Blog
20.06.2019

Częsty bywalec naszych dobytków "MRÓWKI"

W domu nawet niewielka kolonia mrówek szybko staje się utrapieniem domowników. W ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania. Dowiedz się więcej o mrówkach.

mrowki

Mrówki należą do rodziny mrówkowatych. Na świecie jest ponad 12 tysięcy gatunków tych owadów. W przyrodzie, w samej Polsce, występuje ponad 100 gatunków mrówek. Do najpopularniejszych należą hurtnice oraz murawki, a także gmachówki czy mrówki faraona.

W blokowiskach, rzadziej w domach wolnostojących, bardzo często pojawiają się mrówki faraona. Samica zakłada gniazdo w miejscach wilgotnych i niedostępnych, w pobliżu źródeł ciepła. W dużych gniazdach jest do 350 tysięcy robotnic i 800 królowych.

mrowka2
Nawet niewielka kolonia mrówek faraona szybko staje się utrapieniem domowników. Owady zanieczyszczają produkty spożywcze i pomieszczenia

W ogrodzie, w zależności od miejsca, gdzie przebywają oraz skali występowania traktowane są jako owady szkodliwe lub pożyteczne, interpretacje są różne

 Mrówki mogą ugryźć. Czerwone gryzą najbardziej dotkliwie, ale one występują głównie w lasach. Mrówka gryzie, gdy czuje się zagrożona. Po ugryzieniu, w zranione miejsce ofiary wpuszcza jad, żeby ją zatrzymać. Jad, zawierający kwas mrówkowy, stanowi nawet 20 procent jej masy ciała – może spowodować ból albo swędzenie. Najbardziej podatni na jad mrówki są ludzie uczuleni na owady błonkoskrzydłe. Na skórze pojawiają się czerwone, swędzące krostki.mrowki3

Gniazdo mrówek to sprawka samicy-królowej. Tworząc duże społeczeństwa, gdzie każda z mrówek wykonuje ściśle określoną funkcję. Królowa założycielką kolonii to zapłodniona samica. Uskrzydlone królowe mrówek kopulują tylko jeden raz w życiu, a jaja składają przez resztę życia. Zadaniem samców jest tylko zapładnianie samic. Najliczniejszą grupę w gnieździe stanowią robotnice czyli niepłodne samice bez skrzydeł. Młode pozostają w gnieździe, gdzie karmią larwy i królową oraz sprzątają gniazdo. Starsze zbierają pokarm poza gniazdem i  to właśnie je widzimy w naszych domach i ogrodach.

 mrowki w ogrodzieW kolonii mrówek żyje zwykle od 10 do 30 samic-królowych. Mrówki są z natury pożyteczne. Zabijają i zjadają szkodniki upraw ogrodowych. Roznoszą nasiona, dzięki czemu pomagają rozmnażać się kwiatom, np. fiołkom. Oczyszczają glebę z organicznych odpadów.

Jeżeli jednak pojawia się zbyt wiele mrówek, stają się uciążliwe. Wpraszają się zwykle w czerwcu i pozostają do końca lata. Spacerują po naszym dobytku ale i po człowieku, a to bywa denerwujące. Trzeba temu zaradzić.  One nie jedzą, nie obgryzają roślin, ani ich nie podkopują, ale i tak je uszkadzają. Pod ziemią robią sobie gniazda. Pod korzeniami roślin oraz płytkami chodnikowymi podkopują ziemię, drążąc tunele. W efekcie gleba się zapada. Kwiaty i drzewa mogą zacząć usychać.

Mrówki pobierają pokarmy pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, ale najbardziej lubią żywność bogatą w cukry i białko. Robotnice rozdrabniają pokarm stały za pomocą mocnych żuwaczek, przerabiają i częściowo trawią, masę przenoszą do gniazda i karmią nią królową i larwy.

Jeśli nie chcemy zabijać mrówek, możemy podjąć próby ich odstraszaniamrówki

Mrówkojada u nas niestety nie spotkasz, te ssaki występują głównie w Ameryce. W eliminowaniu mrówek mogą nam natomiast pomóc dzięcioły. Karmią swoje młode larwami mrówek. Dorosłych osobników dzięcioły jednak nie atakują.

Kolejne sposoby znajdziesz w swojej kuchni.  Można posypać gniazdo mrówek proszkiem do pieczenia, sodą oczyszczoną, rośliny jednak nie lubią soli co może prowadzić do usychania roślin.

Polewanie mrowiska octem, wrzącą wodą lub posypywanie ich mąką kukurydzianą.

 Czy też zasadzić w pobliżu gniazda tych owadów rośliny, za którymi nie przepadają takie jak: majeranek, nagietek, bazylia, dalia czy lawenda. Nawet jeśli mrówki nie przestraszą się zapachu tych roślin, to przynajmniej zioła przydadzą się w kuchni.

Olejki zapachowe też są skuteczne, choćby miętowy, goździkowy, cytrynowy, lawendowy. Mrówki przepadają również za zapachem mielonej kawy i cynamonu.mrowki

Chemia kontra mrówki

Gdy naturalne metody, mimo że były powtarzane, zawodzą, warto sięgnąć po preparaty chemiczne. Te zawierają w składzie przeważnie zapachy dobrze kojarzone przez mrówki. Środki chemiczne wabią mrówki, te je zjadają i się nimi zatruwają. Chętnie nawet zabierają żele czy proszek do swoich gniazd, nieświadome zagrożenia, obdarowując nimi królowe i pozostałe mrówki. Tym samym gniazdo zostaje zainfekowane i wszystkie jego lokatorki giną.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Chętnie udzielimy wszystkich niezbędnych informacji i porad.

Jeśli zauważysz problem ze szkodnikami, zadzwoń do INSECT OUT. Bez względu na szkodniki poradzimy sobie z nimi!. W chłodne miesiące robaki i szkodniki są nadal aktywne, ale staną się bardziej aktywne, gdy pogoda zacznie się rozgrzewać. Skorzystaj z kontroli szkodników i zadzwoń do nas!  668 478 452 Możemy pomóc upewnić się, że Twój dom pozostaje wolny od szkodników przez cały rok.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up