Blog

Najlepsze trutki na myszy i szczury

Aby deratyzacja okazała się skuteczna, najważniejszy jest właściwy dobór trutki. Które substancje są najsilniejsze? W jakiej formie je podać i jakich wabików użyć? Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i domowych zwierząt w trakcie deratyzacji? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Jaką trutkę na myszy i szczury wybrać? Popularne formy preparatów gryzoniobójczych

Trutki na myszy i szczury są dostępne pod wieloma różnymi postaciami. Ich wybór zależy od wielkości populacji gryzoni, miejsca ich bytowania, a nawet pory roku.

Poza lubianym przez nie ciepłem w mieszkaniach i domach faraonki mają zapewniony łatwy dostęp do pożywienia. Nie gardzą żadnym jego rodzajem. Szczególnie upodobały sobie produkty zawierające dużo cukru i białka, chętnie więc żerują np. na wypiekach. Znaleźć je też można na owocach czy mięsie. Co istotne, nie gardzą także karmą dla zwierząt, więc można spotkać je wędrujące do kocich czy psich misek.

Pasta w formie saszetki

To najwygodniejsza i najpopularniejsza wśród profesjonalistów metoda deratyzacji. Występuje w postaci jednodawkowej (substancje brodifakum czy flokumafen) – szybki zgon gryzonia nie wzbudza wtedy podejrzeń u pozostałych szkodników. Pasta jest też dostępna w postaci wielodawkowej (np. bromadiolon, difenakum). Jej zalety to długi okres świeżości środka biobójczego oraz silne atraktory, które zachęcają gryzonie do zainteresowania się trucizną. Wabikami najczęściej są aromaty i tłuszcze potrzebne gryzoniom na zimę.

Trutka na myszy i szczury w postaci granulatu

To najtańsza metoda deratyzacji, chętnie używana zwłaszcza w piwnicach i magazynach. Skuteczna, ponieważ uwzględnia specyficzny sposób żerowania myszy i szczurów. Dorosłe szczury jedzą 10 razy dziennie, a myszy nawet 20 razy dziennie. Gryzoń może szybko zjeść granulat i przemieścić się w kolejne miejsce, dlatego warto je wykładać blisko siebie: co 5–10 metrów w przypadku szczurów i co 2–5 metrów w przypadku myszy. Granulat trzeba umieścić w specjalnym karmniku deratyzacyjnym. Uniemożliwi on zjedzenie trutki przez zwierzęta domowe czy dzieci, a przy tym zachęci gryzonie do konsumpcji bardziej niż granulat wysypany na otwartej przestrzeni.

Trutka na szczury w formie kostki

Pod postacią kostki parafinowej podaje się gryzoniom najsilniejsze trutki, które w składzie mają bromadiolon, brodifakum, difenakum czy flokumafen. Kostki na szczury nie pleśnieją i nie psują się pod wpływem wody. Sprawdzą się więc zwłaszcza w wilgotnych pomieszczeniach jak piwnice czy kanały. Jesienią trutkę w formie kostki warto też wykładać na zewnątrz, na otwartej przestrzeni pola czy ogrodu. Niezbędny do tego będzie pojemnik deratyzacyjny, aby do trucizny nie miały dostępu koty, psy i inne zwierzęta.

Trutki na myszy i szczury w formie płynu lub piany

Ta postać trutki daje bardzo szybkie efekty. Sprawdza się latem, w trakcie upalnych dni, gdy stosuje się ją w poidłach. Za pomocą płynnej trutki naturalnego pokarmu można przygotować skuteczny środek deratyzacyjny uwzględniający preferencje żywieniowe gryzoni. Trutką w płynie zaprawia się wtedy ich ulubiony pokarm. Można dodać naturalny wabik, np. masło orzechowe, a takiej truciźnie nie oprą się żaden szczur czy mysz.

Trutki zbożowe

Tę formę środka deratyzacyjnego stosuje się w rolnictwie. Zbożowa trutka występuje najczęściej w postaci zatrutego ziarna, które umieszcza się w magazynach, silosach czy miejscach przetwarzania żywności – wszędzie tam, gdzie szczury i myszy są przyzwyczajone do żerowania na zbożu. Dzięki temu gryzonie postrzegają trutkę jako naturalny rodzaj pokarmu i nie traktują jej podejrzliwie.

Najsilniejsze substancje – składniki trutki na szczury i myszy

Aby trucizna na myszy i szczury była skuteczna, kluczem jest zastosowanie odpowiednio silnej substancji. Na rynku są dostępne nowoczesne preparaty, które pozwalają błyskawicznie rozprawić się z gryzoniami. Które z nich warto zastosować? Najskuteczniejszą substancją używaną w trutkach na gryzonie jest brodifakum. To wyjątkowo silny środek, który występuje w postaci jednodawkowej – wystarczy jednorazowe spożycie, by uśmiercić szkodnika. Preparaty na bazie brodifakum (zwykle w kolorze niebieskim) są bardzo wydajne, co oznacza, że potrzebujesz mniejszej ilości trutki. Brodifakum ma natychmiastowe działanie i zaleca się stosowanie tej substancji, gdy inne środki zawodzą. Jest to jednak preparat, który niesie za sobą najwięcej potencjalnego ryzyka dla otoczenia. Popularnym składnikiem trutek na myszy i szczury jest też difenakum. Sprawdzi się zwłaszcza w przypadku myszy – szczury musiałyby go więcej zjeść, dlatego jego skuteczność w przypadku tych gryzoni jest niższa. Jego zaleta to wolny czas działania, dzięki czemu nie powoduje wzrostu ostrożności pozostałych członków mysiej rodziny. Przy dłuższym stosowaniu gryzonie mogą stać się na tę substancję odporne.

Jak wykładać trutkę na myszy i szczury?

  • Umieszczaj trutki w oznakowanych miejscach i specjalnych karmnikach deratyzacyjnych. Zatrute ziarno i granulat stosuj tylko tam, gdzie nie mają wstępu ludzie i inne zwierzęta. Na zewnątrz najlepszym wyjściem jest kostka, w pomieszczeniach – pasta zabezpieczona karmnikiem.
  • Najlepsze miejsca na wykładanie trucizny to okolice, w których żerują gryzonie i gdzie widzisz ślady ich aktywności jak sierść, odchody i wyczuwalny zapach.
  • Trutki rozmieszczaj co 5–10 metrów w przypadku szczurów i co 2–5 metrów w przypadku myszy.
  • Używaj rękawiczek – dla większego bezpieczeństwa, a także dlatego, by gryzonie nie wyczuły Twojego zapachu.

Pamiętaj, że substancje czynne w trutce na gryzonie są szkodliwe dla ludzi, zwierząt i środowiska. Doradzamy, aby zlecić deratyzację profesjonalnej firmie, która zagwarantuje bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskich.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up