Blog

Szerszenie mogą być śmiertelnie niebezpiecznie. Dowiedz się więcej o tych owadach i sprawdź, jak usunąć gniazdo szerszeni

Szerszenie zwykle wybierają życie z dala od człowieka. Od czasu do czasu zdarza im się jednak osiedlić w domach czy ogrodach. Jak usunąć gniazdo szerszeni? Podpowiadamy!

Czy szerszenie naprawdę są niebezpieczne?

Sam widok tych owadów potrafi wystraszyć. Szerszenie latają szybko, są duże i odporne, dlatego takiego nieproszonego gościa czasami trudno się pozbyć.

Co gorsza, w trakcie użądlenia do ciała człowieka dostaje się jad, który może wywołać obrzęk, a czasem gorączkę. To bolesne i nieprzyjemne, a objawy mogą się utrzymywać dłuższy czas. Wyjątkowo niebezpieczne są użądlenia szerszeni dla osób uczulonych, osłabionych lub małych dzieci.

Jednocześnie szerszenie – czyli największe owady z rodziny os, jakie występują w naszym kraju – to owady coraz rzadsze. Jako drapieżniki pełnią ważną funkcję w naturze, więc pomimo zagrożenia nie należy łatwo wydawać na nie wyroku śmierci. Podpowiadamy, jak trzymać szerszenie z daleka od naszych domów i co robić, kiedy jednak się pojawią.

Gdzie osiedlają się szerszenie?

Naturalne siedziby szerszenich rojów to dziuple drzew i różnego rodzaju szczeliny. Ich gniazda znaleźć można w lasach lub parkach, gdzie owady mogą rozmnażać się w spokoju. Szerszenie są jednak dość elastyczne i jeśli brakuje im naturalnych kryjówek, potrafią założyć kolonię np. w budce dla ptaków czy ziemnej jamie.

Atrakcyjne dla szerszeni są także obiekty zbudowane i użytkowane przez ludzi. Szopy i garaże, szczególnie takie, które długo stoją nieużywane, dają wygodne i suche schronienie. Szerszenie budują wtedy gniazda pod dachami, w zakątkach więźby dachowej albo w ścianach. Jeśli w takim miejscu nagle pojawi się człowiek, może dojść do ataku ze strony broniących gniazda owadów.

Zdarza się także, że szerszenie próbują budować gniazda na strychach domów lub w trudno dostępnych zakamarkach. Mieszkańcy coraz częściej widują wtedy latające wokół lub w domu duże robotnice. To znak, że trzeba działać, zanim sytuacja stanie się niebezpieczna.

Jak pozbyć się szerszeni? Sposoby profesjonalne i domowe

Istnieje cała gama tradycyjnych metod i substancji, które działają odstraszająco na szerszenie lub pomagają usunąć ich gniazdo.

  • W przypadku pojawienia się owadów odstrasza się je np. octem, czosnkiem, sokiem cytryny, cynamonem, piołunem – chodzi tu o wytworzenie dość ostrego, nieprzyjemnego zapachu. Być może któryś z tych sposobów zadziała, bardziej prawdopodobne jednak, że będzie trzeba sięgnąć po metody o potwierdzonej skuteczności.
  • Kolejny sposób to pułapki feromonowe. Przyciągają one owady, które, zwabione atrakcyjnym zapachem, dają się złapać i giną. To niezła metoda, ale w ten sposób usuniesz tylko owady latające. Tymczasem królowa, która znosi jaja i jest w stanie odbudować populację, praktycznie nigdy nie wychodzi z gniazda.
  • Jeśli uda Ci się zlokalizować gniazdo szerszeni, możesz skorzystać z kolejnej metody. Jest to tzw. gaśnica. To specjalny spray wystrzeliwujący środek biobójczy na dużą odległość. Najlepiej przeprowadzać taki zabieg wieczorem lub nocą, kiedy wszystkie owady są w gnieździe. Z odległości kilku metrów kieruje się na gniazdo strumień z gaśnicy. Należy tak pryskać nieprzerwanie przez kilka do kilkunastu sekund. Uwaga – szerszenie to owady odporne, prawie na pewno substancja nie zadziała od razu. Trzeba więc dać jej czas, a efekty – ostrożnie! – sprawdzić na drugi dzień.

Czego robić zdecydowanie nie należy? Odradzamy próby niszczenia gniazda, polewania wodą lub innymi substancjami. Może to rozwścieczyć owady, które staną się agresywne.

Skuteczna pomoc profesjonalistów – najlepszy sposób na pozbycie się gniazda szerszeni

Podkreślamy jeszcze raz – szerszenie to jedne z najniebezpieczniejszych owadów występujących w naszym kraju. Pozbywanie się ich gniazda to nie to samo, co przeganianie os czy komarów. Zamiast samemu stawać do nierównej walki, lepiej zatrudnić specjalistów.

Pomocna może być straż pożarna, choć warto pamiętać, że strażacy przyjmują zgłoszenia tylko wtedy, kiedy bezpośrednio zagrożone jest zdrowie i życie.

Specjalistyczne firmy zajmujące się dezynsekcją mają zwykle w swojej ofercie także likwidację gniazd szerszeni. Robią to przede wszystkim w sposób bezpieczny, a jednocześnie zgodny z obowiązującymi przepisami.

W przypadku profesjonalnej pomocy wystarczy jeden telefon i podanie adresu. Doświadczeni specjaliści dysponują niezbędnymi materiałami i wiedzą, a jednocześnie są w stanie tak przeprowadzić całą operację, aby nikomu z domowników nie groziło niebezpieczeństwo.

Zaproszenie profesjonalistów ma jeszcze jedną zaletę. Na miejscu doradzą i podpowiedzą, jak unikać szerszeni oraz co zabezpieczyć w otoczeniu domu. Wskażą także, które miejsca mogą być szczególnie narażone.

Profesjonalne usuwanie szerszeni i ich gniazd to łatwy i wygodny sposób na zażegnanie poważnego kłopotu z niebezpiecznymi owadami. Jeżeli jest to także Twój problem – zapraszamy do kontaktu z nami!

Masz problem z innymi owadami w ogrodzie, takimi jak komary? Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić: Czy warto zamówić usługę odkomarzania do ogrodu? Jeśli tak, to kiedy?

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up