Blog

Pluskwy w domu – zwalczać samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów? Poradnik krok po kroku, jak przygotować się do wizyty fachowców

Pluskwy dawniej były problemem dość powszechnym, obecnie są na szczęście coraz rzadszym. Jednak nawet dziś można przynieść je do domu przypadkiem. Z pozbyciem się pluskiew bywa niestety ciężko. Podpowiadamy, jak zrobić to skutecznie.

Domowe pluskwy

Pluskwy – skąd się biorą i skąd wiadomo, że są

Pluskwy, choć często się tak uważa, nie potrzebują wnętrz brudnych i zaniedbanych. Do życia potrzebne są im tylko odpowiednie kryjówki i żywiciele – czyli ludzie lub zwierzęta, które można kąsać. Prawdą jest, że najczęstszym źródłem pluskiew są miejsca rzadko sprzątane, a jednocześnie intensywnie eksploatowane.

Te nieprzyjemne owady można przywieźć np. z podróży. Ich źródłem są często obiekty noclegowe, gdzie pluskwy z upodobaniem bytują w materacach. Bardzo łatwo zabrać je ze sobą na ubraniach lub w bagażu. Te szkodniki nierzadko można złapać też w środkach komunikacji, a szczególnie w pociągach. Jeszcze inne popularne źródło to używane meble, w szczególności tapicerowane.

Obecność pluskiew w domu można rozpoznać po ugryzieniach, które po nocy pojawiają się na skórze domowników. Zazwyczaj układają się one w charakterystyczne linie. Po zapaleniu światła wieczorem może uda się wypatrzeć wędrujące osobniki (dni spędzają raczej w ukryciu). Ciała pluskiew są płaskie, w odcieniach brązu i czerwieni, o długości kilku milimetrów. O ich obecności mogą także świadczyć odchody w formie drobnych czarnych kuleczek.

Gdzie żyją pluskwy?

Pluskwy na swoje kryjówki wybierają miejsca ciemne i trudno dostępne. Sprzyjają im również wilgoć i dość wysoka temperatura, w której dobrze rozwijają się jaja. Dlatego też w domu owady te zamieszkują najczęściej zakamarki tapicerowanych mebli, w tym łóżka i materace, gdzie mają blisko do ludzi.

Pluskwy potrafią jednak żyć w praktycznie każdym miejscu w mieszkaniu: pod listwami parkietu, pod tapetą, w elementach wyposażenia wnętrz, obrazach czy dywanach.

Jak zwalczać pluskwy?

Pluskwy zwalcza się trudno głównie dlatego, że żyją w słabo dostępnych kryjówkach. Przez to nie da się złapać wszystkich, a rozmnażają się szybko. Najskuteczniejszym domowym sposobem jest wieloetapowe sprzątanie, które rozpoczyna się od prania wszystkich tkanin. Następnie musisz rozłożyć łóżka i kanapy, a całość odkurzyć. Pomocne będą odkurzacz piorący lub myjka parowa – dzięki nim można zdezynfekować powierzchnie mebli i podłóg.

Bywa, że samodzielna walka z pluskwami okazuje się skazana na niepowodzenie. Nawet przy największych staraniach trudno jest dotrzeć do wszystkich miejsc i wyeliminować całą populację. Jeśli problem staje się nie do opanowania samemu, warto sięgnąć po pomoc specjalistów.

Specjalistyczne zwalczanie pluskiew

Profesjonalne firmy mogą wykonywać zabiegi dezynsekcji, czyli zwalczania owadów przy użyciu środków niedostępnych dla nieuprawnionych użytkowników. Zastosowanie zaawansowanych preparatów biobójczych daje znacznie lepsze efekty i pozwala skutecznie pozbyć się pluskiew. Jednak odpowiednie substancje chemiczne to nie wszystko. Równie ważne są umiejętności, doświadczenie i środki techniczne, jakimi dysponują profesjonaliści.

Zabieg dezynsekcji w przypadku pluskiew wykonuje się poprzez opryskanie zaatakowanych przez nie pomieszczeń środkiem biobójczym. Jeszcze skuteczniejszym rozwiązaniem jest tzw. zamgławianie. Preparat owadobójczy rozprowadza się w formie lekkiego aerozolu, który wnika w nawet najtrudniej dostępne miejsca i zabija zarówno dorosłe pluskwy, jak i ich larwy. Pozostają jeszcze jaja, z których po około 10-12 dniach się wykluwają, dlatego po 14 dniach powtarza się zabieg.

Jak się przygotować do zwalczania pluskiew?

Pierwszą niezbędną kwestią jest usunięcie z pomieszczeń roślin i zwierząt. Istoty żywe nie powinny być narażone na działania środka biobójczego, więc powinny zostać przetransportowane w inne miejsce. Natomiast sprzęt elektroniczny może pozostać, choć warto zabezpieczyć wszelkie ekrany i monitory folią ochronną.

Wrażliwe przedmioty można zabezpieczyć folią i taśmą. Podobnie należy postąpić z żywnością. I nie zapomnij o zabezpieczeniu karmy dla zwierząt! Zabawki dziecięce, ze względu na szczególne zagrożenie, należy albo dobrze zapakować, albo na czas zabiegu usunąć z domu.

Meble musisz rozłożyć na możliwie największą liczbę elementów. Dobrze jest zdemontować oparcia i wyjąć materace oraz poduszki. W ten sposób będzie szansa dotarcia ze środkiem biobójczym w miejsca szczególnie narażone na obecność pluskiew. Trzeba także opróżnić szuflady i schowki na pościel. Tę ostatnią koniecznie upierz! To samo dotyczy narzut, kap, firanek i zasłon.

Kolejny krok to przygotowanie podłóg i ścian. Dywan, jeśli jest, należy zwinąć i pozostawić w pomieszczeniu. Podłogę najlepiej dokładnie odkurzyć i nie zapomnieć o natychmiastowym wyrzuceniu worka. Ze ścian zdejmij wszystkie obrazy i ozdoby, ale pozostaw je w pokoju do dezynsekcji – są bowiem chętnie zamieszkiwane przez pluskwy.

Odsuń meble na kilkadziesiąt cm od ściany. Dzięki temu środek biobójczy będzie można rozprowadzać skuteczniej i dokładniej.

Po zakończonej dezynfekcji, która trwa około 20 minut, nie należy wchodzić do pomieszczenia przez 3-4 godziny, a następnie wywietrzyć pomieszczenie – najlepiej przez godzinę lub dłużej. Aby środek owadobójczy miał szansę skutecznie zadziałać, powinien możliwie długo pozostawać na opryskanych powierzchniach. Dlatego, jeśli nie będzie kontaktu z dziećmi, zwierzętami lub żywnością, opryskane powierzchnie, w tym podłogi, pozostaw bez wycierania nawet przez kilka lub kilkanaście dni

Profesjonalna dezynsekcja jest skuteczna i przynosi konkretne rezultaty. Dwa zabiegi to minimum, choć zdarza się, że zabieg eliminacji pluskiew trzeba wykonać trzykrotnie. Sposób postępowania i dobór metod zwalczania owadów najlepiej określą wykwalifikowani fachowcy, warto więc nawiązać kontakt z profesjonalną firmą.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up