Blog

Czy kleszczy można się pozbyć z ogrodu?

Kleszcze to zdecydowanie nieproszeni goście w ogrodzie. Roznoszą choroby groźne zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Doskonale czują się w trawie i niskich zaroślach, a przy tym nie mają prawie żadnych naturalnych wrogów. Są jednak sposoby, aby pozbyć się tych pajęczaków i zapewnić bezpieczeństwo domownikom odpoczywającym na zewnątrz oraz ich czworonożnym pupilom.

Dlaczego warto pozbyć się kleszczy z ogrodu?

Według różnych statystyk, co czwarty, a nawet co trzeci kleszcz w naszym kraju jest nosicielem groźnych dla zdrowia wirusów i bakterii. Najniebezpieczniejsze i jednocześnie najpowszechniejsze odkleszczowe choroby ludzi to borelioza i zapalenie opon mózgowych. Trudno się przed nimi zabezpieczyć, choć przed tą drugą chroni szczepionka.

Jednak nie tylko ludzie są narażeni na niebezpieczeństwa związane z kleszczami. Zwierzęta, a w szczególności psy, są podatne na te same odkleszczowe choroby co ludzie, a dodatkowo zagrażają im babeszjoza i anaplazmoza.

Nawet jeśli nie dojdzie do najgorszego, spotkanie z kleszczem nigdy nie należy do przyjemności. Usuwanie wbitych w skórę pajęczaków to stres, szczególnie dla dzieci i czworonogów. Dlatego też warto zabezpieczyć ogród przed kleszczami. Jest na to kilka sposobów.

Jak zabezpieczyć ogród przed kleszczami?

Jeżeli coraz częściej znajdujesz kleszcze na sobie lub na domowych zwierzętach, najpierw zastanów się, co sprzyja ich bytowaniu wokół domu lub w ogrodzie.

Wbrew utartym – i nieprawdziwym – przekonaniom, te pajęczaki nie mieszkają na drzewach. Preferują niskie rośliny, np. trawy lub zarośla, gdzie łatwiej mogą uczepić się przechodzącego zwierzęcia lub człowieka. Jednocześnie sprzyjają im miejsca zacienione, wilgotne i mało nasłonecznione.

Dlatego też warto spojrzeć na otoczenie domu pod tym kątem. Gdzie są duże skupiska gęstych roślin? Gdzie jest dość ciemno i wilgotno, aby kleszcze mogły przetrwać?

Jeżeli zidentyfikujesz potencjalne miejsca szczególnie sprzyjające kleszczom, czas na konkretne działania.

Po pierwsze – koszenie. Regularnie skracaj trawę i nie bój się wjechać z kosiarką pod krzewy, zarośla lub niskie drzewa. Większy dostęp słońca i wiatru pogorszy warunki bytowania kleszczy.

Metodą na ograniczanie migracji kleszczy jest też obsypywanie podłoża pod krzewami kamykami lub korą drzewną. Trzeba także dbać o regularne przycinanie drzew i krzewów, aby ograniczyć zacieniany przez nie obszar. Pilnuj również, aby w miejscach mocno zarośniętych nie bawiły się dzieci, a jeśli to możliwe, nie pozwalaj wylegiwać się w zaroślach kotom lub psom.

Wśród sposobów na kleszcze jest także sadzenie odpowiednich, odstraszających je roślin. Wśród szczególnie skutecznych wymienia się kocimiętkę, wrotycz oraz rozmaryn. Działanie zabijające kleszcze przypisuje się także innym roślinom, w tym nawet cebuli czy czosnkowi, jak również czeremsze i klematisom.

W zabezpieczeniu ogrodu przed kleszczami mogą pomóc także opryski. W przypadku dużego nasilenia problemu można sięgnąć po specjalne pułapki na kleszcze. Zazwyczaj są to szerzej stosowane produkty na różnego rodzaju owady, dlatego ich wydajność bywa różna, najlepiej więc potraktować je jako uzupełnienie innych zabiegów.

Pułapki mają zazwyczaj formę małych pojemniczków lub woreczków, które zawiesza się na roślinach lub w ich pobliżu. W wielu z nich stosowany jest chemiczny środek wabiący, dlatego przed zakupem warto zapoznać się z instrukcją użytkowania i sprawdzić, czy pułapka jest bezpieczna.

Środki chemiczne – najskuteczniejszy sposób na kleszcze w ogrodzie

Metody naturalne mogą być niewystarczające, aby rozwiązać kleszczowy problem. Wtedy z pomocą przychodzą preparaty chemiczne. Na rynku znajdziesz szeroką gamę różnego rodzaju substancji. Część z nich to środki wytworzone na bazie składników naturalnych, inne natomiast zawierają także substancje syntetyczne. Większość środków przeznaczonych do samodzielnego stosowania, jeśli tylko są wykorzystywane zgodnie z instrukcją, nie stanowi zagrożenia dla zwierząt i ludzi.

W gamie preparatów chemicznych znaleźć można zarówno substancje odstraszające kleszcze, jak i biobójcze, które prowadzą do ich śmierci. Często są to preparaty przeznaczone do odstraszania lub eliminacji kilku grup owadów, poza kleszczami np. komarów i much. Rozprowadza się je za pomocą zwykłego opryskiwacza, ale nadają się także do wykorzystania w formie tzw. zimnej mgły, która skutecznie dociera we wszystkie zakamarki ogrodu.

Dobre preparaty działają selektywnie, tzn. są nieszkodliwe dla większości owadów i zwierząt, natomiast dzięki odpowiednio dobranym składnikom zabijają kleszcze i uciążliwe owady.

Jeśli samodzielnie podejmowane zabiegi zawiodą, sięgnij po profesjonalne usługi i zleć usuwanie kleszczy z ogrodu fachowcom. Doświadczeni profesjonaliści najlepiej wiedzą, gdzie i w jaki sposób dokonać oprysków, aby ich skuteczność była jak największa. Będą w stanie dobrać najlepszy środek i jego odpowiednią dawkę, w tym też posłużyć się substancjami niedostępnymi dla użytkowników nieprofesjonalnych.

Jednocześnie fachowcy zagwarantują bezpieczeństwo mieszkańców i domowych zwierząt. Z naszego doświadczenia jasno wynika, że opryski przeciw kleszczom wykonywane przez profesjonalistów przynoszą znacznie lepsze efekty niż działania podejmowane samodzielnie.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up