Blog

Jak walczyć z muchami – najskuteczniejsze sposoby

Muchy to owady wszędobylskie i nielubiane. Ponieważ ich odżywianie i rozmnażanie jest powiązane z szeroko pojętym brudem, nie są mile widziane w domach i mieszkaniach. Podpowiadamy, jak pozbyć się tych nieprzyjemnych owadów i uchronić przed negatywnymi skutkami ich obecności.

Co warto wiedzieć o muchach?

Muchy to zwierzęta bardzo odporne i wszechstronne, a przez to praktycznie wszechobecne. Mogą odżywiać się rozkładającym się jedzeniem, resztkami roślin i zwierząt oraz odchodami. Są w stanie dostać się prawie wszędzie i trudno zabezpieczyć pomieszczenia przed ich obecnością.

Podczas swoich wędrówek muchy mogą roznosić bakterie, wirusy oraz zarodniki grzybów, które bezwiednie zbierają z miejsc żerowania. Dodatkowo same też brudzą, pozostawiając odchody na różnych powierzchniach. Kontakt człowieka z zarazkami to ryzyko wielu chorób, w szczególności układu pokarmowego. Dlatego warto poznać sposoby ochrony przed tymi owadami.

Mucha siedząca na liściu

Jak chronić się przed muchami?

Walkę z niechcianymi owadami dobrze zacząć od zmiany warunków, które im sprzyjają. Pierwszym krokiem powinno być zabezpieczenie żywności. Warto trzymać produkty żywnościowe w pojemnikach oraz zadbać o szczelność szafek lub spiżarni, w których są przechowywane.

Muchy szczególnie uciążliwe bywają latem. Przyciągają je szybko psujące się produkty, takie jak owoce i warzywa. Dlatego nic nie powinno pozostawać odkryte, z łatwym dostępem dla owadów. Dobrym rozwiązaniem mogą być specjalne pokrywki lub pokrowce wykonane z siatki, które pozwalają zachować dostęp powietrza i świeżość owoców oraz warzyw.

Porządek w kuchni to podstawa, dlatego warto często sprzątać i nie pozostawiać nawet drobnych ilości jedzenia w miejscach dostępnych dla much. Poza jedzeniem dobrze jest zabezpieczyć także kosz na odpadki – przyda się pokrywka! Uzupełnieniem powinna być dbałość o czystość w łazience oraz w miejscach, gdzie często przebywają domowe zwierzaki.

Źródłem pożywienia dla much mogą być opadające z drzew, gnijące owoce. Dlatego w czasie letniego urodzaju warto regularnie sprzątać w ogrodzie. Jeśli jest w nim kompostownik, prowadź go w wersji okrytej czarną folią. Jeśli przy domu hodujesz zwierzęta, np. kury, bezwzględnie dbaj o porządek. Ich odchody mogą być wykorzystywane przez muchy do rozmnażania.

Goście z sąsiedztwa

Dość łatwo jest ograniczyć dostęp do pożywienia i utrzymać porządek w domu, mimo wszystko jednak często rozwój muszej populacji bywa trudny do kontrolowania. Dobre warunki mogą im zapewniać chociażby publiczne śmietniki czy nawet wysypiska śmieci, które nie zawsze są dobrze zabezpieczone.

Mucha w świetle słońca siedząca na liściu

Przed muchami chronią siatki lub moskitiery, które montuje się w oknach. Dzięki temu owady nie mogą wlecieć do domu, a możliwe jest wietrzenie pomieszczeń. Siatki skutecznie chronią też przed komarami i innym niechcianymi gośćmi. Kłopot jednak w tym, że nie wszędzie można je zainstalować, poza tym sprytne muchy są w stanie wykorzystać każdą szparę i szczelinę domu lub otwarte choćby na chwilę drzwi.

Jak walczyć z muchami?

Wśród środków do zwalczania much można wyróżnić metody mechaniczne, chemiczne i elektryczne oraz łączące kilka rozwiązań.

Chemiczne środki na owady

Do uśmiercania much wykorzystuje się najczęściej różnego rodzaju spraye lub opryski. W odróżnieniu od popularnego kiedyś muchozolu są one dziś znacznie bezpieczniejsze dla ludzi. Jednak i w ich przypadku należy zachować zasady bezpieczeństwa i postępować zgodnie z instrukcją.

Pamiętaj, że środków biobójczych nie wolno stosować w pobliżu żywności oraz miejsc przebywania dzieci i domowych zwierząt.

Poza preparatami uśmiercającymi dostępne są także spraye i opryski odstraszające. Stosuje się je np. na powierzchni mebli lub okien. Efekt odstraszający utrzymuje się od kilku dni do kilku tygodni.

Mechaniczne sposoby zwalczania owadów

Skutecznym rozwiązaniem na muchy i inne uciążliwe owady jest też nieco staroświecki lep. Co ważne, środek ten może być też pomocny w wyłapywaniu dokuczliwych meszek, muszek owocówek i komarów.

Wada lepu to jego nieestetyczny wygląd, a niestety, aby był skuteczny, warto powiesić go w łatwo dostępnym i dobrze widocznym miejscu. Pamiętaj też, że na złapanie przez lep narażone mogą być także owady pożyteczne lub chronione, takie jak np. zapylające niektóre rodzaje roślin ćmy. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na zastosowanie tego skutecznego środka, zabezpiecz mieszkanie przed wlatywaniem nocnych owadów lub przynajmniej wieszaj go z dala od źródła światła.

Nowoczesne lepy zawierają środki przyciągające owady. Na tej zasadzie zbudowane są różnego rodzaju pułapki na muchy. Pułapki dostępne bywają w formie różnego rodzaju pojemników, worków lub pudełek. Popularne są także specjalne płytki na owady. Duża zaleta wabików to łatwość sprzątania i wymiany.

Lampy na owady

Do elektrycznych środków zwalczania zalicza się przede wszystkim lampy na owady. Wykorzystują one światło ultrafioletowe, które jest prawie niewidoczne oraz bezpieczne dla ludzi i zwierząt, natomiast dobrze przyciąga muchy. Eliminacja owadów odbywa się poprzez porażenie prądem na specjalnych kratkach.

Lampy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą lub nie mogą stosować środków chemicznych. Duże lampy wykorzystuje się najczęściej w większych pomieszczeniach np. sklepach, ale na rynku dostępne są także estetyczne modele do mieszkań.

Metody chemiczne i elektryczne łączą w sobie popularne odstraszacze owadów podłączane do gniazdek elektrycznych. Są wyposażone w zasobnik, z którego powoli wydostają się opary substancji nieprzyjemnej dla powonienia much i komarów. Ich zaletą jest długi czas działania.

Domowe metody na muchy

Istnieją też domowe sposoby na muchy. Wśród metod naturalnych doradza się stosowanie olejków roślinnych lub sadzenie roślin i kwiatów, które odstraszają te owady. Do tej grupy należy między innymi mięta, bazylia, melisa czy lawenda oraz ich olejki. Warto jednak pamiętać, że muchy to wyjątkowo odporne i łatwo adaptujące się zwierzęta, więc odstraszającej mocy roślin raczej nie należy przeceniać.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up