Blog

Jak przygotować mieszkanie do dezynsekcji?

Samodzielna walka z insektami nie zawsze jest możliwa. Dopóki owady się nie rozmnożą, możesz ich nawet nie dostrzec. A w momencie, kiedy pojawi się ich już naprawdę wiele, często nie pozostaje nic innego jak skuteczna oraz profesjonalna dezynsekcja. Jest to zabieg, który trzeba odpowiednio przygotować i przeprowadzić. Jeśli jednak będziesz postępować według naszych wskazówek, przekonasz się, że wspólnie skutecznie pozbędziemy się nieproszonych gości.

Owady w domu lub mieszkaniu to zazwyczaj szok dla gospodarzy i wiele codziennych uciążliwości. Czasami – mimo podjętych działań i najlepszej chęci – walka z insektami we własnym zakresie nie przyniesie odpowiednich rezultatów. Utrzymanie czystości i porządku oraz stosowanie dostępnych środków może nie wystarczać.

Tylko profesjonalna dezynsekcja pozwala dotrzeć we wszystkie miejsca, również te trudno miejsca, w których bytują owady. Profesjonalne środki są skuteczniejsze od tych przeznaczonych do samodzielnego stosowania. Przede wszystkim warto jednak zasięgnąć porady fachowców i z nimi współpracować.

Przygotowania przed dezynsekcją

Profesjonalną dezynsekcję zazwyczaj przeprowadza się poprzez opryskiwanie lub zamgławianie odpowiednim środkiem. Gwarantują one dotarcie do wszystkich zakamarków i równomierne rozprzestrzenienie środków insektobójczych. Dostępna jest też metoda żelowa, która jest mniej inwazyjna, a jednocześnie dość skuteczna. Na początek załóżmy jednak, że konieczne jest wykonanie klasycznej dezynsekcji z wykorzystaniem którejś z dwóch wymienionych technik.

To Ty najlepiej znasz swój dom, więc skuteczna walka ze szkodnikami będzie zależeć od tego, co będziesz w stanie zrobić samodzielnie. Bardzo ważna jest dla nas informacja, gdzie najczęściej widujesz insekty. Przed zabiegiem dezynsekcji Twoje podpowiedzi i uwagi będą dla nas nieocenioną pomocą.

Kolejna bardzo ważna sprawa: zdemontuj samodzielnie różnego rodzaju osłony takie jak listwy, cokoły czy obudowy rur (o ile jest to możliwe). Nikt nie lubi robić bałaganu w mieszkaniu, ale uwierz, że to od Twojej pomocy zależy nasze skuteczne działanie. Im więcej trudno dostępnych miejsc uda się odkryć, tym wydajniejsza będzie dezynsekcja.

Co zrobić dzień przed dezynsekcją?

Bezpośrednio przed zabiegiem trzeba też odpowiednio przygotować mieszkanie. Punktem wyjścia dobrego przygotowania powinna być świadomość, że podczas tego zabiegu rozprzestrzeniany będzie środek, który uśmierci owady. Nie jest zabójczy dla ludzi, ale na pewno należy do minimum ograniczyć kontakt z nim.

Co najmniej kilka godzin wcześniej wykonaj następujące czynności:

  • W miarę możliwości odsuń od ścian meble i wyposażenie, żeby nasz specjalista mógł dotrzeć do trudno dostępnych miejsc.
  • Oczywiście przesunięcie lub zdemontowanie zabudowy kuchennej będzie prawdopodobnie niemożliwe, ale na pewno potrzebny będzie łatwy dostęp do najbardziej newralgicznego miejsca – szafki pod umywalką. To tutaj insekty często poszukują resztek pożywienia, mają dostęp do kosza na śmieci, a na dodatek często występuje tu większa wilgotność.
  • Warto zapewnić też dobry dostęp do zakamarków w łazience.
  • Zabezpieczenie żywności i środków higieny – w miarę możliwości należy zapakować (a najlepiej zabrać z mieszkania wszystkie produkty żywnościowe. Pamiętaj też o miskach i przysmakach psów lub kotów. Zabezpiecz też ręczniki, butelki z szamponami, mydła, szczoteczki do zębów oraz zabawki.
  • Odłącz wszystkie urządzenia elektryczne od prądu.

 

Co zrobić przed zwalczaniem pluskiew?

Walka z tymi szkodnikami bywa wyjątkowo trudna i wymagająca. Ponieważ ich ulubionym miejscem przebywania są łóżka, zadbaj o ich maksymalną dostępność. Pościel i koce powinieneś zdjąć i wyprać. Zastanów się też nad solidnym praniem ubrań z szaf.

Łóżka przed dezynsekcją trzeba rozłożyć, a jeśli to możliwe – rozkręcić. Pluskwy lubią też ciemne miejsca na ścianach, np. za obrazami czy wiszącymi ozdobami. Wszystkie trzeba zdjąć, odkurzyć, ale przede wszystkim zostawić w pomieszczeniu, w którym również zostaną spryskane środkiem biobójczym.

Co trzeba zrobić w domu po dezynsekcji?

Po poprawnie przeprowadzonej dezynsekcji substancja zabijająca szkodniki została rozprowadzona we wszystkich najważniejszych miejscach. Ponieważ zależy nam na maksymalnym zmniejszeniu kontaktu ludzi ze środkiem na owady, warto zastosować się do kilku rad.

Musisz przede wszystkim umyć powierzchnie takie jak kuchenne blaty, stoły i zlewy. Nie zmniejszy to skuteczności środka. Jeśli w domu są małe dzieci – myj powierzchnie, z którymi się stykają.

Żelowa metoda dezynsekcji – kiedy warto ją zastosować?

Żel jako sposób na zwalczanie szkodników takich jak karaluchy, mrówki czy prusaki to metoda, która polega na wyłożeniu w miejscu występowania owadów drobinek żelu. Substancja imituje lubiane przez nie pożywienie. Sam żel zawiera skuteczny środek owadobójczy, który w ciągu kilku godzin zabija każdego owada. Żel nakłada się punktowo, za pomocą specjalnego pistoletu. Metoda ta nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań, a trutka, choć śmiertelna dla owadów, dla ludzi jest całkowicie bezpieczna.

Żelowanie jako metoda dezynsekcji sprawdzi się tam, gdzie tradycyjne sposoby na zwalczanie szkodników są zbyt uciążliwe – w szpitalach, szkołach czy przedszkolach. Jej ograniczeniem jest to, że nie działa natychmiast. Ponieważ żel zabija tylko dorosłe osobniki (nie szkodzi jajom), na efekty trzeba będzie poczekać. Całkowita likwidacja kolonii owadów nastąpi dopiero wówczas, kiedy z jajeczek wykluje się następnie pokolenie i zacznie się żywić pozostawionym w uczęszczanych przez szkodniki miejscach.

Nie wiesz, jaka metoda dezynsekcji będzie najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza w Twoim przypadku? Skontaktuj się z profesjonalną firmą zajmującą się zwalczaniem szkodników, która doradzi Ci i dobierze odpowiedni sposób na szybkie pozbycie się niechcianych owadów.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up