Blog

Fumigacja zboża – co to za zabieg i kiedy trzeba go przeprowadzić?

Ochrona plonów przed szkodnikami to nie tylko ograniczanie strat ekonomicznych. Równie ważne jest bezpieczeństwo żywności i jej konsumentów. W przypadku zbóż i przygotowywanych z nich produktów skutecznym sposobem ochrony okazuje się fumigacja. Podpowiadamy, czym ona jest i jakie daje efekty.

Jak ochronić zboże przed szkodnikami?

Składowane zboże jest narażone na ataki szkodników. Prym wiodą tu różne gatunki owadów oraz gryzonie.

W pierwszej grupie najczęściej występuje wołek zbożowy, czyli gatunek chrząszcza żyjący i rozmnażający się zarówno w ziarnach zbóż, jak i w produktach zbożowych. Są także inne gatunki owadów, mniej popularne, ale również niebezpieczne dla przechowywanych zbiorów, takie jak trojszyk czy omacnica. Spośród gryzoni największe problemy sprawiają myszy i szczury.

Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie magazynowanego zboża, ale praktyka pokazuje, że małe i zwinne szkodniki potrafią znaleźć drogę nawet do najlepiej chronionych silosów i magazynów. Dlatego dobrym i skutecznym rozwiązaniem jest fumigacja. Ten zabieg, inaczej zwany gazowaniem zboża pozwala zwalczać niechcianych gości łatwo, skutecznie, a jednocześnie w bezpieczny sposób.

Ręka trzymająca zboże

Co to jest fumigacja?

Fumigacja to proces gazowania zboża przy użyciu odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Rozprowadza się je pod postacią gazu lub w podobnym stanie lotnym jak para bądź dym. Stosowanie gazów ma ważną zaletę. Pozwala oddziaływać środkiem chemicznym na całą objętość magazynowanego ziarna. Dzięki temu zabieg jest niezwykle skuteczny. Warto jednak podkreślić, że gazowanie zboża może być niebezpieczne, jeśli zostanie niewłaściwie przeprowadzone - do przeprowadzenia tego zabiegu stosuje się wysoko reaktywne, bezwonne i bezbarwne opary.

Uwalniane w trakcie fumigacji związki chemiczne, najczęściej pochodne fosforu, porażają przede wszystkim układ oddechowy szkodników. Co ważne, oddziałują nie tylko na dorosłe owady, lecz także na ich jaja i larwy. To właśnie przesądza o dużej skuteczności fumigacji. Jest to proces umożliwiający skuteczne uśmiercenie praktycznie całej populacji szkodników.

Co równie ważne, odpowiednio i profesjonalnie przeprowadzona fumigacja jest bezpieczna dla ludzi, a jednocześnie w żaden sposób nie wpływa na jakość zboża lub jego produktów. W tym miejscu należy także podkreślić jedną z największych zalet tego zabiegu, a mianowicie to, że gazowanie zboża sprawia, iż zminimalizowane zostają straty w plonach. Czasami, kiedy nie zareaguje się w porę, mogą być one ogromne, co wiąże się z konsekwencjami finansowymi.

Jak się przeprowadza fumigację?

Fumigacji zboża nie można przeprowadzić samodzielnie. Potrzeba do niej odpowiednich środków chemicznych, a także właściwych warunków. Nie bez znaczenia są też wiedza i doświadczenie przy przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Najlepiej więc zwrócić się do profesjonalnej firmy, która przeprowadzi gazowanie zboża z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Zanim fachowiec przystąpi do zabiegu, określa, w jakim zakresie i na jakiej masie zboża lub produktów będzie on przeprowadzany. Od wyboru odpowiedniego dawkowania i rodzaju substancji wykorzystywanej do fumigacji zależy jej skuteczność.

Równie istotne są względy bezpieczeństwa. Trzeba odpowiednio zaplanować warunki i przebieg procesu gazowania zboża, aby nie przyniósł on niepożądanych skutków ubocznych. Pomieszczenia lub silosy przed gazowaniem odpowiednio się uszczelnia. Podczas samego zabiegu poziom substancji biobójczej jest monitorowany. Musi on być odpowiednio wysoki, aby działanie przyniosło efekt, ale jednocześnie nie może przekroczyć określonych wartości.

Po całym procesie bardzo ważne jest odpowiednie wywietrzenie magazynów. Za to również odpowiada firma przeprowadzająca fumigację, a po jej zakończeniu wystawia dokument potwierdzający, że stężenie gazu w pomieszczeniach zostało zredukowane do poziomu bezpiecznego dla ludzi.

Samo podanie środka biobójczego polega najczęściej na wyłożeniu – w specjalnych dozownikach lub tackach – tabletek, które w kontakcie z wilgocią wytwarzają zabójcze dla owadów związki fosforu. Najlepsza temperatura do przeprowadzenia zabiegu gazowania zboża wynosi ponad 10 stopni C.

Substancja biobójcza uwalnia się stopniowo i przenika w kolejne warstwy ziarna. Aby zabieg był skuteczny, powinien trwać od około tygodnia do dwóch. W tym czasie magazyn i ziarno pozostają odpowiednio zabezpieczone.

Fumigację przeprowadza się najczęściej w silosach, magazynach oraz w środkach transportu, np. przyczepach. Co ważne, ten zabieg można stosować zarówno w przypadku zboża i jego produktów, jak i w innych branżach. Dezynsekcję przy pomocy rozprowadzonego gazu wykorzystuje się między innymi do ochrony magazynów żywności czy np. drewna i budynków drewnianych.

Fumigacja – kiedy przeprowadzać?

Gazowanie zboża lub nasion trzeba zastosować, kiedy zostanie stwierdzona obecność szkodników. Ważna jest szybka reakcja, ponieważ owady i gryzonie powodują nie tylko szkody ekonomiczne przez zjadanie ziarna. Zboże zanieczyszczone przez szkodniki staje się niezdatne do spożycia przez ludzi – może wywoływać poważne choroby, szczególnie wśród osób uczulonych.

Jeśli więc w magazynie pojawiają się osobniki niebezpiecznych gatunków lub widać ich aktywność po stanie ziaren – trzeba działać.

Nie ma jednego określonego okresu na fumigację. Granicą jest wspomniana temperatura ok. 10 stopni C, aby zabieg był skuteczny. Poza tym można wykonywać ją o każdej porze roku. Co ważne – zarówno na etapie zwalczania, jak i jako zabieg profilaktyczny.

Działanie z wyprzedzeniem pozwala zapobiegać rozwojowi szkodników i zwalczać nawet pojedyncze osobniki, zanim zdążą się rozmnożyć i doprowadzić do dużych szkód. Możliwe jest też gazowanie pustych magazynów, aby przygotować je przed zbiorami.

Chcesz wiedzieć więcej o profesjonalnej ochronie przed szkodnikami? Sprawdź nasz artykuł: Czym jest Pest Control?

Profesjonalne gazowanie zboża - współpraca z InsectOut

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, gazowanie zboża to proces, który wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy nie tylko na temat stosowanych preparatów, ale także charakterystyki szkodników. W InsectOut wszelkie działania opieramy na dogłębnym ich poznaniu, aby jak najlepiej dopasować metodę zwalczania.

Znamy doskonale procedury bezpieczeństwa, których zastosowanie jest kluczowe w pracy z tak silnymi środkami, jakich używa się w gazowaniu zboża. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu na rynku możemy oferować skuteczne metody, jakie pozwolą wyeliminować zarówno zagrożenia dla zdrowia, jak i straty materialne.

Proces fumigacji zboża

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

Cookies settings
keyboard_arrow_up