Blog
11.06.2023

Czy warto zamówić usługę odkomarzania do ogrodu? Jeśli tak, to kiedy?

Komary zaliczają się do największych utrapień, jakie mogą spotkać właścicieli ogrodu lub działki. W ciepłych letnich miesiącach bywa ich naprawdę dużo i potrafią skutecznie zepsuć wypoczynek. Przed komarami można bronić się różnymi sposobami, ale najskuteczniejsze są zabiegi profesjonalnego odkomarzania. Podpowiadamy, jak i kiedy się za nie zabrać.

Jak żerują komary?

Komary stają się szczególnie aktywne i liczne, kiedy przychodzą ciepłe, letnie noce. Doskonale czują się pośród bujnej roślinności i wylatują, gdy tylko słońce obniży się na niebie. Próbują kłuć nie tylko ludzi, lecz także domowe zwierzęta. Wiele z nich przedostaje się do domów i mieszkań.

Cykl rozmnażania się komarów sprawia, że samice tych owadów przed złożeniem jajeczek muszą napić się krwi. Preferują krew zwierząt stałocieplnych i ludzi. Co ciekawe, nie potrzebują jej do życia – samce na przykład żywią się nektarem kwiatów i sokami roślin.

Bardzo ważna dla rozmnażania się komarów (oraz ich późniejszej liczby) jest dostępność wody. Owady te lubią płytkie i ciepłe zbiorniki wodne, gdzie składają jaja, z których następnie wylęgają się larwy. Po przeobrażeniu się do formy dorosłej cykl życia zaczyna się od początku.

Jak bronić się przed komarami?

Liczebność komarów możesz w ograniczonym stopniu zredukować we własnym zakresie. Zatroszcz się o zmniejszenie owadom dostępu do wody, w której przypuszczalnie składają jaja. Zabezpiecz na przykład beczki na deszczówkę. To bardzo ciepły i bezpieczny inkubator, w którym mogą przebywać nawet setki larw.

W przypadku oczek wodnych zadbaj o obecność drobnych ryb chętnie odżywiających się larwami. Jeśli jednak w ogrodzie lub na działce łatwo o kałuże, błotniste zarośla lub nawet niewielkie zagłębienia z wodą – trudno będzie zlokalizować i zlikwidować wszystkie miejsca rozmnażania.

W przypadku owadów dorosłych znajdziesz różnego rodzaju środki odstraszające lub wabiki, które przeganiają lub odciągają komary z dala od ludzi i zwierząt. Każdy jednak, kto ich spróbował, wie, że są to środki doraźne i efekty nie zawsze bywają satysfakcjonujące.

Możesz również stosować bariery fizyczne, np. moskitiery, ale te z kolei zabezpieczają ograniczoną przestrzeń. Przy dużej liczbie owadów nie do końca sprawdzają się także uśmiercające pułapki.

Kiedy warto zamówić zabieg odkomarzania?

Jeśli obecność komarów staje się nie do zniesienia, a dotychczasowe środki zawodzą, warto skontaktować się z profesjonalną firmą, która przeprowadzi odkomarzanie. Zaletą tej metody jest przede wszystkim jej wysoka skuteczność.

Zabieg usuwania komarów przeprowadza się metodą zamgławiania. Specjalna maszyna produkuje tzw. zimną mgłę, czyli zawiesinę bardzo drobnych kropelek cieczy. Lekka mgła roznosi się po całym ogrodzie, a dzięki postaci zbliżonej do gazowej jest w stanie wniknąć we wszystkie zakamarki. W ten sposób zdecydowana większość komarów na danym obszarze ma kontakt z preparatem. Samo działanie preparatów na komary może być różne. Część działa biobójczo, czyli uśmierca owady, są też jednak środki wpływające na ich fizjologię – w efekcie ograniczają ich aktywność lub funkcje życiowe. Niektóre preparaty uniemożliwiają także rozmnażanie się komarów.

Zalety odkomarzania

Zwalczanie komarów metodą zamgławiania gwarantuje wysoką skuteczność. Można uśmiercić prawie wszystkie osobniki na danym terenie. Co więcej, dzięki zastosowaniu profesjonalnych środków, niedostępnych dla zwykłych użytkowników, efekty zabiegu utrzymują się nawet do miesiąca.

Zabieg usuwania komarów metodą zamgławiania ma też to do siebie, że jest skuteczniejszy, kiedy przeprowadza się go na dużym obszarze. Im więcej drzew, krzewów i zarośli obejmie zamgławianie, tym więcej komarów zostanie objętych jego działaniem.

Można oczywiście zastosować go nawet w małych ogrodach, ale jego skuteczność będzie wtedy ograniczona. Jednocześnie zdarza się, że biobójcza mgła przedostaje się także do innych ogródków. Dlatego warto odkomarzanie zamawiać do ogrodów w miarę dużych lub porozumieć się z sąsiadami. To drugie rozwiązanie, kiedy zabiegiem można objąć naprawdę znaczny obszar, daje najlepsze efekty.

Profesjonalne odkomarzanie przynosi jeszcze jedną korzyść. Poza usuwaniem komarów pozwala pozbyć się również innych uciążliwych owadów. Dobre preparaty uśmiercają także meszki, a jednocześnie są bezpieczne dla pożytecznych owadów takich jak pszczoły.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up