Blog

Jak ozonowanie działa na wirusy?

Konieczność skutecznej ochrony przed wirusami stała się teraz znacznie ważniejsza, niż była jeszcze kilka lat temu. Przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa, przez którą wzrosła świadomość zagrożeń, jakie niosą drobnoustroje. Jednym z dobrych sposobów na zabezpieczenie przed wirusami, bakteriami czy grzybami jest ozonowanie.

Czym jest i jak działa ozon?

Ozon może Ci się kojarzyć ze słynną „dziurą ozonową”, czyli ubytkiem warstwy tego gazu w górnych rejonach atmosfery. Okazuje się jednak, że jest przydatny także znacznie bliżej powierzchni Ziemi.

W warunkach naturalnych ozon wytwarza się np. podczas burzy – to on odpowiada za specyficzny, lubiany przez wielu, świeży zapach unoszący się po ulewach. Na jego powstawanie ma wpływ prąd o wysokim napięciu (np. z wyładowań atmosferycznych). Dzięki temu można go też generować sztucznie, za pomocą specjalnych urządzeń.

Ozon to tzw. alotropowa odmiana tlenu. Cząsteczka tego gazu różni się swoją budową od typowej cząsteczki tlenu, którym np. oddychamy. Jest ona zbudowana z trzech (O3), a nie dwóch (O2) atomów.

Ta pozornie niewielka różnica przesądza o wyjątkowych właściwościach ozonu. Jest on przede wszystkim gazem nietrwałym, z silnym działaniem utleniającym. Dodatkowy, trzeci atom tlenu ma tendencję do odłączania się od cząsteczki i łatwego wiązania z innymi związkami chemicznymi. W ten sposób zmienia ich właściwości i je neutralizuje.

Na czym polega ozonowanie?

Ozonowanie to jedna z metod dezynfekcji, czyli usuwania szkodliwych mikroorganizmów. Wykorzystuje fizykochemiczne właściwości ozonu do zabicia bakterii, wirusów i zarodników grzybów, a nawet chorobotwórczych roztoczy.

Ozonowanie polega na rozprowadzeniu ozonu w pomieszczeniu lub poddaniu jego działaniu określonych przedmiotów czy powierzchni. Wpływ gazu powoduje, że substancje utleniają się, a bakterie, wirusy i inne organizmy ulegają uszkodzeniu i w efekcie obumierają.

Ozonowanie często stosuje się w miejscach, gdzie utrzymanie czystości jest szczególnie ważne – w szpitalach, przychodniach, zakładach produkujących żywność lub leki, a także w obiektach użyteczności publicznej. Coraz popularniejsze staje się także ozonowanie mieszkań lub biur. Ta metoda ma wiele zalet, a efekty zastosowania ozonu często są lepsze niż przy wykorzystaniu innych środków dezynfekujących.

Jakie są zalety ozonowania?

Ozon zabija niebezpieczne mikroorganizmy unoszące się w powietrzu. Dzięki temu możesz pozbyć się wirusów, pleśni, a przy większym stężeniu nawet wywołujących alergie roztoczy czy drobnych insektów. Ozon działa na wszystkie związki organiczne i organizmy żywe. Usuwa też nieprzyjemne zapachy – obecne w powietrzu cząsteczki związków chemicznych rozpadają się, a przez to tracą swoje właściwości.

Bardzo istotną zaletą ozonu jest to, że jest gazem. Dzięki temu rozpylany może – tak jak powietrze – dotrzeć do wszystkich, nawet trudno dostępnych zakamarków. W trakcie ozonowania nie trzeba więc np. wynosić z pomieszczenia mebli i innych elementów wyposażenia.

Warto pamiętać, że ozon jako gaz oddziałuje na związki zawarte w powietrzu lub na powierzchni przedmiotów. Oznacza to, że nie usuwa niektórych źródeł szkodliwych substancji. Jeżeli więc w mieszkaniu pojawia się nieprzyjemny zapach, należy zlokalizować i usunąć jego źródło, w przeciwnym wypadku powróci.

Podobnie ma się sprawa z pleśnią – trzeba ją dokładnie zetrzeć, bo ozon pozwala pozbyć się zarodników, ale nie np. strzępek, które zagnieździły się w ścianie.

Jak przeprowadzić ozonowanie?

Najprostsza opcja to wykorzystanie urządzenia, które wytwarza ozon, popularnie nazywanego ozonatorem. Wydajność i możliwe zastosowania ozonatorów bardzo się różnią. Urządzenia o niskiej emisji nadają się raczej do ozonowania małych obiektów (np. samochodów) lub stosowania punktowego, czyli np. ozonowania żywności.

W przypadku większych pomieszczeń przydadzą się skuteczniejsze (wytwarzające więcej ozonu) urządzenia. W takich sytuacjach najlepiej skontaktować się z fachowcami, którzy mogą doradzić i przeprowadzić taki zabieg.

Samodzielne ozonowane np. mieszkania z wykorzystaniem ozonatora o dużej wydajności może być groźne. Ozon ze względu na łatwe utlenianie się jest gazem szkodliwym dla człowieka i organizmów żywych. Przy odpowiednio wysokim stężeniu prowadzi do uszkodzenia dróg oddechowych, a nawet uduszenia.

Podczas ozonowania trzeba więc zachować środki ostrożności. W poddawanym zabiegowi pomieszczeniu nie może pozostać nic żywego – poczynając od ludzi i zwierząt, po kwiaty doniczkowe.

Samo ozonowanie trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. Po wyłączeniu ozonatora pomieszczenie pozostawia się jeszcze zamknięte na około pół godziny, aby wykorzystać maksymalnie działanie gazu. Po tym czasie należy do pomieszczenia wejść i bardzo dokładnie je przewietrzyć. Nie wolno tego robić bez odpowiedniego zabezpieczenia dróg oddechowych.

Właśnie dlatego najlepsze rozwiązanie to zamówienie usługi ozonowania w profesjonalnej firmie, takiej jak Insect Out.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up