Blog

Najpopularniejsze szkodniki magazynowe. Dowiedz się, jak się ich pozbyć

Zwierzęta pojawiające się w magazynach potrafią dokonać dużych spustoszeń i narazić przedsiębiorców na znaczne koszty. Na ataki nieproszonych gości szczególnie narażone są magazyny produktów spożywczych, ale niektóre szkodniki z powodzeniem kolonizują także miejsca składowania materiałów przemysłowych. Podpowiadamy, jak pozbyć się wielu szkodliwych gatunków.

Szkodniki w żywności

Do tej grupy zaliczyć można bardzo dużą liczbę gatunków różnego rodzaju zwierząt. Najliczniejszą z nich stanowią owady, żerujące na wielu produktach.

Do najpopularniejszych należą wszystkożerne mole spożywcze, ale popularnym problemem są także prusaki, a nawet różne rodzaje much i osy. Wszystkie one zanieczyszczają spożywaną żywność i mogą roznosić chorobotwórcze zarazki.

Osobną grupą są roztocza, a także grzyby i inne mikroorganizmy. W niektórych magazynach problemem i źródłem zanieczyszczeń mogą być nawet wlatujące ptaki.

W przypadku dużych zwierząt, np. wspomnianych ptaków, ważne jest odpowiednie zabezpieczenie wejść do magazynów i wszelkiego rodzaju otworów technicznych. Mniejsze organizmy zwalcza się przy pomocy dezynfekcji (mikroorganizmy) lub dezynsekcji (owady). W przypadku obiektów wielkokubaturowych, jakimi są magazyny, zwalczanie szkodników najlepiej powierzyć wyspecjalizowanej firmie.

Szkodniki zbóż i produktów zbożowych

Osobną, bardzo ważną kategorią magazynów narażonych na ataki szkodników są składy zboża i jego przetworów. Do najczęściej pojawiających się tu owadów należą np. trojszyk, wołek zbożowy czy omacnica.

Dwa pierwsze gatunki to przedstawiciele chrząszczy, omacnica jest natomiast motylem. Ze względu na masowy charakter magazynów zbożowych i łatwy dostęp do ziarna, występowanie tych owadów naraża magazynowane plony na poważne straty.

W przypadku zboża najlepszą metodą zapobiegania i zwalczania szkodników jest fumigacja, czyli gazowanie magazynów. Stosuje się w niej specjalistyczne substancje chemiczne, które uśmiercają zarówno jaja, jak i larwy oraz dorosłe owady.

Proces jest jednocześnie bezpieczny dla konsumentów. Środek biobójczy stosuje się w formie specjalnych tabletek, a magazyny po trwającym około dwóch tygodni procesie należy koniecznie przewietrzyć.

Wołek zbożowy

Gryzonie w magazynach

Najbardziej rozpowszechnione szkodniki z grupy gryzoni to myszy i szczury. Potrafią wyrządzać wielkie szkody w magazynach, przy czym negatywne skutki ich obecności nie ograniczają się do żywności, ale dotyczą praktycznie każdej branży, dlatego warto wyróżnić je jako osobną grupę.

Magazyny z produktami żywnościowymi przyciągają szczury i myszy najbardziej, ponieważ są bezpośrednim źródłem pokarmu dla szybko rozmnażających się populacji gryzoni. Jeżeli stosowne zabiegi nie zostaną podjęte w odpowiednim momencie, zwierzęta doprowadzą do dużych strat.

Gryzonie obecne w magazynach produktów żywnościowych uszkadzają je i zanieczyszczają. Wyroby naruszone przez myszy lub szczury nie nadają się do wykorzystania i spożycia, ponieważ mogą zostać skażone niebezpiecznymi wirusami i bakteriami. Skażenie może dotyczyć także karmy dla zwierząt. Co gorsza, w tym wypadku poza groźnymi zarazkami szkodniki mogą przenosić również pasożyty.

Jednak nie tylko magazyny żywnościowe są narażone na obecność szczurów i myszy. Są one w stanie skolonizować praktycznie każdy niechroniony obiekt, jeśli tylko znajdą sprzyjające warunki do bytowania i rozrodu. Przyzwyczajone do zgryzania i spożywania różnych substancji, doprowadzają do strat w produktach wykonanych z drewna, papieru czy tworzyw sztucznych. Wędrujące gryzonie mogą więc przynosić szkody praktycznie w każdym rodzaju magazynów, np. mebli czy elektroniki.

Metodą na pozbycie się szczurów i myszy jest szeroko pojęta deratyzacja. Stosuje się przede wszystkim wystawianie specjalnych karmników z trutką. Regularne stosowanie tego sposobu przynosi dobre efekty i pozwala utrzymać populację gryzoni na odpowiednio niskim pułapie. W przypadku szczególnego nasilenia problemu stosuje się dodatkowe pułapki, trutki oraz specjalne elektroniczne odstraszacze.

Szczury

Szkodniki drewna i wyrobów drewnianych

Do tej grupy zaliczają się przede wszystkim owady przystosowane do życia w drewnie, jak i wspomniane wyżej myszy i szczury. Owady, a w szczególności ich larwy, osłabiają i niszczą materiały drewniane oraz gotowe elementy wyposażenia i meble. Warto zauważyć, że mogą też uszkadzać konstrukcję samego magazynu.

Najpopularniejsze szkodniki drewna występujące w magazynach to kołatek domowy i spuszczel pospolity, rzadziej korniki. Objawem ich obecności mogą być widoczne uszkodzenia drewnianych elementów, np. otwory, a także wysypujące się z naruszonych elementów „mączka” drzewna lub drobne trociny. Po przepoczwarzeniu z larwy, dorosłe owady wydostają się z drewna, więc również można zaobserwować je w magazynie.

Jest kilka skutecznych sposobów pozbywania się szkodników w magazynach drewna i wyrobów drewnianych. Dobrym pomysłem, podobnie jak w przypadku żywności, jest fumigacja. Chemiczny gaz ma szansę dotrzeć do wszystkich zakamarków i skutecznie uśmiercić owady.

Dobre rozwiązanie to także pokrywanie powierzchni drewna substancjami biobójczymi. Specjalne żele, takie jak np. Xilix Gel, działają kontaktowo i żołądkowo, tzn. uśmiercają szkodliwe owady przez samo dotknięcie preparatu lub jego spożycie.

Wśród metod prewencyjnych można wyróżnić specjalne wabiki i pułapki, które umieszczone w odpowiednich miejscach magazynu pozwolą wyłapywać dorosłe formy owadów i w ten sposób nie dopuszczają do ich dalszego rozmnażania.

Szkodniki magazynowe – warto szybko reagować

W przypadku stwierdzenia obecności jakichkolwiek szkodników w magazynie najlepiej od razu działać. Jeżeli populacja owadów lub zwierząt jest duża, warto zlecić ich eliminację profesjonalnej firmie.

Doświadczeni fachowcy najlepiej dobiorą odpowiednie metody i środki. Jeśli sytuacja zostanie opanowana, warto pamiętać o stosownej profilaktyce i regularnym stosowaniu środków odstraszających.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up