Blog

Deratyzacja w sklepach i lokalach gastronomicznych.

Sklepy i lokale gastronomiczne to miejsca, w których czystość i porządek są szczególnie ważne. Łatwo mogą stać się potencjalnym źródłem zakażeń, które potrafią przenieść się na wiele osób. Dlatego zwalczanie przenoszących choroby gryzoni jest tu obowiązkowe.

Każdy właściciel sklepu czy restauracji odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo klientów. Musi mieć pewność, że produkty, które oferuje, zachowują odpowiednią jakość i nie stwarzają zagrożenia dla konsumentów. Jednym z zagrożeń – w ostatnich latach niesłusznie bagatelizowanym – jest obecność gryzoni. Szczury i myszy są niebezpieczne, a jednocześnie narażają właściciela lokalu na spore koszty. Poza tym sam fakt ich obecności bywa dla wielu ludzi trudny do zniesienia. Jak skutecznie pozbyć się gryzoni? Najlepszym sposobem jest deratyzacja.

Prawny obowiązek deratyzacji

Zwalczanie gryzoni jest jednym z najważniejszych działań w zakresie ograniczania rozprzestrzeniania chorób zakaźnych i groźnych patogenów. Znalazło to swoje odbicie w obowiązującym prawie. Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych u ludzi nakłada na wszystkich właścicieli i zarządców nieruchomości obowiązek przeprowadzania deratyzacji. Szczegółowe wytyczne co do jej wykonywania, w tym terminy, określają dokumenty samorządowe – lokalne regulaminy utrzymania czystości i porządku. Obowiązkowa deratyzacja dotyczy nieruchomości, w których prowadzona jest działalność gastronomiczna oraz związana z produkcją lub sprzedażą produktów żywnościowych. W tej grupie znajdują się sklepy i restauracje.

Kiedy wykonywać deratyzację?

Przepisy nakładają obowiązek dwukrotnej (w ciągu roku) deratyzacji m.in. w sklepach i restauracjach. Gminne przepisy zazwyczaj wyznaczają terminy wiosenne i jesienne, najczęściej w kwietniu i październiku. Obowiązek deratyzacji nie zawsze spotyka się ze zrozumieniem ze strony właścicieli lokali – oznacza przecież dodatkową pracę i koszty. Jak każde działanie profilaktyczne, tak i deratyzacja może wydawać się zbędna, dopóki problem gryzoni nie stanie się dokuczliwy. To, że szczurów lub myszy nie widać na co dzień, nie znaczy, że ich nie ma. A populacje gryzoni utrzymuje się na bezpiecznym poziomie właśnie dzięki odpowiednim zabiegom. Poza okresowymi, obowiązkowymi zabiegami, czasem trzeba przeprowadzić dodatkową deratyzację. Kiedy? Gdy stwierdzisz obecność szczurów lub myszy. Czas reakcji ma tu ogromne znaczenie! Gryzonie rozmnażają się bardzo szybko. W sprzyjających warunkach populacja prędko osiąga naprawdę duże rozmiary. Myszy i szczury uszkadzają ściany, instalacje, kable, a nawet elementy konstrukcyjne budynków. Żywność, na której żerowały, trzeba bezwzględnie wyrzucać. Dochodzi do tego zagrożenie epidemiologiczne. Gryzonie są nosicielami całej gamy niebezpiecznych dla człowieka chorób i patogenów. W miejscu żerowania pozostawiają odchody i inne nieczystości, a to powoduje dodatkowo nieprzyjemny zapach w lokalu. Co to oznacza dla sklepu lub restauracji – nie trzeba chyba tłumaczyć.

Jak przebiega deratyzacja w sklepie lub lokalu gastronomicznym?

Jeżeli stwierdzisz, że w Twoim lokalu pojawiły się gryzonie, najlepiej skontaktuj się z fachowcami. Jeśli już widać obecność gryzoni, to znaczy, że może być ich naprawdę dużo i tylko krok dzieli Cię od prawdziwej katastrofy. Deratyzację wykonuje się na kilka różnych sposobów. Dostępne są odpowiednie środki chemiczne, ale też cała gama mechanicznych pułapek, a nawet sposoby biologiczne. Wewnątrz budynków używa się najczęściej pułapek, które pozwalają odławiać i bezpiecznie usuwać gryzonie. Środki biobójcze, takie jak rodentycydy, stosuje się raczej na zewnątrz, umieszczając je w specjalnych stacjach deratyzacyjnych. Są one niedostępne dla ludzi oraz innych zwierząt. Aby deratyzacja była skuteczna, nie może ograniczać się do jednorazowego działania. Wyłożone trutki trzeba uzupełniać, a pułapki opróżniać.

Co robić po deratyzacji?

Deratyzacja nie będzie skuteczna bez codziennej profilaktyki. Jak w wielu przypadkach lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Co powinieneś zrobić? Przede wszystkim budynki, w których znajdują się sklepy i restauracje, trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Zamyka się wszystkie potencjalne drogi, którymi myszy lub szczury mogą dostać się do budynku. Należy też uszczelnić wszelkie dostępne szczeliny i innego rodzaju ubytki w ścianach lub stropach. Niezbędne otwory technologiczne i eksploatacyjne, takie jak wywietrzniki lub ujścia kanalizacji, zabezpiecza się przy pomocy odpowiednich kratek. Drugą ważną kwestią jest utrzymanie porządku i czystości. Szczególnie zadbaj o miejsca przygotowywania lub przechowywania żywności. Nic, co może być pożywieniem dla myszy lub szczurów, nie powinno pozostawać łatwo dostępne. Odpadki i śmieci sprzątaj i trzymaj w szczelnie zamykanych pojemnikach. Co więcej, same śmietniki regularnie czyść i odkażaj. Codzienne zachowanie tych prostych zasad w połączeniu z regularną deratyzacją daje gwarancję, że problem gryzoni w Twoim sklepie lub restauracji zniknie na zawsze.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up