Blog

Czas rozprawić się z szkodnikami magazynowymi

Czerwiec to idealny czas na rozprawienie się z potencjalnymi szkodnikami magazynowymi.

Dlaczego warto zadbać o dezynsekcje  w silosach i magazynach!

Coroczne ceny w skupach zbóż są tak niskie, że rolnicy posiadający magazyny decydują się na przechowywanie, a nie oddanie do skupu.

Czy czekanie na wzrost cen jest słusznym rozwiązaniem, czas pokaże?elevator

 Teraz natomiast warto skupić się na tym, by przechowywane zboże z biegiem czasu nie straciło na jakości. W tym celu warto zadbać o jego ochronę przed szkodnikami.

Zboża narażone są na ataki szkodników nie tylko na etapie wegetacji, ale także później, podczas ich przechowywania w magazynie zbożowym.

Szkodniki magazynowe powodują sporo strat. Przede wszystkim żywią się ziarnem, przez co powodują ubytek masy ziarna lub paszy znacząco tracąc na jakości.  Podczas żerowania pozostawiają też w zbożu swoje odchody i wydzieliny, przez co zanieczyszczają ziarno i obniżają jego jakość. Zaatakowane przez szkodniki zboże pełne też jest martwych owadów. Większość szkodników zbożowych prowadzi ukryty tryb życia, są trudne do wykrycia, a przy tym bardzo szybko się rozmnażają. Zaniedbanie ochrony przed szkodnikami może spowodować, że całe zmagazynowane ziarno nie będzie nadawało się do użytku.

 Prawidłowe przechowywanie ziarna/nasion jest gwarancją bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, ponieważ ogranicza rozwój pleśni, których produkty metaboliczne są źródłem wielu toksyn, np. aflatoksyny czy ochratoksyny.

Aby zmniejszyć ryzyko strat przyszłych plonów, które będą przechowywane przez następny rok, tuż po zakończonym składowaniu należy całkowicie opróżnić magazyny i silosy. Następnie zaleca się wyczyścić cały układ obiegu ziarna, by na końcu przeprowadzić zabieg dezynsekcji.

 hala

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż interweniować, magazyny zbożowe warto zdezynfekować jeszcze wtedy, gdy są puste. Warto o tym pamiętać zwłaszcza gdy w poprzednich sezonach magazyny były opanowane przez szkodniki.

Najbardziej znienawidzonym przez wszystkich rolników szkodnikiem magazynowym jest wołek zbożowy. Oprócz wołka zbożowego w magazynach z ziarnem powszechnie żerują inne chrząszcze, mole, motyle oraz ich larwy. Bardzo groźnymi szkodnikami są też roztocza, które ze względu na swoje niewielkie rozmiary są niewidoczne gołym okiem. Żerują najczęściej w uszkodzonych ziarnach, zaatakowanych wcześniej przez inne szkodniki. Obecność roztoczy wykrywa się najczęściej podczas badań mikroskopowych. Zaatakowane przez nie ziarno nie nadaje się do spożycia, gdyż może powodować alergie oraz dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Wszystkie występują  we wszystkich rodzajach magazynów zbożowych, zarówno w silosach, jak i magazynach płaskich.

 Szacuje się, że roczne straty przechowywanych nasion czy też ziaren spowodowane żerowaniem szkodników magazynowych oraz patogenicznych mikroorganizmów wynoszą od 3 do 5 proc. w skali kraju od 0,95 mln t do prawie 1,6 mln t/ rok.

 Natomiast gdy ziarno już znajduje się w magazynie, konieczne są jego regularne przeglądy. Trzeba reagować od razu po namierzeniu jakichkolwiek szkodników.silos2

 

W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości walki ze szkodnikami, począwszy od profilaktyki, sposobów mechanicznych, przez zastosowanie wysokich bądź niskich temperatur, środków chemicznych, a skończywszy na toksycznych środkach lecz bezpiecznych dla zboża. Te pierwsze opierają się głównie na dokładnym wyczyszczeniu podłóg i szpar w ścianach, gdzie jest największe prawdopodobieństwo wystąpienia jaj i larw szkodników magazynowych. Do metod mechanicznych zalicza się również izolację ziarna/nasion od podłoża przy użyciu folii lub plandek, co ma raczej zastosowanie profilaktyczne niż rzeczywiste zwalczanie szkodników. Zastosowanie niskich lub wysokich temperatur jest metodą bardzo skuteczna i dokładna lecz niestety nie ma szerokiego zastosowania w magazynach zbożowych ani w składowanych zbożach, natomiast jest  szeroko stosowana np. w młynach zbożowych. Środki chemiczne stosowane do zabezpieczeń magazynów jak i zmagazynowanego zboża są szeroko stosowane i skuteczne ale tylko wtedy gdy są stosowane zgodnie z etykieta środka i przez osoby posiadające niezbędną wiedze i doświadczenie. Na koniec zostały środki toksyczne i  tu z racji swego niebezpieczeństwa mogą być kupowane i używane tylko i  wyłącznie przez osoby które posiadają niezbędny kurs, szkolenie i wiedze która pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób bezpieczny dla otoczenia a skuteczne w stosunku do szkodnika. Jest to grupa środków stosowanych do tzw. fumigacja, czyli zwalczanie szkodników za pomocą gazowania.

Zabieg fumigacji wykonany nieumiejętnie może być groźny dla zdrowia, dlatego też pozostawmy tę czynność specjalistom.

Czysty, zdezynfekowany magazyn to podstawa dla wszystkich gospodarstw zostawiających ziarno – niezależnie czy to na własne potrzeby produkcyjne (np. pasze) czy też na sprzedaż w kolejnych miesiącach.

Zapraszmy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie udzielimy wszystkich niezbednych informacji i porad.

Świadczymy również usługi w zakresie ochrony i zabezpieczeń magazynów i magazynowanego towaru. Zapraszamy do współpracy

Jeśli zauważysz problem ze szkodnikami, zadzwoń do INSECT OUT. Bez względu na szkodniki poradzimy sobie z nimi!. W chłodne miesiące robaki i szkodniki są nadal aktywne, ale staną się bardziej aktywne, gdy pogoda zacznie się rozgrzewać. Skorzystaj z kontroli szkodników i zadzwoń do nas!  668 478 452 Możemy pomóc upewnić się, że Twój dom pozostaje wolny od szkodników przez cały rok.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up