Blog

Muchy są groźniejsze, niż myślisz! Jakie choroby przenoszą muchy i jak zwalczyć te owady?

Kiedy na dworze robi się ciepło, od razu można dostrzec obecność najróżniejszych owadów, które nierzadko wpraszają się do naszych domów.

  • Muchy przenoszą choroby wirusowe, bakteryjne i wiele innych, w tym cholerę, żółtaczkę, grzybicę czy zapalenie spojówek.
  • Aby mieć pewność, że owady te nie są już zagrożeniem w Twoim domu, koniecznie skontaktuj się z doświadczoną firmą DDD.
Zdjęcie przedstrawiające muchę

Do jednego z najczęściej spotykanych i zarazem uciążliwych gości należą oczywiście muchy. Cóż… przez to, że mamy z nimi kontakt tak często, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż tak naprawdę mogą okazać się zagrożeniem, ponieważ przenoszą różne groźne choroby. W tym wpisie podzielimy się z Tobą wartościową wiedzą na ten temat, która - mamy nadzieję - zwiększy świadomość w zakresie chronienia się przed muchami i zwalczania ich.

Muchy są często lekceważone, a to ogromny błąd

Skoro czytasz ten artykuł, to całkiem możliwe, że do tej pory postrzegałeś muchy domowe jako co prawda natrętnych, ale niezbyt szkodliwych gości. Oczywiście, ich obecność nie jest pożądana, a siadając bezustannie gdziekolwiek się da, potrafią naprawdę zdenerwować każdego domownika, ale niestety, okazuje się, iż mogą one powodować poważne konsekwencje zdrowotne.

Jakie choroby mogą przenosić muchy?

Po zagłębieniu się w temat możesz być zaskoczony, ale… cóż, muchy są tak samo niebezpieczne pod kątem przenoszenia patogenów jak karaluchy czy szczury. Chociaż może na początku trudno jest w to uwierzyć, te pozornie nieszkodliwe latające owady przenoszą aż 65 różnych chorób - tak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Do najczęstszych z nich należą choroby pasożytnicze, bakteryjne, grzybicze i wirusowe, w tym:

  • zapalenie spojówek - każdy, kto chociaż raz w życiu mierzył się z tą chorobą, z pewnością wie, jak uciążliwa i trudna pod kątem objawów jest; zaczerwienione, bolesne oko to jedna z wielu chorób, jakimi można się zarazić przez te owady,
  • cholera - ten przypadek jest bardzo groźny - to schorzenie objawia się bardzo intensywną biegunką i odwodnieniem, co jest niezwykle niebezpieczne dla organizmu człowieka,
  • tyfus, zwany durem brzusznym - gorączka, wysypka i silny ból brzucha to najczęściej spotykane objawy tej choroby,
  • polio - muchy poprzez siadanie na różnych powierzchniach, w tym często na naszym pożywieniu, mogą rozprzestrzeniać wirusa polio, który prowadzi nawet do paraliżu,
  • grzybica skóry - kontakt z muchami naraża nas na przeniesienie na naszą skórę zarodników grzybów, a stąd już prosta droga do tego schorzenia,
  • wirusowe zapalenie wątroby typu A - te skrzydlate owady roznoszą wirusa HAV, który powoduje na przykład żółtaczkę.

Pamiętaj, że tak naprawdę podaliśmy tylko kilka przypadków, otóż chorób przenoszonych przez muchy jest znacznie, znacznie więcej. Tylko to sobie wyobraź - nigdy nie wiadomo, gdzie wcześniej wylądował owad, który być może przed chwilą siedział na Twoim talerzu. Brzmi to obrzydliwie, prawda? A zastanów się, jak bardzo niebezpieczne dla zdrowia może być!

W jaki sposób muchy spożywają pokarm?

Aby lepiej zrozumieć, dlaczego te często towarzyszące nam w domach, latające owady bywają dla nas aż tak groźne, należy zapoznać się ze sposobem ich odżywiania. Nie każdy wie, że muchy nie posiadają żadnego systemu umożliwiającego im gryzienie czy przeżuwanie pokarmów. Otóż zamiast tego mają trąbkę, która pozwala im jedynie przyswajać płynne lub półpłynne substancje. Z pomocą śliny, lub zawartości żołądka wydalanej na żywność, rozpuszczają ją, aby następnie zassać za pomocą wcześniej wspomnianej trąbki.

Brzmi to co najmniej przerażająco i jest idealnym wyjaśnieniem, dlaczego wszelkie mikroorganizmy znajdujące się w przewodzie pokarmowym muchy mają idealną okazję, aby dostać się na nasz talerz - to właśnie sprawia między innymi, że te owady niosą nam tak duże zagrożenie!

Przede wszystkim muchom trzeba zapobiegać

Jeśli chcesz, aby w Twoim domu bywało jak najmniej tych owadów, musisz przede wszystkim stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, cóż… nie możesz pozostawiać resztek jedzenia na wierzchu, ponieważ jest to na nie idealny wabik. Zadbaj o to, żeby kupione owoce czy warzywa trzymane poza lodówką nie zaczęły się psuć.

Podobnie jest ze śmieciami - istotne, aby mieć zamknięty pojemnik, bo to nieco utrudni im do niego dostęp. Warto także regularnie wynosić odpady, by nie dopuścić do sytuacji, że niektóre z nich zaczynają gnić - wtedy nie tylko muchy są zagrożeniem, a namnożone organizmy!

Rajem dla much są też otwarte kanalizacje i pozostałe w nich, rozkładające się związki organiczne. Same w sobie są już niehigienicznym problemem, a mogą właśnie przyciągnąć nowych nieproszonych gości.

Dlaczego warto skontaktować się z doświadczoną firmą DDD, która zajmuje się zwalczaniem much?

Oczywiście, w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, jak zwalczyć samodzielnie namnożone w domu muchy. Prawda jest taka, że najczęściej okazuje się, iż i tak trzeba ostatecznie zadzwonić po specjalistów, a niepotrzebnie traci się czas oraz pieniądze na wątpliwe środki. Otóż doświadczona firma DDD doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dokładne poznanie szkodnika jest podstawą w jego zwalczaniu. Chociaż myśląc o muchach każdy z nas zapewne ma w głowie podobny obraz, ich rodzajów jest wiele. Nie czekaj - jeśli mierzysz się z problemem namnażających się much w Twoim domu, koniecznie skontaktuj się z nami.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up