Blog

Ozonowanie pomieszczeń – kiedy warto je wykonać?

Nawet w często sprzątanych i utrzymywanych w czystości pomieszczeniach mogą pojawić się drobnoustroje, pleśń lub nieprzyjemne zapachy. Sprzyja temu np. sezon jesienno- zimowy. Wtedy chłód nie pozwala na wystarczające wietrzenie i sprzyja osiadaniu wilgoci. Niepożądane zapachy wiążą się też często z obecnością w domu zwierząt domowych. Na te problemy pomaga prosta i skuteczna metoda oczyszczania powietrza, jaką jest ozonowanie.

Skąd się bierze pleśń w mieszkaniach?

Obecność mikroskopijnych grzybów nie jest domeną wyłącznie starych i zaniedbanych budynków. Są one obecne też w tych w szczelnie ocieplonych, z nowoczesnymi, plastikowymi oknami. Osadzająca się w zakamarkach pomieszczeń wilgoć stwarza doskonałe warunki do rozwoju pleśni. Chorobotwórcze drobnoustroje potrafią przywędrować z zewnątrz wraz z domownikami lub zwierzętami. Z kolei nieprzyjemny zapach ma często źródła, które zwyczajnie trudno zlokalizować.

Usuwanie mechaniczne, miejscowe, np. poprzez mycie zajętych powierzchni środkami z chlorem, daje krótkotrwały efekt. Bakterie i mikroskopijne zarodniki grzybów pozostają w powietrzu i łatwo rozsiewają się na inne powierzchnie.

Co to jest ozonowanie?

Ozon to cząsteczka tlenu (O3), która znacznie łatwiej od typowej postaci (O2) wchodzi w reakcje z innymi związkami. Cząsteczka zbudowana z trzech atomów jest niestabilna – ma tendencję do uwalniania jednego z nich. Tlen zawarty w ozonie przedostaje się do innych substancji i zmienia ich skład. Utlenianiu podlegają związki organiczne, w tym też te budujące błony komórkowe wirusów lub bakterii, a także nieorganiczne, a np. charakteryzujące się silnym, nieprzyjemnym zapachem.

Ozonowanie polega na wypełnieniu pomieszczenia ozonem w odpowiednim stężeniu. Ozon pozostawia się na taki czas, aby mógł w pełni zacząć działać i wywołać odpowiednie reakcje chemiczne.

Jakie zalety ma ozonowanie pomieszczeń?

Ozonowanie to zabieg szczególnie skuteczny przy usuwaniu pleśni i drobnoustrojów. Zwalcza je w niemal 100%. Warto przeprowadzić go np. w pomieszczeniach, w których długo przebywały osoby zakaźnie lub przewlekle chore. Ozon dobrze odświeża też pokoje od dawna nieużytkowane. W połączeniu z usuwaniem wilgoci, np. za pomocą specjalistycznych osuszaczy, pozwala trwale pozbyć się pleśni i grzybów. Nawet takich, które zdążyły wniknąć już w ściany lub elementy wyposażenia.

Ozonowanie pomaga też usunąć niepożądane zapachy. Cząsteczki ozonu neutralizują krążące w powietrzu cząstki aromatyczne. Ozon dobrze poradzi sobie zarówno z zapachami odzwierzęcymi, jak i np. z efektami zalania lub zawilgocenia. Możesz ozonować nawet mieszkanie po przeprowadzonym remoncie, aby pozbyć się z powietrza oparów farb i materiałów budowlanych. Ozonowanie sprawdza się też w trudniejszych przypadkach, np. w budynkach po pożarach. Wtedy jednak zwykle nie kończy się na jednym zabiegu.

Jak przebiega ozonowanie?

Przed przystąpieniem do zabiegu weź pod uwagę jedną ważną rzecz. Aby był on skuteczny, stężenie ozonu w pomieszczeniu powinno osiągnąć określony pułap. Co więcej, dawka stosowana do zwalczania drobnoustrojów szkodzi człowiekowi. Koniecznie zachowaj środki ostrożności i odpowiednio postępuj przed, w trakcie i po zabiegu.

Przygotowanie do ozonowania

Przed ozonowaniem koniecznie wynieś z pomieszczenia zwierzęta i rośliny, bo ozon będzie dla nich zabójczy.

Zanim zaczniesz procedurę, uszczelnij ozonowane pomieszczenie. Zapobiegnie to przedostawaniu się gazu w inne miejsca. Pamiętaj o oknach, ale także szczelinach w drzwiach i innych otworach, np. kratkach wentylacyjnych.

Samo „właściwe” ozonowanie trwa zazwyczaj kilka godzin, podczas których generator wytwarza gaz i rozprowadza go po pomieszczeniu. Pamiętaj, że w uszczelnionym pomieszczeniu powietrze nie przemieszcza się dynamicznie, więc gaz potrzebuje trochę czasu na dotarcie do wszystkich miejsc. A zazwyczaj najważniejsze jest ozonowanie tych najtrudniej dostępnych.

Przyjmuje się, że po wyłączeniu ozonatora potrzeba jeszcze co najmniej pół godziny, zanim można – i to w specjalnej odzieży ochronnej – wejść do pomieszczenia.

Co po ozonowaniu?

Zaletą ozonu jest jego lotność. W ciągu kilku godzin po zabiegu pomieszczenie będzie czyste i bezpieczne. Możesz z niego normalnie korzystać. Ewentualne pozostałości gazu w małym stężeniu w żadnym stopniu Ci nie zagrażają. Ozonowanie jest więc bardzo dobrym i skutecznym rozwiązaniem – pod warunkiem, że zostanie profesjonalnie przeprowadzone.

Jeden zabieg wystarczy, aby usunąć niepożądane bakterie, wirusy czy grzyby. Pamiętaj jednak, że jeśli nie wyeliminujesz ich źródła, problem będzie powracał. Jeśli chodzi o usuwanie zapachów, skuteczność ozonowania zależy od konkretnego przypadku. Kiedy niechciana substancja znajduje się w ścianach lub wyposażeniu i być może odkładała się w nich latami – konieczne może okazać się powtórzenie zabiegu.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up