuteczna metoda eliminacji komarów. Sprawdzi się na obszarach o umiarkowanej roślinności, a jej zaletą jest możliwość aplikacji substancji chemicznej na dokładnie określone miejsca.
  • Zamgławianie ULV to metoda rozprowadzania środków zabijających komary w postaci drobnego aerozolu, przypominającego sztuczną mgłę. Ten sposób ma wiele zalet. Przede wszystkim drobne krople mgły (znacznie mniejsze niż w przypadku klasycznego oprysku), unosząc się w powietrzu, docierają do wszystkich zakamarków terenu. Metoda ta dobrze sprawdza się np. w miejscach mocno zarośniętych. Dodatkowo do sztucznej mgiełki dodaje się środek utrwalający, który utrzymuje drobne krople przez długi czas. W ten sposób substancja biobójcza dłużej zwalcza komary. Tzw. zimną mgłę, wytwarzaną mechanicznie przy użyciu specjalnej maszyny, stosuje się na mniejszych powierzchniach, np. przydomowych działkach.
  • Zamgławianie termiczne to metoda skutecznego oddziaływania na dużej powierzchni. W tym przypadku bardzo drobne krople sztucznej mgły wytwarzane są pod wpływem ciepła i bardzo długo unoszą się w powietrzu. Dzięki temu środek zabijający komary może być rozprowadzany na spore odległości, a aerozol dotrze do każdego, nawet najbardziej niedostępnego miejsca.

 

Jak odkomarzać skutecznie?

Efektywność walki z komarami będzie zależeć od doboru odpowiedniej metody, a także czasu jej zastosowania. Istotne znaczenie mają w tym przypadku opady. Najlepiej wybrać moment, w którym nie są zapowiadane deszcze i możesz liczyć na przynajmniej kilka dni dobrej pogody. Dobrze przygotowana sztuczna mgła, jeśli tylko na początku nie zmyje jej woda, na długo zabezpieczy rośliny, w których lubią przebywać komary. Późniejszy deszcz – chyba że opady będą niezwykle intensywne – nie spłucze łatwo utrwalonej substancji.

Pod uwagę warto też wziąć obszar, na którym będzie wykonywany zabieg. Generalnie – im większy, tym lepiej. Opryskując jedynie swoją działkę, musisz mieć świadomość, że komary za płotem nadal będą bezpiecznie się rozmnażać. Dlatego też – jeśli planujesz odkomarzanie – warto dogadać się z sąsiadami i przeprowadzić je na jak największym obszarze. Rozprowadzenie sztucznej mgły będzie znacznie skuteczniejsze i tańsze niż osobna walka z komarami właścicieli poszczególnych posesji.

Czy odkomarzanie ogrodu jest bezpieczne?

Aplikacja środków komarobójczych jest zabiegiem bezpiecznym. Oczywiście należy przeprowadzać ją z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń i substancji. Najlepiej powierzyć to zadanie wykwalifikowanym fachowcom. Przed samym zabiegiem warto zabezpieczyć przedmioty, z którymi kontakt mogą mieć dzieci lub zwierzęta. Uprzątnij lub zabezpiecz także ogrodowe zabawki oraz miski pupili.

Osobną kwestią jest odpowiedzialność za inne niż komary owady, które mogą przebywać na naszym terenie. W pierwszej kolejności chodzi oczywiście o pszczoły, ale też inne zapylacze. Aby zabezpieczyć pszczoły, zadymianie sztuczną mgłą lub oprysk, zadymianie należy przeprowadzać bardzo wcześnie rano lub po zachodzie słońca.

Pamiętaj też, środki służące do usuwania komarów mają różny – mniej lub bardziej selektywny – wpływ na inne owady. Warto wybierać substancje nowoczesne, których działanie zostało maksymalnie zawężone. Pozwoli to pozbyć się niechcianych komarów bez wybicia całej reszty populacji pożytecznych zapylaczy.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up