Blog

Skąd się biorą pluskwy? Dowiedz się, jak wyglądają, jak je rozpoznać oraz jakie są skuteczne sposoby na pozbycie się pluskiew

Jeszcze niedawno wydawało się, że problem pluskiew w mieszkaniach to historie z przeszłości, kiedy trudno było o utrzymanie higieny. Okazuje się jednak, że pluskwy wracają i stają się poważnym problemem w wielu domach. Podpowiadamy, jak się przed nimi bronić.

Pluskwa

Jak rozpoznać pluskwy?

Pluskwy wyróżnia spłaszczone ciało. W dorosłym stadium jest ono ciemne, w kolorze wpadającym w brąz i czerwień. Mają zazwyczaj kilka milimetrów długości, sześć nóg i segmentowane czułki.

Pożywieniem tych stworzeń jest krew. Nie gardzą zwierzętami, ale człowiek okazuje się dla nich szczególnie atrakcyjny, ponieważ łatwiej kąsa się jego odkrytą skórę. Dlatego pluskwy tak chętnie kolonizują materace, łóżka czy tapicerowane meble.

Za dnia chowają się w miejscach ciemnych i wilgotnych, gdzie samice składają po kilka jaj w ciągu doby. Takie miejsca zapewniają dobre warunki do wylęgu tych owadów. W nocy pluskwy wychodzą na żer, z upodobaniem gryząc śpiących ludzi.

Skąd wiadomo, że w mieszkaniu są pluskwy?

Najbardziej widocznym objawem są ugryzienia, które pojawiają się na skórze domowników. Widać je najczęściej rano. Pluskwy zostawiają kilka zaczerwienionych punktów po ugryzieniach, często układających się w charakterystyczną linię. W skrajnych wypadkach, kiedy owadów jest dużo, ugryzień może być nawet kilkadziesiąt.

Same pluskwy są trudne do dostrzeżenia. Warto przeprowadzić poszukiwania wieczorem – pozostawić pokój zaciemniony na kilka godzin, a później sprawnie przejrzeć łóżka i meble przy zapalonym świetle.

Objawem bytności pluskiew są też odchody, które pozostawiają, ale nie zawsze łatwo da się skojarzyć niewielkie czarne kuleczki z tymi owadami.

Oznaką obecności pluskiew może być charakterystyczny zapach, który wydzielają, często porównywany do zapachu nieświeżych malin.

Skąd biorą się pluskwy?

Najczęściej pluskwy przynosi się do domu z zewnątrz. Domownicy „łapią je” w wielu miejscach, tam, gdzie są problemy z utrzymaniem czystości. Dotyczy to np. obiektów użyteczności publicznej, przez które przewija się wielu ludzi. Pluskwy można więc przywieźć z hotelu lub schroniska.

W Polsce popularnym siedliskiem pluskiew bywają też pociągi, gdzie w starych wagonach upodobały sobie nieczyszczone od lat kanapy i fotele. Ważna rada – nocnymi pociągami podróżuj zawsze przy zapalonym świetle!

Pluskwy mogą także przywędrować od sąsiadów, ze strychów lub piwnic. Dla małych owadów przechodzenie przez piony wentylacyjne lub szczeliny nie jest żadnym problemem. Zdarza się też, że pluskwy trafiają do domów wraz ze starymi meblami, które zabrano z „zapluskwionych” miejsc, lub z używanymi ubraniami.

Zdarzają się nawet przypadki, kiedy pluskwy są roznoszone przez miejskie gołębie. Mogą one pozostawić je np. na stojących na zewnątrz meblach ogrodowych, materacach czy hamakach.

Domowe sposoby na pozbycie się pluskiew

Jeżeli zauważysz pluskwy od razu po ich pojawieniu się w mieszkaniu, jest szansa, aby pozbyć się problemu domowymi sposobami.

Konieczne będzie dokładne sprzątnięcie pomieszczeń i drobiazgowy przegląd mebli. Trzeba wyprać wszystkie tkaniny, które mogły być narażone na kontakt z owadami. Mowa przede wszystkim o pościeli, materacach, kocach i narzutach. Niezbędne może być też pranie wszystkich przechowywanych w szafach ubrań. Wyprane tkaniny i ubrania najlepiej wyprasować.

Dywany oraz materace narażone na obecność pluskiew najlepiej najpierw dokładnie odkurzyć i umyć. Warto wypożyczyć specjalny odkurzacz piorący lub myjkę parową. Z kolei meble trzeba maksymalnie rozłożyć, a jeśli jest taka opcja – rozmontować. Zapewni to łatwiejszy dostęp do poszczególnych elementów, np. kanap.

Tapicerowane powierzchnie można uprać za pomocą odkurzacza lub parowej myjki, warto też potraktować je – z ostrożnością – żelazkiem. Temperatura powyżej 60 stopni Celsjusza zabija zarówno dorosłe osobniki, jak i złożone przez nie jaja.

Kiedy domowe środki zawiodą, pluskwy usuną profesjonaliści

Co zrobić, jeśli pluskwy na dobre zadomowiły się w mieszkaniu? Zlokalizowanie wszystkich miejsc, gdzie przebywają, może się okazać naprawdę trudne. Skutecznym sposobem jest wtedy profesjonalna dezynsekcja.

Proces dezynsekcji mieszkania

Doświadczeni fachowcy będą w stanie odpowiednio ocenić skalę problemu i dobrać najlepsze metody działania. Zabieg dezynsekcji to uśmiercanie owadów przy pomocy specjalnych preparatów. Rozprowadzać te środki można ze specjalnych ciśnieniowych opryskiwaczy lub metodą tzw. zamgławiania.

Mieszkanie trzeba będzie odpowiednio przygotować, a zabieg powtórzyć, bo pluskwy to twardzi przeciwnicy. Profesjonalne odpluskwianie przynosi jednak bardzo dobre rezultaty.

Przy okazji przygotowań do zabiegu dezynsekcji zrób przegląd mebli, wyposażenia i materiałów przechowywanych w domu. Stare meble, jeśli nie przedstawiają szczególnej wartości, powinny trafić na śmietnik.

Dotyczy to szczególnie łóżek, materaców i mebli tapicerowanych. Pluskwy bardzo lubią te meble, zapewniają im one łatwy dostęp do człowieka. Pamiętaj o tym, zwłaszcza zanim postanowisz zabrać do domu porzucony przez kogoś stary fotel czy inną rzecz!

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up