Spis treści:
- Kleszcze mogą przetrwać nawet kilka lat bez pożywienia
- Kleszcze nie są aktywnie tropione przez drapieżniki
- Wbrew panującym przekonaniom, kleszcze można spotkać nie tylko w lasach
- Szkodniki te posiadają specjalne narządy do lokalizacji ofiary
- Kleszcze są na ziemi od setek milionów lat - żyły już za czasów dinozaurów!
- Kleszcze przenoszą groźne choroby
- Kleszcze można skutecznie zwalczyć, korzystając z profesjonalnej firmy DDD
Kleszcze to szkodniki, których większość z nas unika jak ognia - nie ma się temu absolutnie co dziwić, ponieważ nie jest tajemnicą, że mogą przenosić szkodliwe choroby.
- Kleszcze żyją na Ziemi od setek milionów lat, co udowodniły odnalezione przez naukowców skamieliny.
- Są one niezwykle cierpliwe pod kątem poszukiwania żywieciela - potrafią na niego czekać nawet kilka lat!
- Kleszcze posiadają specjalne narządy do lokalizacji ofiary, które wykrywają wytwarzany przez nią dwutlenek węgla.

Niestety, ale mieszkając w okolicach lasów, łąk, posiadając pokaźny ogród, czy chociażby często udając się na spacery na łonie natury z psem, ryzyko ich ugryzień jest spore. W dzisiejszym wpisie przedstawimy Ci kilka ciekawostek na temat kleszczy, o których być może nie miałeś pojęcia. Na koniec doradzimy również, w jaki sposób je zwalczać!
Sprawdź także: Czy kleszczy można się pozbyć z ogrodu?
Kleszcze mogą przetrwać nawet kilka lat bez pożywienia
Tak - pod kątem czekania na żywiciela, są one bardzo cierpliwe. Wynika to z kilku czynników, a pierwszym z nich jest to, iż mają one niezwykle powolny metabolizm i jednocześnie umiejętność magazynowania substancji odżywczych wewnątrz swoich komórek przez bardzo długi czas. W niesprzyjających warunkach posiadają też zdolność do ograniczenia swoich procesów życiowych do absolutnego minimum. Co ciekawe, niektóre ich gatunki posiadają również zdolność do pozyskiwania wody z powietrza, a więc nawet w czasie wielomiesięcznego oczekiwania na żywiciela, nie grozi im nadmierne odwodnienie.
Kleszcze nie są aktywnie tropione przez drapieżniki
Brak bezpośredniego zagrożenia jest kolejnym powodem, przez który szkodniki te mogą przez niezwykle długi czas po prostu czekać na żywiciela. Nie są one tropione specjalnie przez żadne drapieżniki, a więc tak naprawdę nie są zmuszone do tracenia cennej energii na to, aby się przed nimi kryć.
Wbrew panującym przekonaniom, kleszcze można spotkać nie tylko w lasach
Często po wizycie w lesie dokładnie sprawdzamy, czy aby na pewno nie mamy nigdzie ugryzienia. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja po powrocie z ogrodu, łąki, czy parku miejskiego - a to błąd! Te szkodniki również tam mają swoje miejsce bytowania, a zignorowanie tej kwestii może spowodować, że później zorientujesz się, iż zostałeś jego żywicielem. W przypadku ogrodów przydomowych jest to szczególnie niebezpieczne, bo często w nich bywamy.
Szkodniki te posiadają specjalne narządy do lokalizacji ofiary
Nie każdy wie, ale kleszcze posiadają tak zwane narządy Haller’a, czyli struktury znajdujące się na pierwszej parze odnóży, dzięki którym są w stanie między innymi wykrywać dwutlenek węgla oraz ciepło, jakie wydzielają ich potencjalne ofiary. W ten sposób łatwiej je one namierzają, nawet z dużej odległości. Charakteryzują się one również imponującą dokładnością - kiedy już znajdują się na ciele człowieka lub zwierzęcia, potrafią nawet przez kilka godzin szukać idealnego miejsca do wkłucia, gdzie skóra jest najlepiej ukrwiona.
Kleszcze są na ziemi od setek milionów lat - żyły już za czasów dinozaurów!
Ich najstarsze skamieniałości pochodzą sprzed ponad 100 milionów lat, a więc można śmiało powiedzieć, że to prawdziwi prehistoryczni przetrwańcy. Ich szczątki zostały znalezione przez naukowców w bursztynie, a to z kolei pozwoliło dokładnie je przebadać. W niektórych okazach z epoki kredy, odkrytych w bursztynach z Birmy, można nawet zauważyć kleszcze… pokryte pierzem dinozaurów!

To odkrycie sugeruje, że kleszcze już wtedy żerowały na ciepłokrwistych zwierzętach, prawdopodobnie pierzastych dinozaurach – czyli przodkach dzisiejszych ptaków. Co więcej, ich budowa ciała niemal się nie zmieniła od tamtych czasów, co pokazuje, jak doskonale przystosowały się do pasożytniczego trybu życia. Można powiedzieć, że kleszcze to prawdziwe „żywe skamieniałości” – przetrwały epoki, zmiany klimatu, wymierania… i nadal mają się świetnie. To między innymi dlatego, że jak już wcześniej wspomnieliśmy, potrafią tak długo przetrwać bez pożywienia.
Kleszcze przenoszą groźne choroby
Choć są małe, kleszcze mogą być nosicielami wielu niebezpiecznych patogenów jednocześnie. Ta najbardziej znana to oczywiście borelioza, wywoływana przez bakterie z rodzaju Borrelia. Ale to nie wszystko - trzeba tutaj wspomnieć również o kleszczowym zapaleniu mózgu (może prowadzić do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych), babeszjozie, a także tularemii.
Kleszcze można skutecznie zwalczyć, korzystając z profesjonalnej firmy DDD
Jeśli posiadasz ogród, w którym znajdują się te szkodniki, warto rozważyć zlecenie ich zwalczenia profesjonalnej firmie świadczącej usługi DDD. Coraz częściej stosują one tzw. zintegrowane metody kontroli kleszczy (Pest Control). To oznacza, że nie ograniczają się tylko do chemicznego oprysku, ale łączą różne techniki: mechaniczne usuwanie siedlisk (koszenie trawy czy jej wertykulacja, która wspomaga również jej wzrost), monitorowanie populacji, środki chemiczne (preparaty + żywice światłoutwardzalne, które przedłużają działanie preparatów i ograniczają spłukiwanie ich przez deszcze i rosy), a nawet użycie środków biologicznych, np. nicieni, które atakują larwy kleszczy w glebie. To świetny sposób na skuteczne i co najważniejsze - bezpieczne - pozbycie się problemu.