Blog

Czym są roztocza i jak się ich pozbyć?

Roztocza to mikroskopijne pajęczaki żyjące w kurzu domowym. Odżywiają się złuszczonym naskórkiem ludzi i zwierząt, a ich odchody są silnym alergenem, który wywołuje uczulenie, a nawet astmę. Jak zlikwidować roztocza? Sprawdź to w naszym artykule.

Co to roztocza? Nie widzisz ich, ale są wszędzie wokół Ciebie

Roztocza należą do gromady pajęczaków. To bliscy krewni kleszczy. W przyrodzie występuje ich aż 30 tysięcy gatunków, z czego wiele nie jest jeszcze opisanych. Zamieszkują wszystkie strefy klimatyczne: od tropików po obszary polarne. Miewają różne rozmiary, a niektóre osiągają nawet 3 cm.

Roztocza kurzu domowego, które spotykamy w naszym najbliższym otoczeniu, są jednak mikroskopijne. Nie dostrzeżesz ich gołym okiem. Najczęściej mamy do czynienia z takimi gatunkami jak Dermatophagoides pteronyssinus czy Dermatophagoides farinae.

Zdjęcie nowoczesnego pokoju

Problem z roztoczami polega na tym, że właściwie są wszędzie. Mieszkają w drobinkach kurzu, a ten pojawia się nawet w najskrzętniej wysprzątanym domu. Najwięcej roztoczy kurzu domowego znajduje się w tekstyliach: materacach, poduszkach, zasłonach, kocach czy kołdrach.

Roztocza kurzu domowego żyją krótko, bo zaledwie 2 miesiące. Jedna samica może jednak złożyć nawet 30 jaj naraz. Oznacza to, że te niewielkie stworzonka w szybkim tempie budują imponujące kolonie, najchętniej w Twoim łóżku.

Czy roztocza szkodzą?

I tak, i nie. Nie są zagrożeniem, pod warunkiem że nie ma na nie alergii. Zdecydowana większość osób żyje w otoczeniu tysięcy roztoczy i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.

Dla osób cierpiących na uczulenie na roztocza kurzu domowego kontakt z tymi stworzonkami grozi jednak poważnymi powikłaniami zdrowia.

Roztocza mogą wywoływać:

 • objawy nieżytu nosa – najpowszechniejsze to uczucie zatkania, kichanie, swędzenie, katar
 • zapalenie spojówek, którego najczęściej występujące objawy to pieczenie oczu czy łzawienie
 • astmę – pojawiają się wtedy świszczący oddech, duszności, napadowy kaszel
 • nasilenie objawów AZS, świąd, trudno gojące się rany skórne
 • alergie krzyżowe, co oznacza, że alergicy uczuleni na roztocze kurzu domowego mogą odczuwać silne reakcje alergiczne np. po zjedzeniu owoców morza lub po kontakcie z innymi owadami, np. z karaluchami

Jak widzisz, pozornie nieszkodliwe roztocza mogą być dla niektórych osób źródłem wielu poważnych chorób. Co gorsza, alergenem są w tym przypadku odchody roztoczy, które – choć niewidzialne – powszechnie zalegają w naszym otoczeniu, a nawet na ubraniach, we włosach czy na twarzy.

Już sam ten fakt może skłonić Cię do poszukiwania informacji, jak pozbyć się roztoczy. Na szczęście z tymi pajęczakami można walczyć, i to na wiele różnych sposobów.

Jak pozbyć się roztoczy? Najistotniejsza profilaktyka

Najważniejsza zasada przy postępowaniu z roztoczami to ograniczenie populacji tych pajęczaków w domu. Możesz to osiągnąć, stosując się do poniższych wskazówek:

 • Pościel (kołdry, poduszki, prześcieradła) pierz co najmniej raz w tygodniu w temperaturze 60°C. Zabija to roztocza i ich jaja.
 • Regularnie odkurzaj dywany, podłogi, materac, stosując odkurzacz z filtrem HEPA.
 • Sypialnie i pokoje dziecięce (a zwłaszcza sypialnie alergików) wietrz codziennie co najmniej przez 15 minut.
 • Zwróć uwagę na odpowiednią wilgotność pomieszczeń. Roztocza najlepiej czują się w wilgotnym środowisku. Optymalna wilgotność powietrza w sypialni to 40–50%. Jeśli jest zbyt wysoka, możesz obniżyć ją za pomocą elektrycznego osuszacza powietrza. Warto go postawić w sypialni!
 • Regularnie usuwaj kurz z mebli, lamp i innych powierzchni.
 • Zrezygnuj z tkanin i dodatków, które gromadzą kurz. Należą do nich zasłony czy dywany z długim włosiem. Im mniej tekstyliów w sypialni, tym mniej siedlisk dla roztoczy.

Jak zlikwidować roztocza? Pomogą ozonowanie i dezynfekcja

Jeśli problem z roztoczami jest poważny, a alergia daje się we znaki, zwykłe metody profilaktyki nie wystarczą. Roztoczy trzeba się wtedy pozbyć bardzo szybko.

W takim wypadku doradzamy kontakt z profesjonalistami. Firma świadcząca usługi DDD pomoże Ci w skutecznym zlikwidowaniu, a przynajmniej ograniczeniu bytowania roztoczy w Twoim otoczeniu.

Co się sprawdza? Skuteczna dezynsekcja, która pozwala zlikwidować alergeny, nie tylko roztocza, lecz także pleśń czy drobnoustroje. Dostępnych jest sporo środków chemicznych o działaniu roztoczobójczym. Stosuje się je np. na materacach, meblach czy w innych miejscach.

Bardzo dobrym sposobem na pozbycie się roztoczy jest również ozonowanie. Ozon łatwo wchodzi w reakcję ze związkami organicznymi – roztoczami, grzybami, pleśniami, wirusami, całkowicie je likwidując. Już niewielkie stężenie tego gazu usuwa roztocza w ciągu kilku minut!

UMÓW SIĘ JUŻ TERAZ - DERATYZACJA WROCŁAW

Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam uporać się z każdym gatunkiem pasożytów!
Nie wierzysz? Przekonaj się sam!

+48 668 478 452
Umów się na wycenę

DDD Wrocław, Dolny Śląsk, Opole - Obszar wykonywania usług

Działamy na terenie między innymi: Wrocławia, Kłodzka, Świdnicy, Dzierżoniowa, Wałbrzycha, Oławy, Prudnika, Nysy, Głuchołaz, Opola.

DDD Wrocław i okolice - mapa

Kliknij mapę, aby wyświetlić większą wersję.

Formularz kontaktowy

keyboard_arrow_up