Blog
| zaktualizowano:

Mrówki - jak się ich pozbyć? Czy są pożyteczne?

W domu nawet niewielka kolonia mrówek szybko staje się utrapieniem domowników. W ogrodzie z kolei, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania. Dowiedz się więcej o mrówkach.

mrowki
  • Faraonki, inaczej zwane mrówkami faraona są najczęściej spotykanym gatunkiem w domach czy mieszkaniach.
  • Mrówki są pożyteczne, ale w nadmiernej ilości potrafią wyrządzić szkody w ogrodzie.
  • Domowe sposoby na zwalczanie tych szkodników to pomoc doraźna i aby całkowicie wyeliminować problem, warto zwrócić się do specjalistów.

Mrówki należą do rodziny mrówkowatych. Na świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków tych owadów. W przyrodzie, w samej Polsce, występuje ponad 100 gatunków mrówek. Do najpopularniejszych należą hurtnice oraz murawki, a także gmachówki czy mrówki faraona.

W blokowiskach, rzadziej w domach wolnostojących, bardzo często pojawiają się mrówki faraona. Samica zakłada gniazdo w miejscach wilgotnych i niedostępnych, w pobliżu źródeł ciepła. W dużych gniazdach jest do 350 tysięcy robotnic i 800 królowych.

Ten gatunek mrówek żeruje często na wypiekach, owocach, mięsie, a nawet karmie dla zwierząt - jak wiadomo, wszystkie z tych produktów można spotkać w naszych domach, co mówi samo za siebie - stwarzamy im idealne warunki do życia.

mrowka2
Nawet niewielka kolonia mrówek faraona szybko staje się utrapieniem domowników. Owady zanieczyszczają produkty spożywcze i pomieszczenia. Potrafią się ze sobą doskonale porozumiewać, przekazując tym samym informacje o napotkanych znaleziskach i wabiąc pozostałe osobniki. Kiedy dostaną się już do wszystkich resztek i sprawnie się ich pozbędą, mogą przemieścić się nawet do szafek kuchennych, dobierając się tym samym do naszego pożywienia.

Mrówki faraona w ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania traktowane są jako owady szkodliwe lub pożyteczne, interpretacje są różne.

Zastanawiasz się, czym konkretnie charakteryzują się mrówki faraona? Nie wiesz, o jakich porach roku są one największym utrapieniem? Dostrzegasz faraonki w swoim domu czy mieszkaniu, ale nie wiesz, jak się ich pozbyć? Zastanawiasz się, skąd się one biorą? Koniecznie zajrzyj do naszego wpisu: Mrówki faraona – co trzeba o nich wiedzieć i jak się ich pozbyć z domu?

Czy czarne mrówki gryzą?

To jedna z najczęściej pojawiających się wątpliwości w kontekście tych szkodników. Mrówki mogą ugryźć. Czerwone gryzą najbardziej dotkliwie, ale one występują głównie w lasach. Mrówka gryzie, gdy czuje się zagrożona. Po ugryzieniu, w zranione miejsce ofiary wpuszcza jad, żeby ją zatrzymać. Jad, zawierający kwas mrówkowy, stanowi nawet 20 procent jej masy ciała – może spowodować ból albo swędzenie. Najbardziej podatni na jad mrówki są ludzie uczuleni na owady błonkoskrzydłe. Na skórze pojawiają się czerwone, swędzące krostki.mrowki3

Gniazdo mrówek to sprawka samicy-królowej. Tworząc duże społeczeństwa, gdzie każda z mrówek wykonuje ściśle określoną funkcję. Królowa założycielką kolonii to zapłodniona samica. Uskrzydlone królowe mrówek kopulują tylko jeden raz w życiu, a jaja składają przez resztę życia. Zadaniem samców jest tylko zapładnianie samic. Najliczniejszą grupę w gnieździe stanowią robotnice czyli niepłodne samice bez skrzydeł. Młode pozostają w gnieździe, gdzie karmią larwy i królową oraz sprzątają gniazdo. Starsze zbierają pokarm poza gniazdem i  to właśnie je widzimy w naszych domach i ogrodach.

 mrowki w ogrodzieW kolonii mrówek żyje zwykle od 10 do 30 samic-królowych.

Czy mrówki są pożyteczne?

Choć prawdą jest, że owady te, kiedy zamieszkują nasz dom czy mieszkanie, bywają upierdliwe, to nie można zaprzeczać faktom. Mrówki są z natury pożyteczne. Zabijają i zjadają szkodniki upraw ogrodowych. Roznoszą nasiona, dzięki czemu pomagają rozmnażać się kwiatom, np. fiołkom. Oczyszczają glebę z organicznych odpadów, zarówno roślinnych jak i zwierzęcych oraz pozytywnie wpływają na jej strukturę, bezustannie drążąc tunele. Nie każdy wie, że te działania sprawiają, iż dostarczane są do niej wartościowe składniki, takie jak azot, węgiel oraz fosfor.

