Blog

Sposób na kreta, czyli jak się pozbyć kretowiska z ogrodu

Każdy właściciel ogrodu w końcu trafi na kreta. Mimo to zjawienie się tego sympatycznego, ale psotnego stworzenia zawsze jest zaskoczeniem. Oto w pięknie utrzymanym ogrodzie lub na wypielęgnowanym trawniku nagle pojawiają się ziemne kopce. Podpowiadamy, jak pozbyć się kreta łatwo i skutecznie.

Dlaczego kreta trzeba się pozbyć z ogrodu?

Poza niedogodnościami czysto estetycznymi, takimi jak rozkopany trawnik, krety szkodzą pod wieloma innymi względami. Mają zwyczaj kopania długich tuneli na sporym obszarze. Przekopując się pod powierzchnią ziemi, uszkadzają korzenie roślin. Zdarza się, że podczas drążenia swoich chodników kret wypycha ziemię na środku rabaty lub grządki warzywnej. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone środki.

Pamiętaj, że kretów nie wolno zabijać! Jak więc się ich pozbyć? Przedstawiamy najlepsze sposoby.

Co zrobić z kretem w ogrodzie? Złap i wypuść!

Warto postawić na metody fizycznego wyłapywania tych szkodników. W przypadku kretów stosuje się specjalne pułapki, np. w kształcie rurki. Umieszcza się je w tunelach, którymi kret porusza się pod ziemią.

Ponieważ krecie chodniki potrafią mieć wiele metrów długości, najlepiej zaopatrzyć się w kilka pułapek. Nie gwarantuje to jednak szybkiego sukcesu, ponieważ dostęp do tuneli z powierzchni ziemi jest ograniczony. Jeżeli jednak uda Ci się złapać nieproszonego gościa, wynieś go daleko od ogrodu i delikatnie wypuść w miejscu, gdzie nie będzie powodował szkód. Możesz też zastosować specjalne zapory, w postaci np. siatek. Umieszcza się je pod fundamentem ogrodzenia.

Odstrasz kreta przy pomocy dźwięków

Krety są bardzo wrażliwe na dźwięki i wibracje. Dlatego też w sklepach można kupić specjalne odstraszacze, w których wykorzystuje się jedną lub obie te metody.

Najlepszą skutecznością wykazują się odstraszacze ultradźwiękowe, które emitują dźwięki niesłyszalne dla człowieka, ale rejestrowane przez krecie uszy. Jednocześnie wprawiają one ziemię w niewielkie drgania. Zasila się te urządzenia energią słoneczną, dzięki czemu są praktycznie bezobsługowe.

Zainwestuj jednak w model, który emituje dźwięki o różnej częstotliwości, bo kret, jak każdy ssak, dość dobrze adaptuje się do niekorzystnych warunków.

Prostszą metodą na uzyskanie wibracji jest stosowanie niewielkich wiatraczków, jednak ich skuteczność bywa wątpliwa. Na dodatek działają w miarę efektywnie tylko wtedy, kiedy mocno wieje wiatr. Pamiętaj, aby zaopatrzyć się w co najmniej kilka wiatraków. Inaczej kret po prostu ominie obszar objęty działaniem „straszaka”.

Jakie są domowe metody na pozbycie się kreta?

Najprostsza opcja to wykorzystanie urządzenia, które wytwarza ozon, popularnie nazywanego ozonatorem. Wydajność i możliwe zastosowania ozonatorów bardzo się różnią. Urządzenia o niskiej emisji nadają się raczej do ozonowania małych obiektów (np. samochodów) lub stosowania punktowego, czyli np. ozonowania żywności.

Istnieje cały katalog domowych sposobów na kreta. Możesz umieścić w kopcu sierść psów lub kotów, a nawet ich odchody. Inna metoda to sadzenie w ogrodzie roślin, których krety mogą nie lubić ze względu na ich specyficzny lub intensywny zapach. To między innymi aksamitki, cebula, czosnek oraz silnie pachnące zioła jak bazylia.

Niektórzy wkładają do krecich nor odpadki rybne, wlewają stary olej silnikowy czy chlorowe środki do sprzątania łazienek. To nie są dobre metody! Nie warto ziemi we własnym ogrodzie zanieczyszczać odpadami, a tym bardziej zatruwać jej substancjami naftowymi lub szkodliwym chlorem.

A może specjalistyczne środki zapachowe?

Najlepiej na krety działają specjalne substancje odstraszające. Warto tylko pamiętać, że krecie chodniki to często dziesiątki metrów. Aby skutecznie dotrzeć z nieprzyjemnym zapachem do każdego zakątka kreciej nory, stosowany środek powinien być po pierwsze bardzo nasycony, a po drugie – odpowiednio lotny.

W dawnych czasach w tym celu stosowano np. karbid. Dzisiaj w sklepach nie brakuje substancji przygotowanych specjalnie z myślą o kretach. Po rozkopaniu kreciego kopca trzeba po prostu wlać odpowiednią dawkę do tunelu.

Jeszcze lepszą metodą jest nasączenie preparatem kawałka szmatki lub gąbki, a po jej włożeniu w otwór, ponowne przykrycie go ziemią. Aby zabieg był skuteczny, trzeba go przeprowadzić we wszystkich widocznych kopcach.

Uwaga – przy stosowaniu środków aromatycznych zachowaj ostrożność. Nie są one niebezpieczne dla ludzi, na dodatek to często wyciągi z naturalnych substancji, np. roślin. Występują jednak w bardzo dużym stężeniu. Ich zapach potrafi być naprawdę nieprzyjemny!

Dlatego też środki aplikuj w gumowych rękawiczkach i roboczym ubraniu. Zabrudzone ubranie trzeba czym prędzej wyprać.

Pamiętaj też, że kret, pomimo że w ogrodzie może doprowadzić do dużych szkód, jest zwierzęciem częściowo chronionym i bardzo pożytecznym dla ekosystemu.

Tego niemile widzianego gościa można więc z ogrodu po prostu wygnać, ale nie warto i nie wolno mu bardziej szkodzić. Chcesz, aby pozbyciem się kreta zajęli się profesjonaliści? Skontaktuj się z nami!

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up