Blog

Dezynsekcja w jednostkach ochrony zdrowia i placówkach opiekuńczych

Placówki ochrony zdrowia, takie jak przychodnie czy szpitale, podlegają szczególnym wymogom w zakresie utrzymania czystości. Usuwanie insektów w tego rodzaju obiektach to kwestia zarówno bezpieczeństwa personelu i pacjentów, jak i przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się chorób.

Na czym polega dezynsekcja w jednostkach ochrony zdrowia?

Szpitale, przychodnie, domy opieki oraz innego rodzaju obiekty, w których prowadzi się leczenie i opiekę nad osobami chorymi, są narażone na obecność insektów.

Określa się w ten sposób całą gamę szkodliwych i niebezpiecznych owadów, które chętnie bytują w otoczeniu człowieka. Dzieli się je na owady biegające i latające. W pierwszej grupie znajdują się karaluchy, prusaki, pchły oraz pluskwy, a także mrówki i rybiki cukrowe. Najpopularniejsze insekty latające to muchy, mole, owocówki i osy, a w ostatnim czasie – również inwazyjna odmiana biedronek.

Dlaczego insekty są groźne?

Owady żyjące w otoczeniu człowieka szkodzą i zagrażają zdrowiu na kilka sposobów. Po pierwsze, mogą być nosicielami różnego rodzaju patogenów – bakterii i wirusów, a także pleśni lub roztoczy. Wędrując, roznoszą je i pozostawiają w pomieszczeniach i ich wyposażeniu, przez co użytkownicy są narażeni na kontakt z niebezpiecznymi organizmami.

W przypadku owadów latających, w tym szczególnie much, zachodzi dodatkowe niebezpieczeństwo zawleczenia patogenów z zewnątrz. Niebezpieczne są też odchody niektórych owadów, np. prusaków i karaluchów, ze względu na zawartość drobnoustrojów i substancji działających drażniąco dla człowieka.

Poszukujące pożywienia owady żerują także na niezabezpieczonych produktach przeznaczonych dla ludzi. W ten sposób mogą pozostawiać na nich bakterie i wirusy. Uszkadzają również żywność i powodują jej szybsze psucie się.

Jednostki ochrony zdrowia – priorytetowa czystość

Zakłady lecznicze, przychodnie, szpitale, sanatoria czy hospicja to miejsca, w których prowadzi się opiekę nad osobami chorymi. Szczególnie ważne jest tu zachowanie czystości, ponieważ osoby osłabione są często bardziej podatne na czynniki chorobotwórcze, w tym także na te roznoszone przez owady.

Dlatego zwalczanie niebezpiecznych insektów w obiektach ochrony zdrowia jest takim samym priorytetem jak regularna dezynfekcja i usuwanie drobnoustrojów.

Insekty zazwyczaj unikają miejsc, które są utrzymywane w czystości. Pomieszczenia regularnie sprzątane, na dodatek z wykorzystaniem odpowiednich środków chemicznych, nie będą więc chętnie odwiedzane i kolonizowane.

Jest jednak pewne kluczowe „ale”. Nie wszystkie pomieszczenia są sprzątane równie pieczołowicie. W każdym budynku można znaleźć miejsca, do których ludzie zaglądają bardzo rzadko. To tam najchętniej lęgną się insekty.

Gdzie najczęściej pojawiają się owady?

Zdjęcie nowoczesnej kuchni

Do miejsc bytowania owadów należą pomieszczenia z łatwym dostępem do żywności. Kuchnie są chętnie kolonizowane przede wszystkim przez karaluchy i prusaki. Zadamawiają się one w trudno dostępnych miejscach, np. za szafkami, w szczelinach i wolnych przestrzeniach, skąd nocą wychodzą na poszukiwania pokarmu.

Insekty są przyciągane również przez śmietniki i pomieszczenia na odpady. Jeśli śmieci nie zostaną odpowiednio zabezpieczone, staną się łatwym i obfitym źródłem pożywienia. W niektórych szpitalach problemem może być też dostęp do żywności przechowywanej we własnym zakresie przez pacjentów – nie zawsze w odpowiedni sposób.

Szyby wentylacyjne czy przestrzenie na wszelkiego rodzaju instalacje, np. rury wodociągowe, gazowe lub kanalizacyjne, także mogą stanowić dobrą kryjówkę dla insektów. Zdarza się też, że gniazdo w pobliżu miejsc przebywania ludzi założą owady latające. Siedlisko os lub szerszeni stanie się wtedy zagrożeniem dla personelu i pacjentów.

Dezynsekcja w szpitalach – wyłącznie profesjonalna

W obiektach ochrony zdrowia oraz placówkach zajmujących się opieką nad osobami chorymi i osłabionymi proces dezynsekcji trzeba przeprowadzić z wyjątkową starannością i ostrożnością. Liczą się zarówno jego skuteczność, jak i bezpieczeństwo chorych oraz personelu.

Gdy w obiekcie szeroko pojętej ochrony zdrowia pojawią się insekty, należy sięgnąć po profesjonalną pomoc. Zdejmuje to z zarządców obiektów trudne obowiązki, a jednocześnie daje pewność, że usługa zostanie przeprowadzona prawidłowo i skutecznie.

Doświadczeni specjaliści zaczynają od dokładnego przeglądu pomieszczeń i miejsc potencjalnego bytowania szkodników. Dzięki temu możliwe jest określenie realnej skali problemu. Na podstawie tak przeprowadzonej diagnozy dobiera się środki i metody dezynsekcji – np. zamgławianie, opryski lub wykładanie trutek – które zapewnią najlepsze efekty.

Równie ważny jest odpowiedni dobór profesjonalnych preparatów. Muszą one skutecznie oddziaływać na owady oraz zapewniać bezpieczeństwo pracowników i osób chorych.

W zwalczaniu insektów szczególnie dobre efekty przynoszą systematyczność i regularność. Dlatego warto nawiązać dłuższą współpracę z profesjonalistami.

Zatrudnienie fachowej firmy to także możliwość korzystania z jej wiedzy i doświadczeń. Pracownicy podpowiedzą, jak najskuteczniej przygotować się do dezynsekcji i jakich zasad przestrzegać przed, w trakcie i po zabiegu.

Po wykonanych zabiegach profesjonalne firmy wystawiają zaświadczenia, że dezynsekcja została przeprowadzona w sposób właściwy i bezpieczny, co jest dodatkowym potwierdzeniem i zabezpieczeniem dla administracji placówki.

Jeśli potrzebujesz profesjonalnej dezynsekcji – zapraszamy do kontaktu!

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up