Jeżeli jednak pojawia się zbyt wiele mrówek, stają się uciążliwe. Wpraszają się zwykle w czerwcu i pozostają do końca lata. O ile w ogrodzie czy sadzie ich obecność jest jak najbardziej potrzebna i mile widziana, inaczej się sprawy mają, gdy zaczynają się one osiedlać w domu czy mieszkaniu. Spacerują po naszym dobytku ale i po człowieku, a to bywa denerwujące. Trzeba temu zaradzić. Warto także dodać, że nawet w naturze, gdy jest ich zbyt wiele, skutki mogą okazać się negatywne - co prawda nie jedzą, nie obgryzają roślin, ani ich nie podkopują, ale i tak je uszkadzają, poprzez budowanie nadmiernej ilości gniazd pod ziemią. Drążąc tak wiele tuneli pod korzeniami roślin czy płytkami chodnikowymi, powodują zapadanie się gleby, co prowadzi do tego, że nawet drzewa czy krzewy mogą usychać.

Mrówki pobierają pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale najbardziej lubią żywność bogatą w cukry i białko. Robotnice rozdrabniają pokarm stały za pomocą mocnych żuwaczek, przerabiają i częściowo trawią, masę przenoszą do gniazda i karmią nią królową i larwy.

Jeśli nie chcemy zabijać mrówek, możemy podjąć próby ich odstraszaniamrówki

Mrówkojada u nas niestety nie spotkasz, te ssaki występują głównie w Ameryce. W eliminowaniu mrówek mogą nam natomiast pomóc dzięcioły. Karmią swoje młode larwami mrówek. Dorosłych osobników dzięcioły jednak nie atakują.

Kolejne sposoby znajdziesz w swojej kuchni. Można posypać gniazdo mrówek proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, rośliny jednak nie lubią soli co może prowadzić do usychania roślin.

Polewanie mrowiska octem, wrzącą wodą lub posypywanie ich mąką kukurydzianą to inne sposoby, jakie można wyszukać w sieci. Bywają one jednak wątpliwe, zarówno ze względu na słabe działanie, jak i etykę - pamiętaj, że są to owady pożyteczne!

Dobrym pomysłem może okazać się zasadzenie w pobliży gniazda mrówek którejś z roślin, za jakimi nie przepadają. Zaliczamy do nich: majeranek, nagietek, bazylia, dalia czy lawenda. Skuteczność tej metody jest potwierdzana na wielu forach, choć tak jak zawsze, zalecamy traktować ją jako ratunek doraźny. Nawet jeśli mrówki nie przestraszą się zapachu tych roślin, to przynajmniej zioła przydadzą się w kuchni.

Olejki zapachowe też są skuteczne, choćby miętowy, goździkowy, cytrynowy, lawendowy. Mrówki przepadają również za zapachem mielonej kawy i cynamonu.mrowki

Choć w Internecie można natrafić na wiele więcej domowych sposobów, jak pozbyć się mrówek, najlepszym rozwiązaniem jest zwrócenie się do profesjonalnej firmy DDD. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i doskonałej znajomości zachowań tych owadów wszelkie działania podjęte przez specjalistów z pewnością przyniosą lepsze efekty i pozwolą pozbyć się problemu.

Chemia kontra mrówki

Gdy naturalne metody, mimo że były powtarzane, zawodzą, warto sięgnąć po preparaty chemiczne. Te zawierają w składzie przeważnie zapachy dobrze kojarzone przez mrówki. Środki chemiczne wabią mrówki, te je zjadają i się nimi zatruwają. Chętnie nawet zabierają żele czy proszek do swoich gniazd, nieświadome zagrożenia, obdarowując nimi królowe i pozostałe mrówki. Tym samym gniazdo zostaje zainfekowane i wszystkie jego lokatorki giną.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i porad. Pamiętaj, że samodzielne stosowanie preparatów chemicznych bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy może skutkować uszkodzeniem roślin w Twoim ogrodzie, nie wspominając nawet o skutkach tego typu działań w domu.

Jeśli zauważysz problem ze szkodnikami, zadzwoń do INSECT OUT. Bez względu na ich rodzaj, poradzimy sobie z nimi! W chłodne miesiące robaki i szkodniki są nadal aktywne, ale staną się jeszcze bardziej, gdy pogoda zacznie się rozgrzewać. Skorzystaj z kontroli szkodników i zadzwoń do nas!  668 478 452 Możemy pomóc upewnić się, że Twój dom pozostaje od nich wolny przez cały rok.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up