Spis treści:
- Osy nie są agresywne ani niebezpieczne, dopóki nie wyczują zagrożenia
- Osy są drapieżnikami i wbrew pozorom mogą okazać się sprzymierzeńcem w ogrodzie
- Osy są szczególnie aktywne w sierpniu i pod koniec września
- Osy świetnie się ze sobą komunikują
- Zwalczanie os to nie “DIY” i zdecydowanie nie warto robić tego samodzielnie
Osy to jedne z najbardziej uciążliwych szkodników latem - nie da się ukryć, że ich obecność potrafi skutecznie zepsuć popołudnie spędzane w ogrodzie.
- Osy, choć uciążliwe, pełnią ważną rolę w ekosystemie jako naturalni wrogowie szkodników - ich agresja zazwyczaj wynika z poczucia zagrożenia.
- Pod koniec lata osy stają się bardziej natarczywe, szukając cukru, ponieważ w roju zachodzą wtedy istotne zmiany.
- Zamiast ryzykować samodzielne usuwanie gniazda os, warto postawić na profesjonalne wsparcie pod tym kątem.

Krążą wokół jedzenia, napojów i ludzi - bywają nie tylko natrętne, ale i budzą respekt, bo prawda jest taka, że czasami mogą być niebezpieczne, szczególnie dla alergików. Choć wielu z nas kojarzy je wyłącznie z bolesnym żądłem i żółto-czarnym paskiem, osy to owady znacznie bardziej złożone, niż mogłoby się wydawać, dlatego w tym wpisie przedstawimy 5 zaskakujących faktów o osach, o których prawdopodobnie nie miałeś pojęcia.
Sprawdź także: “Ciekawostki o szerszeniach - jak je zwalczać?”.
Osy nie są agresywne ani niebezpieczne, dopóki nie wyczują zagrożenia
Chociaż jak już wcześniej wspomnieliśmy, wiele osób może się ich bać i są to owady postrzegane jako złośliwe czy atakujące bez powodu, to w rzeczywistości ich natura jest zupełnie inna. Większość gatunków unika kontaktu z ludźmi, o ile nie zostaną sprowokowane - problem pojawia się dopiero wtedy, gdy poczują się zagrożone. Za sytuację powodującą u nich zdenerwowanie mogą uznać machanie rękami, zbliżanie się do ich gniazda, czy próby ich zabicia - wtedy ryzyko, że zaatakują jest całkiem spore.
Co ciekawe, osy wysyłają feromony alarmowe, które mobilizują inne członkinie kolonii do obrony, dlatego jedno użądlenie może w chwilę przerodzić się w atak całego roju. Jeśli więc widzisz, że owad zbliża się do Ciebie, zdecydowanie lepiej jest unikać gwałtownych ruchów - lepszym pomysłem jest jego zignorowanie, a prawdopodobnie w krótkim czasie sam odleci.
Osy są drapieżnikami i wbrew pozorom mogą okazać się sprzymierzeńcem w ogrodzie
Oczywiście - pod żadnym pozorem nie zachęcamy do tego, aby w przypadku dostrzeżenia gniazda na swojej posesji je zignorować, bo można w ten sposób narazić się na niebezpieczną sytuację, ale nie można nie wspomnieć o tym, że choć natrętne, to osy bywają przydatne. Chociaż niektórym może być trudno w to uwierzyć, odgrywają one ważną rolę w ekosystemie, zwłaszcza jako naturalni wrogowie wielu szkodników - polują na muchy, komary, gąsienice i larwy, które zjadają rośliny w ogrodzie. Mogą więc pomóc ograniczyć populacje owadów, które mogłyby zniszczyć Twoje warzywniki.

Niektóre gatunki os karmią schwytanymi ofiarami larwy w swoim gnieździe, co tylko potwierdza, jak skutecznymi są drapieżnikami.
Sprawdź także: “Najpopularniejsze szkodniki magazynowe. Dowiedz się, jak się ich pozbyć?”.
Osy są szczególnie aktywne w sierpniu i pod koniec września
Jeśli spędzasz dużo czasu na świeżym powietrzu, to zapewne to zauważyłeś - niektórzy nawet mówią, że pod koniec wakacji osy wariują i nie jest to przypadek. To właśnie w tym czasie kolonia przechodzi poważną zmianę, bo królowe przestają składać jaja, a robotnice tracą swoją dotychczasową rolę karmicielek larw - do tej pory były one zajęte głównie zbieraniem pokarmu dla młodych, w zamian otrzymując od nich słodką wydzielinę. Kiedy larw już nie ma, tracą one swoje źródło cukru i zaczynają desperacko szukać jego zamienników, chętnie pojawiając się w pobliżu napojów, owoców, czy lodów.
To właśnie dlatego końcówka lata jest czasem, kiedy najczęściej dochodzi do użądleń - głodne osy są trudniejsze do przepędzenia i bardziej odważne pod kątem zbliżania się do ludzi. Jednocześnie to najlepszy moment, aby pomyśleć o skutecznych metodach ich odstraszania.
Osy świetnie się ze sobą komunikują
Zostało to już wspomniane wcześniej - osy to owady społeczne, które doskonale współpracują w ramach kolonii, dlatego kiedy jedna z nich poczuje się zagrożona (na przykład zostanie spłoszona lub uderzona), może uwolnić do powietrza specjalne feromony alarmowe zwołujące resztę. To chemiczne sygnały, które działają jak wezwanie posiłków - inne osy z gniazda zapewne szybko przylecą na ratunek.

Łatwo się domyślić, że nieumiejętna próba zabicia jednej z nich może przynieść odwrotny skutek i zamiast ją odstraszyć, ściągniesz na siebie cały oddział bojowy. Osy atakują w grupie i potrafią być wyjątkowo zdeterminowane, jeśli czują, że ich kolonia jest zagrożona.
Zwalczanie os to nie “DIY” i zdecydowanie nie warto robić tego samodzielnie
Wiele osób widząc gniazdo os pod dachem, w szopie czy na drzewie, od razu sięga po spray z marketu, a to jeden z największych błędów, jakie można popełnić. Usuwanie gniazda samodzielnie jest nie tylko ryzykowne, ale i nieskuteczne, jeśli nie zostanie przeprowadzone profesjonalnie - można w ten sposób sprowadzić na siebie atak całego roju.
Aby skutecznie zwalczyć osy, najlepiej jest zwrócić się do profesjonalnej firmy DDD - jeśli mierzysz się z tego typu problemem, zachęcamy do skontaktowania się z InsectOut.pl. Posiadamy nie tylko specjalistyczny sprzęt i środki, ale przede wszystkim wymaganą wiedzę, aby bezpiecznie i efektywnie pozbyć się ich gniazda. Ukończyliśmy naprawdę wiele kursów, co przekłada się na skuteczność naszych działań - potrzebujesz profesjonalnej pomocy? Odwiedź naszą stronę!