Blog

Jak skutecznie pozbyć się kreta z ogrodu lub działki?

Krecie kopce na trawnikach lub grządkach nie wyglądają zbyt estetycznie. Niczego nieświadomy zwierzak potrafi skutecznie zrujnować efekty długotrwałej pracy w ogrodzie. Podpowiadamy, jak pozbyć się z otoczenia tego mimowolnego szkodnika.

Co warto wiedzieć o kretach w ogrodzie?

Krety wędrują pod ziemią w poszukiwaniu larw i owadów. Tam też spędzają prawie całe życie, rozmnażają się i zimują. Ich korytarze mogą mieć dziesiątki metrów długości.

Zdjęcie przedstawiające kopce kreta europejskiego w ogrodzie

Największym utrapieniem są kopce, które kret wypycha podczas zbliżania się do powierzchni. Pełnią one funkcję wentylacyjną. A przy okazji bardzo szpecą trawniki i rabaty. W poszukiwaniu pożywienia kret potrafi też drążyć płytko pod ziemią, przez co uszkadza korzenie ogrodowych roślin lub młodych warzyw.

Krety, wbrew potocznej opinii, nie żywią się korzonkami. Zjadają spore ilości owadów i ich larw, w tym gatunków uznawanych za szkodniki i zagrażających ogrodom oraz uprawom. Dlatego w walce z kretami – choć bywa to trudne – warto odrzucić negatywne emocje, spróbować zrozumieć krecią naturę i pożegnać się z tym stworzeniem skutecznie, ale pokojowo.

Krety można odstraszać dźwiękami i drganiami

Pośród dostępnych metod zwalczania kretów najpopularniejszą grupę stanowią te odstraszające. Można podzielić je na mechaniczne i chemiczne. Do pierwszej grupy zaliczają się wszelkiego rodzaju urządzenia emitujące drgania lub dźwięki nieprzyjemne dla tych zwierząt. Z powodu życia pod ziemią, podstawowy ssaczy zmysł, jakim jest wzrok, u kretów zastąpiły inne zdolności. Dlatego są one między innymi bardzo wrażliwe na wszelkie wibracje.

Wykorzystuje się to np. w popularnych ostatnio elektrycznych odstraszaczach solarnych. Mają one formę krótkich plastikowych lub metalowych rurek, które wtyka się w powierzchnię grządek lub trawnika. Emitowane przez nie fale dość skutecznie odstraszają krety. Sporym plusem dla użytkowników jest brak konieczności ich ładowania.

Dostępne są także bardziej zaawansowane rozwiązania sejsmiczne, gdzie można wybrać częstotliwość i siłę fal. Takie odstraszacze stosuje się też na inne zwierzęta, np. nornice, a nawet myszy, szczury czy kuny.

Siatki na krety

Pośród metod czysto mechanicznego zapobiegania inwazji kretów popularne są też bariery. To najczęściej siatki lub specjalne konstrukcje.

Zabezpieczenie siatką może polegać na jej wkopaniu pionowo wzdłuż ogrodzenia. Trzeba jednak mieć na uwadze ryzyko, że kret po prostu przekopie się niżej – robi to bowiem z powodzeniem do kilku metrów w głąb.

Inne, skuteczniejsze, ale trudniejsze w zastosowaniu, rozwiązanie to ułożenie siatki płasko pod terenem, który chcemy ochronić. Wymaga to jednak usunięcia górnej warstwy ziemi i jest możliwe raczej tylko na etapie wstępnego zakładania ogrodu.

Siatka dobrze sprawdza się w zastosowaniach punktowych. Dostępne są np. specjalne koszyczki na korzenie – nawet większych roślin. Przed posadzeniem umieszcza się roślinę w siatkowym koszu, co skutecznie zabezpiecza ją przed kretem.

Co nie działa na krety?

Nie warto wydawać pieniędzy na puszki i butelki umieszczone na wetkniętych w ziemię prętach i kołkach. Podobnie jest z różnego rodzaju wiatraczkami. Dlaczego? Bo do poruszenia nimi wbrew pozorom potrzeba sporego wiatru, a więc nawet jeśli generują jakieś drgania, to robią to słabo i sporadycznie. Zbyt słabo, by skutecznie uprzykrzyć życie kretowi.

Pułapki na krety

Na rynku jest dostępnych sporo modeli różnorodnych pułapek do odławiania kretów. Przy stosowaniu tego rodzaju urządzeń trzeba pamiętać, że krety są pod częściową ochroną. To zwierzęta ważne w ekosystemie. Dlatego złapanych kretów nigdy nie należy uśmiercać – wydobytego z ziemi osobnika trzeba ostrożnie przetransportować z dala od ludzkich siedzib i wypuścić.

Najpopularniejsza pułapka ma formę rurki z zamykanymi klapkami na końcach. Kret może do niej wejść, ale nie wydostanie się samodzielnie. Żeby taką pułapkę zastosować, należy znaleźć kreci tunel, np. w pobliżu kopca, a następnie umieścić rurkę wzdłuż niego. Pułapkę trzeba codziennie sprawdzać, ale ze względu na rozległość korytarzy kret może się przy niej pojawić niezbyt szybko.

Odstraszanie chemiczne kretów

Dobre efekty w walce z kretami dają środki chemiczne. Od razu trzeba zastrzec, że kretów nie wolno truć, dlatego substancje tego rodzaju wykorzystuje się właśnie głównie do odstraszania. Kiedyś stosowano wykorzystywany w budownictwie karbid. Obecnie są dostępne inne środki, które mają ważną wspólną cechę – silnie oddziałują na niezwykle czuły zmysł powonienia kretów. Intensywne zapachy skutecznie potrafią uprzykrzyć drążenie temu zwierzęciu.

Najskuteczniejsze są specjalne płyny. To silne koncentraty o niezwykle mocnym zapachu, często przygotowane na bazie naturalnych substancji. Są więc bezpieczne dla przyrody.

Płynem przeciw kretom nasącza się szmatkę – a najlepiej kilka. Następnie należy rozrzucić krecie kopce, a szmatki umieścić bezpośrednio w tunelach i przysypać ziemią. Na rynku funkcjonują też inne środki zapachowe, np. w formie tabletek, kostek lub flar. Przy ich wykorzystywaniu pamiętaj o pracy w rękawiczkach. Zapachy bywają trudne do usunięcia!

Nie zalecamy wlewania do tuneli nafty, oleju silnikowego lub benzyny. Podawane czasami sposoby z wykorzystaniem ryb, kocich odchodów czy ludzkich włosów zdecydowanie lepiej zastąpić skutecznym profesjonalnym środkiem.

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up